15 Temmuz Çocukları Nasıl Etkiledi -2

yorumsuz
1.018
15 Temmuz Çocukları Nasıl Etkiledi -2

Son olarak “Çocuklara her şey anlatılmalı mı ? Annesinin/babasının tutuklu olduğu söylenmeli mi?” sorusuna cevap vermiştik, röportajımıza devam ediyoruz.

ZEYNEP SIRDAŞ:  Anne veya baba tutuklandığında çocuğa nasıl davranılmalı ?

KHKlı PEDAGOG: Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli şey, aile birliğini korumaya devam edebilmek. Özellikle çevreden gelebilecek olumsuz ifadelere karşı çocuğu güçlendirerek, duygularını rahatça ifade etmesine fırsat vermek. Ağlamasına, öfkelenmesine, “Babamı özledim” demesine izin verin mutlaka, o duyguyu ağzından çıkardığında ne kadar rahatladığına kendiniz şahit olacaksınız.

ZEYNEP SIRDAŞ: Peki bu süreçte anlaşıldığını hissetmeyen, duyguları ötelenen, kendini güvende hissetmeyen çocuklar nasıl olur?

KHKlı PEDAGOG: Onu da şahit olduğum bir olayla aktarayım. Akrabamız 3 yaşında bir çocuğun babasının içerde olduğundan annenin kendini iyi hissetmediğinden, fakat yardım almayı da reddettiğinden bahsetti. Ancak yardımsız üstesinden gelinemeyecek bir tablo çizdi, tesadüfen bir ortamda karşılaştık ve anne ile çocuğu gözlemleme şansım oldu. Anne ve çocuğun o kadar gergin bir ilişkisi vardı ki çay içmeye gelen herkes, ortamdan rahatsız olup yavaş yavaş evden çıkıyorlardı. Düşünün etraftakiler bu kadar etkilendiyse 3 yaşındaki çocuk kim bilir nasıl etkilenmişti. Çocuk evet hırçındı, sürekli ağlıyordu fakat annemiz kendini iyi hissetmediği için çocuğa doğru yardımı yapamıyor, çocuğu daha da hırçınlaştırıyor, “bıktım senden, her yerde aynı şeyi yapıyorsun” vb. öfke dolu sözler sarf etmeye başladı.

O an müdahale etmeye kalkmamla ağzımın payını aldım, annemiz 20 gün kadar gözaltında kalmış ve çıktığından beri ara ara sinir krizleri geçirmiş fakat yardım almamak konusunda ısrarı hiç bitmemişti. Çocuğumuz bu süreçte babaanne, dedede kalmış, onlar üzülmesin diye, her istediğini yapmıştı. Evet bunlar kaçınılmaz şeyler ama bundan sonraki süreci yönetmek bizim elimizde. Annemizin en büyük hatası, akşam evde yalnız olmak istediği için, ya akşam sürekli yatılı misafir geliyor ya da kendisi kalmaya gidiyor. Gittiği yerde de çocuklar var ve hemen hemen hepsi aynı güçlükle baş etmeye çalışıyor. Bu aileye arkadaşım aracılığıyla bazı tavsiyelerde bulundum. Birincisi lütfen evinde çocuğun kendini güvende hissettiği yerde kal, çocuklar rutinin bozulmasına tahammül edemez, çocuk önce kendi rutinine dönsün, kendi yatağında uyusun, kendi evinde oynasın. Anne ile baş başa kaliteli zaman geçirsin, özellikle bu dönemde kontrolün çocukta olduğu oyunlar (yastık savaşı gibi) onları rahatlatacaktır. Size karşı öfkeleri varsa, yastıkla size vurarak legal çerçevede duygusunu çıkaracaktır.

Bu ve benzeri durumlarda çocukları rahatlatan şeylerden biri de masaj, bebek yağıyla yapılan masaj sayesinde hem temas ihtiyacı giderilecek hem de kaslarında fiziksel bir rahatlama sağlanacaktır

ZEYNEP SIRDAŞ: Sizin verdiğiniz örnekte de olduğu gibi, ihraç veya tutuklu yakını olan insanlar, çok gergin ve üzgün oluyor, çocuğa biz nasıl yardımcı olabiliriz ?

KHKlı PEDAGOG: Özellikle böyle zamanlarda, ortamdan uzaklaşsın kafası dağılsın diye, iyi niyetli olup çocuğu uzak bir yere göndermek doğru bir yaklaşım değildir, çocuk kesinlikle bu süreci ebeveynlerinden birisiyle geçirmelidir. İyi niyetli olup ısrarla çocukla oyun oynamak, ona bir şeyler almak, onu markete, sinemaya götürmek istemediğimiz şeylerdendir.Oynamak istediğinizi söyleyip onun tepkisi beklenilebilir. Oynamak isterse oyunu onun kurmasını ve size verdiği roller girip oynamayı tercih etmelisiniz. Size hiçbir rol vermediyse “immm acaba ben ne yapsam ki” diyerek düşünmeye ve onun cevap vermesini sağlamaya çalışın, o sırada size bir rol verecektir, sadece rolde kalarak oynamaya çalışın. Eğer oynamak istemezse “benimle oynamak sana farklı geldi” deyip kenara çekilin. Eğer herhangi bir yanıt vermezse “benimle oynayıp oynamayacağına karar veremedin” oyunu başlatmak senin için güç” gibi cümlelerle onun her halini anladığınızı ve bu şekilde kabullendiğinizi gösterebilirsiniz.

Çocukların annelerine, babalarına  kavuştuğu günleri görmek dileğiyle…Devam edecek…

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın