Adalet Şimdi Borsada

yorumsuz
1.455
Adalet Şimdi Borsada

Sürekli bekliyorum ama Türkiye’den hâlâ ses yok…Ön yargıya, soruşturmasız ihraçlara, düşünmeden nefret etmeye, intiharlara, tecavüzcülerin serbest dolaşmasına, kafası karışık eğitim sistemimize vs., dair hiç ses yok…”Herkes sağlıklı beslenin” diyor da, sebze-meyve fiyatlarını hesaplayan, unlu gıdaların karnı tok tutmak için kaçış olduğunu kabul eden, “asgari ücret şu kadar ama, her gün evinde sebze yemeği pişsin, en azından haftada bir çocukların etli yemek yiyebilsin, 400 TL de benden olsun” diyen işveren yok. 

İnsanlar, “o topa girmeyelim!” deyiveriyor birçok konuda (bu deyimi, geçen yıl öğrendim, cahillik işte !), TDK’de anlamı yazmıyor, bilmeyenler için ekşisözlükten aldım. Tabiri caizse şu demek: Sözü söyleyen kişinin, sözü geçen konu hakkında bilgisi/görüşü var ancak bu konuda konuşmak işine gelmediği için “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyor. Bugünkü yazımın konusu, insanların topa girmek istemediği konulardan biri yine.

Muğla,Mehmet Koşar: Bilgisayar öğretmeniydi, şizofreni rahatsızlığı olan Koşar, çok başarılı, çevresine saygılı, öğrencilerine karşı sevecen bir eğitimciydi. 672 Sayılı KHK ile ihraç edildi, mesai arkadaşlarının desteğiyle hastalığına rağmen ayakta kaldı ama tutuklanıp 3 ay cezaevinde kalınca yıkıldı, 38 yaşında intihar etti. 

Kahramanmaraş,Ali B.: KHK ile ihraç edilmeden önce astsubay olarak görev yapıyordu, Kahramanmaraş’taki evinde kendini tavana asarak intihar etti.

Başaksehir, Adalet Betül Çağdır:İngilizce öğretmeni olan Çağdır’ın hakim olan eşi, KHK ile ihraç edilmişti. Adalet Betül Çağdır, 9. kattaki evinden atlayarak intihar etti. Komşularına eşini çok özlediğini, güzel günlerin gelmeyeceğini, umutsuz olduğunu söylüyordu. Başakşehir’de bir lisede öğretmenlik yapıyordu, 14 yaşındaki bir oğlu vardı. Çağdır, ölümünden önceki Cumartesi günü bir kutu ilaç içmiş ve bir komşusu onu hastane aciline götürmüştü. Kayıt esnasında aranan bir kişinin eşi olduğu ortaya çıkınca polisler gelmiş, bir polis ona “kocan Fetöcüymüş, sen de ihraç edilirsin” gibi sözler söylemişti. Komşusu polisle tartışmış  ve ona “intihar girişiminde bulunan bir kişiye bunlar söylenir mi, adını tespit edip şikayet edeceğim seni” diyerek tartışmıştı…Rutin bir işlemdir, intihar girişiminde bulunan hastalar, psikiyatri konsültasyonundan sonra taburcu edilir, çünkü kişi yeni bir girişimde bulunabilir ve tehlike hayatidir. Adalet Çağdır, konsültasyon yapılmadan evine gönderildi.15 Temmuz’un üzerinden 21 ay geçti ve 3 ay süreceği belirtilen, suçluların yakalanmasında adaletin hızlı çözümü için ilan edildiği söylenen OHAL, 7. kez uzatılıyor. 1990’lı yıllarda, OHAL yaşanan illere tayini çıkan insanlar, ölümü göze alarak giderdi, gidenler sağlık, emniyet vb. zorunlu personel olurdu genelde. PKK nedeniyle devam ettiği açıklanan OHAL, o bölgelerdeki güvenliği, ekonomiyi, turizmi vs. felç etmişti, bu bölgeler hâlâ ülkemizin en geri kalmış bölgeleri olarak görülüyor. 2020’lere yaklaşmışken, Türkiye’nin her bölgesinde OHAL var ve OHAL’le yaşamak yadırganmıyor, bir kısım insan da topa girmemeyi tercih ediyor…Bir yerde OHAL varsa baskı vardır, kimliğiniz yanınızda olmadan dolaşmanız bile mümkün değildir. ‘Adalet’ durmuş durumda, adalet derken, “herkese adalet”ten bahsediyorum !

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, katıldığı bir televizyon programında, 15 Temmuz 2016 sonrası, adaletin nasıl işlediğine dair görüşünü paylaştı. Tayyar: “Gaziantep’te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet. ‘İtirafçı’ adı altında işadamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde var bu. Ben milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur. Bununla ilgili daha bugün suç duyurusunda bulundum, HSK teftiş kuruluna. Sadece televizyonda konuşmuyorum. HSK ne yapmış? Bir yerde problem var.”

Bu açıklamaya kim, ne dedi ?

Başbakan Binali Yıldırım: “FETÖ ile mücadelede şüphe yaratacak kamuoyuna açıklamalar yapmak yerine yetkili organlarla ve sonunda yargıya intikal edecek şekilde girişimlerde bulunulmalı. Umarım bundan sonra bu şekilde davranılır.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı:

“Talihsiz bir açıklama. Siyaset sorumluluk gerektirir. Siyasete girdikten sonra her istediğini, her duyduğunu, her ortamda söyleyemezsin. Hem bu anlamda Şamil Tayyar Bey’in dikkati çekilmiştir. Sorulmuştur, yaptığının yanlış olduğu kendisine beyan edilmiştir. Yanlışa ‘yanlış’ deriz. Böyle bir borsadan bahsetmek FETÖ’yle mücadeleyi yani sanki o alanda eksik varmış gibi bir söylem ama bu söylemin sözcükleri, borsa olarak nitelendirilmesi, bu alandaki mücadeleye zarar verir. Varsa somut olarak duyumlarınız savcılığa götürürsünüz, Genel Başkan’a götürürsünüz, partiye getirirsiniz.”

AK Parti Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş: “İnsanlar milyon dolarla serbest bırakılıyorsa Şamil Bey’in yapması gereken savcılara gidip suç duyurusunda bulunmasıdır. Bugünlerde, sırf bu işleri sulandırabilmek adına, FETÖ ile mücadeleyi biraz gevşetebilmek adına böyle iddiaların ortaya atıldığını söyleyebiliriz. Bu, kamuoyu nezdinde olumsuz algı oluşturabilmek için yapılmış bir operasyondur.”

Sonraki günlerde Tayyar, ‘tanık’ olarak  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi. O ifadeden sonra Tayyar: “Savcı beye iddialarımla ilgili olarak bilgi verdim. Bunlar gizlilik içeren bilgiler olduğu için, bunları kamuoyu ile paylaşmam doğru olmaz. Bize ulaşan bilgileri savcımızla paylaştım” dedi.

15 Temmuz sonrası süreçte, hukukun iyi işlemediğini, suçluyla suçsuzun ayrılmasına yönelik çalışmaların çok yetersiz olduğunu defalarca söyledik ve şimdi de böyle bir iddia var, üstelik bir milletvekili tarafından ileri sürülmüş. Tekrar tekrar ifade edilmesine rağmen yasal işlemin başlatılmadığı da ortada, şimdi soruyorum size; Türkiye’de bağımsız adalet arayan bir KHKlı nereye başvuracak? Tüm Mahkemeler, ihraç olup dava açanlara, KHKlar konusunda “yetkisizim” demişti, “incelenmeksizin red” cevabı vermişti ama OHAL Komisyonu sonrası KHKlılar yine mahkemelere yönlendiriliyor. Dayısı olanlar, her şartta yolunu buluyor, bunu en tepedeki ağızdan da duymuş olduk, peki herhangi bir vatandaş, KHKlılar, adalet için nereye gidecek, tek tek intihar etmeleri mi bekleniyor…Hani hukuk devletinde yaşıyorduk, bu söz sadece Anayasamızda ve Adliye duvarlarında mı kaldı…Artık “herkese adalet” istiyoruz, acil olarak bağımsız adalet istiyoruz…

Zeynep Sırdaş

KAYNAK YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

  1. http://t24.com.tr/haber/feto-borsasi-kuruldu-diyen-akpli-tayyar-gaziantepe-giden-basbakani-protesto-mu-etti,590022
  2. https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/04/02/samil-tayyar-ifade-vermeye-gitti/
  3. https://www.youtube.com/watch?v=pp9ogV9I2XI
  4. http://www.mynet.com/haber/politika/ak-parti-de-samil-tayyar-in-iddiasi-ortaligi-karistirdi-3909820-1
  5. https://eksisozluk.com/topa-girmemek–1009580
Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın