Adalet Aynamız– 2

yorumsuz
1.888
Adalet Aynamız– 2

İnsan Hakları Ortak Platformu Raporundaki bilgiler ışığında yaptığım değerlendirmelere devam ediyorum.

694 sayılı KHK ile 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununda, ihbar ve şikayetlerle ilgili bir değişiklik yapıldı.

(Ek: 15/8/2017-KHK-694/145 md.) İhbar ve şikâyet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikâyetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir. Bu durumda şikâyet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilemez. Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar, varsa ihbarda bulunana veya şikâyetçiye bildirilir ve bu karara karşı 173 üncü maddedeki usule göre itiraz edilebilir. İtirazın kabulü hâlinde Cumhuriyet başsavcılığı soruşturma işlemlerini başlatır. Bu fıkra uyarınca yapılan işlemler ve verilen kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme tarafından görülebilir. (694 sayılı KHK, Madde 145)

15 Temmuz’un ardından, asılsız ihbar ve şikayetlerle çok sayıda insanın, somut kanıt olmaksızın gözaltına alındığını biliyoruz. Söz konusu  maddede yer alan “İhbar ve şikâyet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikâyetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir.”değerlendirmesinden sonra, “itiraz”la soruşturma işleminin başlatılması, insanların hayatını nasıl etkiliyor farkında mısınız…Bunları yaşayan siz olsanız, “Adalet bu mu, kâbus ne zaman sona erecek?” demez misiniz? İhbar, değerlendirme, sonuç, itiraz, soruşturma…Bu kısır döngüyü insanlara yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yok. Keşke insanların onuruna ve adalete, asılsız ihbarlara verildiği kadar önem verilseydi.

UYAP verilerine göre, 31 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla tutuklu sayısı 87.404’tür.

Hükmen tutuklu: Yargıtay’ın 2006 yılından sonra geliştirdiği bu kavrama göre, ilk derece mahkemesi tarafından haklarında mahkumiyet hükmü verilen tutuklular, artık “tutuklu”değil, “hükmen tutuklu” olarak ifade edilirler. Tutukluluk süresi azami 5 yılken, hükmen tutukluluk süresi belirsizdir. Yani Yargıtay, dosyayı 5 yıl da bekletebilir 10 yılda bekletebilir, bu süreçte kişi cezaevinde tutulur.

Grafikten, OHAL’in ilanıyla tutuklamaların hızla arttığını görüyoruz. Bylock, Bank Asya, sendika vb. gerekçelerle on binlerce insan tutuklandı, bu sayının bundan sonra daha hızlı artacağını sanıyorum. Çünkü geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bylock kullanıcısı olmanın terör örgütü üyeliği için yeterli delil sayılacağını açıkladı, başka bir deyişle programı indiren herkes tutuklanacak. 15 Temmuz’un üzerinden yaklaşık 14 ay geçti ancak yetkililer Bylock içeriklerini tam olarak çözebilmiş değil, yani insanlar ne için kullandıkları bilinmeden, sadece bir programı indirdikleri için tutuklandı/ tutuklanacak. Bu bakış açısı: “Bıçak kullanan herkes, katildir.” demeye benziyor. Herkesin evinde bıçak vardır ama bir bıçak, cinayet için kullanılırsa delildir.

Telefonunda internet olmayan kişilerin dahi bu program nedeniyle gözaltına alındığını duyuyoruz. Bazı insanlar, program varken, sendika üyesiyken, Bank Asya’da parası varken serbest kalıyor, ancak aynı sebeplerle on binlerce insan aylardır tutuklu. Türkiye’de adalet, herkes için değil, “bazıları” için işliyor. Şunu da eklemek istiyorum; bu programı herkes indirebiliyor, yasaklanmış bir program değil. Yeni bir bilgisayar modeli çıktığında hemen bilgisayarını yenileten, her şeyi, ilk önce kullanmak isteyen siyasetçilerimiz her nedense Bylock yüklememiş (!), hem de hiçbiri…

1 yıldır öyle hukuksuzluklara şahit olduk ki; insan, “WhatsApp kullandığım için gece kapıma polis gelir mi, bu program da suçlanma sebebi olur mu, benim için de biri asılsız ihbarda bulunur mu? “ diye düşünmeden edemiyor. Bunlar olsa şaşırmayız değil mi ? Yoksa adaletsizliği yadırgamıyor muyuz artık ? Korkuyla yaşamaya alışıyor muyuz, alışmayalım, alışmayın…

“Bağımsız adalet”li günler.

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın