Adaleti Eksik Adalet

Adaleti Eksik Adalet

Önceki yıllarda, sık sık rejim  tartışmalarının yaşandığı adli yıl açılışları, bu yıl nispeten durgundu. Genellikle, ülkemizdeki yargının bağımsız olduğu, tarafsızlığı, hakim ve savcıların karar vermedeki hassasiyetleri vurgulandı. Açılış açıklamalarından biri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan‘a ait. Fidan: “Hakim ve savcılarımız hiç olmadığı kadar bağımsızdır, hiç olmadığı kadar tarafsızdır, onur ve haysiyetine düşkündür. Tamamen vicdani kanaatlerine göre hüküm vermektedir. Soruşturmalar ve yargılamalar, insan hak ve hürriyetlerine uygun, hiç kimsenin haysiyet ve onuru rencide edilmeden…” dedi.

Bir diğer açıklama ise, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü (Eski Adalet Bakanı) Bekir Bozdağ tarafından yapıldı. Bozdağ, Türk yargısının AB ülkelerindeki ve ABD’deki yargıdan daha fazla hukuka bağlı olduğunu, daha adil olduğunu söyledi.

15 Temmuz’dan sonra Barolar, KHK’lara, toplu ihraçlara, hukukun işlevsizleşmesine, insan haklarının göz ardı edilmesine, antidemokratik uygulamalara, OHAL Yasasına aykırı tutumlara vs. sessiz kalmıştı. Ancak son aylarda bazıları konuşmaya başladı, Diyarbakır Barosu gibi. Baro, adli yıl açılışındaki açıklamasında, OHAL’in kaldırılmasını ve KHK’lerin iptal edilmesini istedi. Ayrıca, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını kaybettiğini, yargıya güvenin kalmadığını söyledi.

Görüldüğü gibi farklı kesimlerden, birbirinin aksi açıklamalar duyuyoruz. Kadir Topbaş, Bülent Arınç gibi isimlerin damatlarının, FETÖ kapsamında tutuklandıktan kısa süre sonra tahliye edildiğini gördük. Oysa aynı şartları taşıyan on binlerce kişi hâlâ tutuklu, hatta bazıları cezaevinde vefat etti. Yeni doğum yapmış anneler, gaziler tutuklandı, bu hangi vicdan, hangi insan hakları… Yargı bağımsızsa neden sadece güçlüye bağımsız…Türkiye’nin “herkes için adalet”e ihtiyacı var. Gördüğümüz adalet, bağımsızlıktan çok uzak. Yapılan açıklamalar, hukuka darbenin daha da derinleşeceğini gösteriyor. Mevcut yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına, ne söyleyen inanıyor, ne duyanlar…

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın