AİHM İpe Un Seriyor!

yorumsuz
2.465
AİHM İpe Un Seriyor!

Evrensel.net’teki köşesinde Çağrı SARI, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yaman AKDENİZ’le gerçekleştirmiş olduğu söyleşide; 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından yapılan yaklaşık 25.000 başvuruyu, AİHM’in iç hukuk yollarının tüketilmediğini gerekçe göstererek OHAL Komisyonu’na iade etmesinin ve OHAL Komisyonu’nun başvurularının alındığı 17 Temmuz 2017’den Kasım ayına kadar henüz olumlu ya da olumsuz bir karar açıklamamasını eleştirmiş bu durumun ise gün geçtikçe çözülmesi pek mümkün olmayan durumları açığa çıkaracağını belirtmiş.Yazının önemli gördüğümüz bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz. 

AİHM, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından yapılan yaklaşık 25 bin başvuruyu, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunu adres göstererek reddetti. Ancak, ilk sonuçları Kasım ayında çıkması beklenen OHAL Komisyonu değerlendirdiği hiçbir sonucu açıklamış değil. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, AİHM’nin, etkisiz bir iç mekanizmaya dosyaları göndermesini eleştirdi, OHAL Komisyonunun da belirsizliklerle çalışmayı yürüttüğünü, binlerce başvurunun içinden nasıl çıkılacağına dair hiçbir bilginin olmadığını söyledi.

AİHM’nin işaret ettiği OHAL Komisyonu ise 17 Temmuz’da başvuruları almaya başlamıştı. Kasım ayında ise ilk sonuçları duyuracağını ilan etmişti. Ancak Kasım ayında olmamıza rağmen hâlâ bir sonuç açıklanmış değil. OHAL Komisyonu Başkanlığını yürüten Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş, müsteşar olarak atandığından bu yana komisyon başkanlığı boş duruyor. Komisyon ise şu anda 6 kişi ile görevine devam ediyor. Komisyona 57 bin 340 kişinin başvuruda bulunduğu biliniyor.

AİHM’nin İç Hukuku İşaret Etmesi Doğru Bir Karar Değil

Tek hakimin aynı kararı ‘kes yapıştır’ ile KHK’lerle ihraç edilen tüm başvuruculara gönderdiğine dikkat Çeken Yaman Akdeniz, “AİHM’nin kararı benim açımdan yanlış bir karar. Çünkü Türkiye’de hiçbir alanda etkili bir iç hukuk yolu yokken ve bu komisyon yaklaşık 15 Temmuz darbe girişiminden 1 sene sonra aktif hale geldi. O da Avrupa Konseyinin baskısıyla. O arada Anayasa Mahkemesi de yapılan başvurulara da bir çözüm sağlamadı” dedi.

OHAL Komisyonu Belirsizliklerle Dolu

OHAL Komisyonunun darbe girişiminden bir yıl sonra kurulduğuna, kurulduktan sonraki 90 günlük bir süreçte, tek bir tane dahi karar çıkmadığına işaret eden Akdeniz, “Sorsanız, çok fazla başvuru var, iş yükü falan diyecekler. En azından komisyon bazı ilke kararları alabilirdi. Bu kadar başvuruyu nasıl değerlendireceği açısından alabileceği ilke kararları olabilirdi. Hiçbir şey yok. Ne şekilde hareket edeceğine dair de komisyon bilgisi yok. Belge yok karar yok. İlk başvurana önce mi karar verecek, mesela Nuriye-Semih başvuruları ile ilgili kampanyalar var. Bu şekilde bir önceliği olacak mı? Ne yapacak? KHK sırasına göre mi gidecek? Başvuru sırasına göre mi gidecek? Bu kadar binlerce başvurunun içinden nasıl çıkacağına dair hiçbir bilgimiz yok” dedi.

Etkisiz Bir Mekanizmaya Pasladılar

Vakit geçtikçe ihraç sürecinin devam ettiğini söyleyen Akdeniz, “OHAL Komisyonu kararını verdikten sonra, idari yargıya gidecekler, orada etkili olamazlarsa Anayasa Mahkemesine, sonra AİHM’ye gidecekler. AİHM’nin yaptığı en büyük hata ‘Bunu siz içeride çözün’ demek oldu Ve etkisiz bir iç mekanizmayla bütün bu sorunların çözülmesi bekleniyor. Ki çözülmesi de pek de mümkün olmayacak” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamı için tıklayınız.

KAYNAK:Evrensel.net

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın