6 Aydan Küçük Bebekler Cezaevinde

yorumsuz
1.341
6 Aydan Küçük Bebekler Cezaevinde

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) süresince “terör örgütlerine üye olmak” suçlamasıyla yargılanan ve cezası kesinleşmemiş bazı kadınlar, 6 aydan küçük bebekleriyle birlikte cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

Bu kadınlardan üçü yaşadıklarını BBC Türkçe‘ye anlattı. TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise hamile kadınların tutuksuz yargılandıklarını belirterek iddiaların kamuoyunda algı yaratma çabası olduğunu söyledi.

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yaşayan ev hanımı Yağmur Balcı, “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne üye olmak” suçlamasıyla 21 Kasım’da 3 aylık bebeğiyle tutuklandı ve Trabzon Bahçecik Cezaevi’ne nakledildi.

9 aydır bebeğiyle tutuklu bulunan Yağmur Balcı’nın iddianamesi henüz hazırlanmadı. Balcı’nın 21 yaşındaki kız kardeşi Zehra, cezaevinde bebeğin hiçbir ihtiyacının karşılanmadığını söyledi:

“Ablamın gözaltında olduğu 5 gün boyunca bebeği günde 3 kere 10’ar dakikadan ablamı emzirmeye götürdük. İçerideki şartlar Selim için iyi değil. Ne ek gıda alabiliyor, ne emekleyebileceği bir alan var. Islak mendil bile yasak. Çocuğun bezini bile 2-3 hafta geç getiriyorlar. Ablam Bahçecik Cezaevi’ne girdikten 4 ay sonra yürüteç ve mama sandalyesi verdiler.”

Yağmur Balcı Temmuz ayı başında Ankara Sincan Cezaevi’ne nakledildi ancak kardeşi Zehra, bebek için koşulların orada da aynı olduğunu belirtti:

“Avrupa Birliği Komisyonu’ndan cezaevini denetlemeye gelenler, bebek için şartların iyileştirilmesi konusunda çok baskı yapmışlar. Ablam Ankara’ya naklinin nedeninin bu AB Komisyonu’nun ziyareti olduğunu düşünüyor. Ama Sincan Cezaevi’nde de yeğenimin mama sandalyesi ve yürüteci yok. Biz almak istediğimizde, yasak olduğunu söylüyorlar.”

Eski AKP ilçe yöneticisi Babacan: Çocuğumu ellerimle teslim ettim

Cezası kesinleşmeden bebeğiyle tutuklanan bir başka kadın ise Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde yaşayan İngilizce öğretmeni Ferda Babacan.

Ferda Babacan, darbe girişimine kadar AKP Şereflikoçhisar İlçe Başkan Yardımcısıydı. Girişim sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi ve 12 Nisan 2017’de 5 aylık bebeğiyle tutuklanarak Konya Ereğli Cezaevi’ne nakledildi.

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak:BBC

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın