Avrupa Konseyi Uyardı:Evrensel Hukuka Uyun

yorumsuz
1.084
Avrupa Konseyi Uyardı:Evrensel Hukuka Uyun

Avrupa Konseyi ve Türkiye arasında, “ifade özgürlüğü ve terörizmle mücadele” konularının görüşüldüğü toplantıda, Konsey, Türkiye’ye AİHS, AİHM ve AYM içtihatlarına uyma uyarısı yaptı. İfade özgürlüğünü kullanan binlerce kişi terörist iddiasıyla tutuklanırken Avrupa Konseyi ile Türkiye arasında kritik bir görüşme gerçekleşti.

Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ı temsilen gelen heyet, 8-9 Eylül’de Ankara’da Adalet Bakanlığı’ndan yetkililerle bir araya geldi. Gündemi “ifade özgürlüğü ve terörizmle mücadele” olarak belirlenen görüşmelere damgayı Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını ihlal eden uygulamaları oluşturdu. Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin yanı sıra yeni kurulan OHAL Komisyonu ile de toplantı yapan AK heyeti görüşmede, Türkiye’nin yükümlülüklerini ihlal ettiğini belirterek kritik uyarılarda bulundu:

Savcıların ve birinci derece mahkemelerin kararlarının AİHS’ye ve Anayasa Mahkemesi’nin içtihadına uyumlu hale getirilmesi gerek.

Türkiye’ye, ifade özgürlüğü konusunda AİHS’ye ve AİHM içtihatlarına uyma uyarısının da tekrarlandığı görüşmede soruşturma aşamasında tutuklamanın, AİHS’de öngörülen “makul şüpheye” dayanması gerektiği ve soruşturma aşamasında tutuklamanın ve ifade özgürlüğü konusunda AİHM içtihatları ile tam uyumlu olması gereği vurgulandı.

Haberin devamı için tıklayınız.

Kaynak: Cumhuriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın