2018’de KHKlı Posta Yolu Gözleyecek

yorumsuz
29.770
2018’de KHKlı Posta Yolu Gözleyecek

Anadolu Ajansının haberine göre, Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, KHK ile meslekten ihraç edilenlere ilişkin ilk kararlarını verdi.

Komisyonun, meslekten ihraçlarla ilgili başvurulara ilişkin hükümleri arasında kabul ve ret kararları yer aldı. Meslekten ihraç edilen ve başvurusu kabul edilenlerle ilgili kararlar, Devlet Personel Başkanlığına bildirildi.

Başvurusu kabul edilen kişiler, 685 sayılı KHK’daki hüküm gereğince, eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara 15 gün içinde atanabilecek.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı yargı yolu açık olacak. Kararlara ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yetkilendirilen idare mahkemelerine dava açılabilecek.

Komisyon, diğer başvurularla ilgili değerlendirmelerini sürdürüyor.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Anadolu Ajansı

***

İlk kararların ilgili kişilere tebliğinin posta yoluyla yapılacağı ve toplu listelerle kamuoyuna açıklanmayacağı ilgili KHK maddesi olarak yer almıştı. İhraç edilirken bahane edilen kriterlerle, toplu listelerle teşhir edilerek, gerekçe sunulmadan, herhangi bir işleme gerek duyulmaksızın yapılan ihraç ve kapama işlemlerine karşılık, şu anda kararlar gizli kapaklı, sadece “yaptık ettik” gibi küçük bilgi kırıntılarıyla basına duyuruluyor. Kuruluşundan, yıl aşan bekletişinden, yargı denetimsiz KHK’lara sırtını dayayışından, insanları zor koşullarda yaşamaktan bıktırıp adaletsiz bir süreci insanlara kabul ettirme amacı güden, nasıl işlediği, neye göre karar aldığı belli olmayan OHAL Komisyon’undan tüm KHKlılar için adaletli bir karar çıkamayacağının bilincindeydik.

Yeniden bilinsin ki, adalet kaçtı. Yaşanan haksızlıklar mağduriyetler karşılanması mümkün olmayan yaralar açtı. Hesaplanan bu oyalama süreci yıllar alsa da yaşamaya, kendimizi anlatmaya ve bu süreçlerden sorumlu olanların yakalarına yapışıp onlardan ne kadar hakkımız varsa bir bir istemeye kararlıyız. Tüm KHKlılara da çağrımız, ne kadar bunalmış, daralmış, sizlere reva görülen adalete razı olacak bir ruh hali içine girseniz de, yapılanları unutmayın, köşenize çekilmeyin ve hakkınızı sonuna kadar arayın. Çünkü bu sadece sizin meseleniz değil, evlatlarınızın, bütün bir nesilin, toplumun meselesidir. Herkes için lazım olan adalet, bugün istenmezse ve birilerinin elinde oyuncak olursa, yarın böyle devam etmesi ve alışkanlık haline gelmesi işten bile değildir.

Demokrasi sorumluluğu sandığa gidip gelmekle bitmez.

Demokrasi madem halkın kendi idaresi ise her bir vatandaşın oraya ilişkin hakkını arama, sorma, isteme sorumluluğu vardır. OHAL’den etkilendiği tahmin edilen aileleriyle birlikte toplamda 3 milyon insanın iradesi, isteği bir kenara atılacak, boşverilecek bir şey değildir. Yoksa şu anki gibi birilerinin reva gördüğü adalete tamah ettirilir, posta yolu gözlenir hale getiriliriz.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın