AİHM’den Türk Yargıçlara Ret

yorumsuz
2.207
AİHM’den Türk Yargıçlara Ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapacak yeni Türk yargıcın seçimi için Türk hükümeti tarafından Avrupa Konseyi’ne iletilen liste “adayların yetersizliği” nedeniyle reddedildi.

AİHM yargıçlarının seçiminde adaylarla mülakatı gerçekleştiren Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) AİHM Yargıçlarını Seçme Komisyonu, Ankara’nın gönderdiği listedeki üç adayı Strasbourg Mahkemesi yargıçlığı için “ehil” bulmadı. Kararın gerekçesi hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Esas seçimi yapacak olan AKPM’ye “Türk hükümetinden yeni bir liste göndermesi” çağrısında bulunuldu. Ankara listedeki adayların “yeterli derecede kalifiye olmadıklarına” dair ilk elemeyi yapan Danışma Paneli’nin telkinlerini dikkate almayıp listede ısrar etmiş ve adayların mülakata alınmasını istemişti.

Adaylar kimdi?
Ankara, AİHM yargıçlığı için Fadile Arslan, Basri Bağcı ve Ergin Ergül’ü aday göstermişti. 1971 Elazığ doğumlu Famile Arslan aynı zamanda Hollanda vatandaşı ve tüm hukuk kariyerini Hollanda’da yapmış bir avukat. Uzun süre Hollanda İslam Konseyi üyeliği yaptı. Bir dönem Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan 1967 Ankara doğumlu Basri Bağcı şu anda Yargıtay üyeliği yapıyor. Diğer aday Ergin Ergül ise Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapıyor. Mevlana hakkında yayımlanmış kitapları var.

“Yetersiz” bulundular
Komisyon, Türk hükümetinin sunduğu adayları 29 Eylül Cuma günü Paris’te ayrı ayrı mülakata aldı. Mülakatlar sonunda adayların AİHM yargıçlığı için “yetersiz” oldukları sonucuna varıldı. Komisyonun aldığı karar AİHM yargıçlarını son aşamada seçen AKPM için tavsiye niteliğinde. Ancak AKPM genelde bu tavsiye kararlarını olduğu gibi benimsiyor. Gelecek hafta Strasbourg’da yapılacak AKPM genel kurul toplantıları sırasında Türk hükümetine yeni bir liste göndermesi çağrısında bulunulması bekleniyor.

Süreç sil baştan
AKPM’nin bu yönde bir karar alması halinde AİHM görev yapacak yeni Türk yargıcının seçim süreci yeniden başlatılmış olacak. Bu amaçla Adalet Bakanlığı yeniden başvurular alacak ve gelen başvurular arasından üç kişilik yeni bir liste oluşturacak. Bu listedeki isimler yeniden AKPM Komisyonu tarafından mülkata alınacak. Tüm bu işlemlerin en iyimser tahminle Nisan 2018’den önce tamamlanması beklenmiyor.

Işıl Karakaş’la devam edilecek
Tüm bu işlemler devam ederken 1 Mayıs 2008’den bu yana AİHM yargıcı olarak görev yapan Işıl Karakaş da görevine devam edecek. Kasım 2015-Nisan 2017 döneminde AİHM Başkan Yardımcılığı da yapan Karakaş’ın görev süresinin 30 Nisan 2016 tarihinde sona ermesi gerekiyordu. Türk hükümetinin Karakaş’ın yerine seçilmek üzere 2016 sonunda sunduğu aday yargıçlar da “yeterli derecede kalifiye” olmadıkları gerekçesiyle geri çevrilmişti.

AİHM yargıçlığı kriterleri
AİHM yargıcı seçilebilmek için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sistemi, Türk hukuk sistemi ve uluslararası kamu hukuku bilgisine hakim olmaları gerekiyor. AİHM’nin çalışma dilleri olan İngilizce ve Fransızca’dan en az birini çok iyi derecede kullanabildiklerini belgelemeleri şart koşulan adayların, “yüksek ahlaki karaktere sahip” ve 35-60 yaş diliminde olmaları da isteniyor. Ulusal planda aday belirleme sürecinin de saydam ve tarafsız biçimde gerçekleşmesi talep ediliyor.

Haberin Tamamını Okuyun

Kaynak: dw.com

***

Ülkemizde 15 Temmuz sürecinden sonra başlanılan ve halen seviyesini düşürmeden devam eden yargılamalar çerçevesinde son olarak Yargıtay Genel Kurulunun kararı üzerine kısa bir açıklama yapmıştım. Bahse konu kararın hukuka aykırılıkları konusunda muhtelif yerlerde değerlendirmeler yaptık. Ancak sizlerle birlikte süreci sadece Türkiye’den görebiliyoruz biz. Yani tabir-i caizse toz dumanın içerisinde kalan kimselerin çevresini görebildiği kadar etrafımızı görebiliyor ve buna göre öngörü ile açıklamalarda bulunuyoruz.

Daha önce Adalet Bakanlığı Uluslararası ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan İnsan Hakları Daire Başkanının da arasında bulunduğu hakimlerin AİHM’e önerildiği, ancak yine kabul edilmediklerini bir kenara not edelim… Sonrasında ise yine AİHM hakimi olarak önerilen üç adet hakimin yine reddedildiğini görüyoruz. Gerekçe olarak ileri sürülen ve kriter olarak sunulan materyal ise gayet dikkat çekici:

AİHM’nin çalışma dilleri olan İngilizce ve Fransızca’dan en az birini çok iyi derecede kullanabildiklerini belgelemeleri şart koşulan adayların, “yüksek ahlaki karaktere sahip” ve 35-60 yaş diliminde olmaları da isteniyor. Ulusal planda aday belirleme sürecinin de saydam ve tarafsız biçimde gerçekleştirilmesi talep ediliyor.

Bu çerçevede bahse konu davaları gören mahkeme hakimlerinin, yargılama faaliyeti süresince insan haklarını göz önünde bulunduran kurum ve kuruluşlarca izlendiklerini unutmamalarını temenni edelim. Hukuka uygun ve vicdan çerçevesinde yargılama yapmak hem mesleki gelecek açısından hem de icra edilen görevin hakkaniyeti açısından gereği olarak algılamak gerekiyor kanaatimce. Şunu da hiçbir zaman unutmayalım; Bizler insan olarak adil-i mutlak olan Allah’ın adaleti karşısında zerre kadar küçüğüz. Asıl adalet mahşerde dağıtılacak. Hukukçu kimliğini taşıyan herkesin, özellikle yargılama faaliyeti icra edenlerin -eğer Allah’a inanıyorlarsa- göz önünde bulundurmaları gereken yegane unsur herkese ve her şeye rağmen adaletten ayrılmamak olmalıdır. Allah yargılama faaliyeti yaparken de, savunma yaparken de, arkadaşlarımız ve dostlarımızla olan sosyal ilişkilerimizde de bizleri hak ve hukuktan ayırmasın. Hepimize Hz. Ömer adaleti nasip etsin. Ne olursa olsun ümit ve yardım Allah’tan. Allah yardımcımız olsun.

 

Fatih Alkan
Hukukçu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın