Adaletsizlik Daha Ne Kadar Kan Dökecek?

yorumsuz
2.942
Adaletsizlik Daha Ne Kadar Kan Dökecek?

FETÖ soruşturmaları kapsamında yapılan uygulamalar can almaya devam ediyor. Geçtiğimiz ayla birlikte iki ayda dört kişi kendilerine yapılan işlemler sonrası hayatlarına son verdiler. Bugün de ajanslara düşen habere göre,  askeriyedeki görevinden açığa alınan Yüzbaşı Fatih Uğur, görev yeri olan askerlik şubesi önünde yaşamına son verdi.

İzmir Ödemiş Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Fatih Uğur (Koştan), FETÖ soruşturması kapsamında 2.5 ay önce açığa alındı.

Yüzbaşı Uğur gece geç saatlerde, daha önce görev yaptığı binaya geldi. Askerlik şubesinde nöbet tutan özel güvenlik görevlisinin belinden silahını kapan Uğur, kafasına ateş ederek yaşamına son verdi.

Görevliler ambulans çağırıp, durumu polise bildirdi. Uğur’un yaşamını yitirdiği anlaşılırken, olay yerine gelen Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve savcı inceleme yaptı. Fatih Uğur K.’nın cenazesi otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Kaynak: Gazete Duvar

***

OHAL döneminde süregelen orantısız, hukuksuz, keyfi, tutarlıktan yoksun, baskı ve ayrımcılık sopası ve tehdit mekanizması olarak uygulanan soruşturma işlemlerinin giderek artan can kayıplarına yol açtığı ayları yaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki saldırı sonrası yaşanan can kayıpları ve olan bitenler kamuoyunda geniş yer bulmuş, ihbar ve soruşturmalardaki usülsüzlükler, ihmaller göz önüne serilmişti. Aynı toplumsal tepkiyi soruşturmalara konu olan kişilerin yaşamına son vermesinde göremiyoruz malesef. Birçok haber sitesinin “Fetöcü intihar etmiş” tadında yaşananı ifade etmesi bir yana, insan hakları aktivistlerinin dışında bir “Neler oluyor?” sorusu bile soran kalmıyor… Peki neler oluyor?

İnsanlar bulundukları kurumdan atıldıklarında, açığa alındıklarında, yakınları tutuklandığında tüm hayatları birden değişmeye başlıyor. Çevreleri uzaklaşıyor, belki onları suçlar hale geliyor, komşular, çocuklar, soruşturmalar, ifadeler derken giderek sivil ölüm dediğimiz bir çukurun içine çekilmeye başlıyor bu insanlar. Bir travma ve sonrasında içinden çıkılamaz bir dışlanma ve ayrımcılık girdabıdır anlattığımız. Bunların neticesi çoğunlukla depresyon ve intiharlar olduğu ortadadır. Bu koşullardan hareketle KHKlı Platformu, mağdurlar için bir rehber niteliğinde olan Psikolojik Destek yazı dizisine başlamış ve herkese de bu konuda hareket etmek için bir çağrı yapmıştı. Ancak ne yazık ki, devletin ya da genel toplumun konuya duyarlılığını bırakın, mağdurlar arası bilgi ve dayanışma akışının olmayışı, bu durumda olan insanların içinde bulundukları durumu kabullenmeyişi, aynı durumda olan insanlarla birlikte görünmek istemeden görevine dönme yollarını arayışı esnasında kimseden yanıt alamayıp kendi haline bırakılışı bu kötü haberlere sebebiyet vermektedir.

Şunu burada gür bir şekilde dile getirmek gerekir. Bu yaşananları bir intihar olarak kabul edemeyiz. İnsanların üzerinde sistematik bir şekilde uygulanan korku ve baskı uygulamalarının sonucudur bunlar. Failleri de belli ellerine bulaşan kan lekeleri de tazedir. Sivil ölüm koşullarını hazırlayarak,  eldeki gücü haksız ve hukuksuz şekilde kullanarak bir kenara atılan çaresiz, gururlu insanların; içine düştükleri ruhsal bunalımlar ve cinnetin neticesidir.

Bunları aylardır tekrar ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Terörü engellemek için getirilen OHAL koşullarının can aldığını ortaya koymak zorundayız. Bir değil iki değil. Güvenlik gerekçesi ile yapılan bir uygulama sonuçları itibariyle can alıyorsa, devlet yetkililerini bırakın bir vicdan kırıntısı olanın en azından “Neler oluyor?” diye sorması gerekir.

Yüzbaşı Fatih Uğur’a Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Vicdan sahiplerine çağrımızdır; terörize edilen insanlardan kaçmayın, insani ilişkilerinizi kesmeyin, korkmayın, anlamaya ve birlikte olmaya çalışın. Yaptıklarınız bir kişiyi ölüme itebilir ya da hayatta tutabilir. Bu dinen olduğu kadar toplumsal da bir vebaldir. Hem unutmayın; hiçbir şeyin garantisinin olmadığı bir ortamda yarın siz de teröritst ilan edilebilir, dışlanabilir, çaresizliğe ve cinnete itilebilirsiniz.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın