15 Temmuz Çocukları Nasıl Etkiledi -1

yorumsuz
1.604
15 Temmuz Çocukları Nasıl Etkiledi -1

15 Temmuz 2016, yaz tatiliydi, çocuklar sabah geç uyandı bu yüzden, aceleyle kalkıp okula gitmeleri gerekmiyordu, mutlulardı.Ama bugünün akşamında, milyonlarca çocuğun hayatı değişecekti. Evler, yas evine dönüşecekti, kimilerinin annesi, kiminin babası tutuklanacaktı. Bazılarının sadece annesi, bazılarının babası, bazılarının hem annesi hem babası ihraç edilecekti. Teyzeleri, amcaları, halaları, komşu çocukları, öğretmenleri, herkes dışlayacaktı. Bazı kuzenlerini artık göremeyeceklerdi, mahalledeki oyun arkadaşlarıyla oynayamayacaklardı. Kimileri, evlerinin kirası ödenemediği için evlerinden taşınacaklardı, kimileri bir akrabalarıyla yaşamaya başlayacaktı.

Hayatlarının neden değiştiğini anlayamadı çocuklar, anneleri, babaları, neden sürekli gergin ve üzgündü. Güzel olan tek şey vardı, anneleri/babaları artık işe gitmiyordu, istedikleri kadar oynayabileceklerdi…15 Temmuz, bazı çocukları yurt köşelerinde, bazılarını cezaevinde, bazılarını da sokaklarda yaşamaya mahkûm etti. Tutukluların çocuklarını, yanına alan akrabalar da oldu, almayanlar da…

Bu yazı dizisi, 15 Temmuzdan sonra hayatı değişen çocuklara dair, nasıl anlatılmalı, sorularına nasıl cevap verilmeli, sorunlara çözüm yolları neler vs. Röportajı, KHKlı Pedagogla gerçekleştirdik. Kendisine teşekkür ederim.

ZEYNEP SIRDAŞ: 15 Temmuz çocukları nasıl etkiledi?

KHKlı PEDAGOG:Çocuklar duygusal olarak yetişkinlere göre yaşanan olumsuz durumlardan çok daha çabuk etkilenirler, her ne kadar kendi dünyalarında gibi gözükseler de, çevrelerinde olan bitenden haberdardırlar.  Son zamanlarda ülkemizde yaşanan olumsuz hadiselerden de en çok etkilenen yine çocuklar oldu. 15 Temmuz gecesi bizler kadar çocuklar da korktu ve yaşananlara anlam veremediler. “Darbe”kelimesi, özellikle soyut işlemler dönemine gelmemiş çocuklarımız için bir anlam ifade etmiyordu ta ki darbe sonrası yaşanan ihraç, tutuklama gibi durumlara kadar.

ZEYNEP SIRDAŞ: Peki ihraç ve tutuklamalar aileleri nasıl etkiledi ?

KHKlı PEDAGOG:İhraçlar, tutuklanmalar öncelikle aile birliğini sarstı, rutin ve süreklilik bozuldu. Çocukları en çok rahatsız eden durumların başında gelir “rutin ve süreklilik” ve bozulması durumunda kriz yaşanabilir ve kriz dönemi sağlıklı geçirilmezse travmaya dönüşebilir. Bu süreçte ailesinde ihraç olan ebeveynlerinden birinin ya da her ikisinin de tutuklu olduğu danışanlarım oldu. Özellikle bu dönemde yaşanan taşınma dolayısıyla okul ve şehir değişiklikleri, çocukların düzenini bozan bir durumdur. Bu sebeple bu süreçte çocuğun olumlu ya da olumsuz duygularını kabullenmek kendini değerli hissetmesini sağlamak yapılabilecek en kolay ve sağlıklı yöntemdir. Normal bir okul, şehir değişikliği bile krizlere sebebiyet verebilirken, aniden beklenmedik bir zamanda ve açıklanması zor bir süreçte olmasının kriz yaşatması çok normaldir.

ZEYNEP SIRDAŞ: Çocuklara bu durum nasıl anlatılmalı ?

KHKlı PEDAGOG:Çocuklar darbe ya da yaşananlar konusunda bir soru sorduğunda,”süreçte yaşananları merak ediyorsun” diyerek onu anladığımızı ifade eden bir cümle ile başlamalı, daha sonra düşüncelerimizi paylaşmalıyız. Birçok KHKlinin darbe konusunda fikirleri farklı olabilir. Böyle durumlarda da, herkesin darbe konusunda farklı fikirlerinin olabileceğini, ülkemiz için zor bir dönemden geçtiğimizi söyleyip “ben de senin gibi merak ediyorum”, “benim de cevabını bulamadığım şeyler var” gibi cümlelerle kendi duygu ve düşüncelerimizi paylaşabiliriz. Çocuklar için ebeveynleri her daim olumlu bir imaj vermelidir. Özellikle babalar her zaman kahraman, anneler ise her daim iyilik meleğidir. Bu imajdan sonra çocuğun ebeveynlerinin terörist ilan edilip işlerinden atılması, özgürlüklerinin ellerinden alınması, çocukların zihinlerinde kolay yer bulabilecek bir durum değildir. Bu sebeple bu ve benzeri sorulara en güzel cevap, duygularını anladığınızı hissettirmektir. Bunu hem sözel ifadelerinizle hem de temas ederek, jest ve mimiklerini kullanarak yapmalısınız.

ZEYNEP SIRDAŞ: Çocuklara her şeyi anlatılmalı mı ? Annesinin / babasının tutuklu olduğu söylenmeli mi?

KHKlı PEDAGOG: 3 ay önce, 1 hafta aralıklarla 2 ayrı anne gelmişti ve ikisinin de yaşadığı problem benzerdi. En başından beri babanın tutukluluğu gizlenmiş ve babanın hapiste çalıştığı, oradakilere Kur’an öğrettiklerini söylemişlerdi. Fakat artık gizlemek çok zorlandıklarını belirttiler. İlk başta dediğimiz gibi çocuklar etrafta olup biten her şeyin farkındalar ve sizin gizlemeniz, ondan sakladığınız bir şeylerin olduğunu sezmesi, çocuklarla aranızdaki güven ilişkisini zedelemektedir.

İlk görüşmemizde iki anneye de söyleyip söylememe konusunu paylaştıklarım ışığında, tekrar gözden geçirmelerini söyledim. 2. görüşmemize daha 2 gün varken annelerden biri aradı ve çok kötü bir şey olduğunu acilen görüşmek istediğini belirtti. Görüşmeye geldiğinde ilk görüşmede bahsettiğim, çocuklara doğruyu söylemediğimizde yaşanabilecek olumsuz durumlardan birini yaşadıklarını teker teker anlattı, “ahhh keşke sizi dinleseydim” dedi. Evet ne olmuştu merakınızı hemen gidereyim. Parkta oynarken çocuğumuzun kuzeni “senin baban terörist ve hapiste senden saklıyorlar”diye salıncakta sallanırken pat diye söylemişti. Bunu duyan çocuk, koşa koşa eve gelmiş annesine öfkelenmiş,”bana yalan söyledin, artık sana güvenmiyorum” diyerek ağlamıştı, inanın bu cümleleri söyleyebilmek, babanın tutuklu olduğunu bilmekten daha büyük bir kriz yaşatır çocukta. Tabi burada sevindirici bir durum da yaşanmıştı. Anne görüşmenin sonunda, “doğrusunu söylemek gerekirse üstümden büyük bir yük kalktı, ohh be rahatladım”diyerek odadan çıkmıştı.

Bir diğer annemiz ise nasıl anlatacağı konusunda kararsız kalmış, 2 görüşmemiz de söyleme konusunda cesaretlenmiş ve bir gün akşam yemeğinde pat diye söylemişti. Peki çocuk nasıl tepki verdi sizce ? “Ben anlamıştım zaten benden bir şeyler sakladığınızı” diyerek normal karşılamıştı. Puzzle in parçaları her iki çocuk için de artık tamamlanmıştı ve zihinleri daha rahattı.

Tabi bu durumlarda aile dinamiklerini iyi incelemek gerekiyor. Bu iki annemizde çocukları için güvenli ortamı sağlamışlardı. Aile birliklerini korumak için ellerinden geleni yapıyor ve her akşam yemeğinde babaları hakkında ailede rahat rahat konuşuyor, özlediklerini hep beraber rahatça ifade edebiliyorlardı.

Röportajımız devam edecek…

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın