Akademik Çalışmaya KHK Engeli

yorumsuz
2.157
Akademik Çalışmaya KHK Engeli

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve bilimsel çalışması reddedilen akademisyen Yrd.Doç.Dr. Savaş Karabulut, Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği’ne (IUGG) bir mektup yazarak, yaşadığı durumu anlatmış. Cumhuriyet gazetesinde yer verilen haberin önemli kısımlarını sizlerle paylaşıyoruz..

KHK ile ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut, bildirisinin Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB) Bilim Kongresi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedilmesinin ardından Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği’ne (IUGG) bir mektup yazdı. Karabulut, uluslararası birliğe gönderdiği mektubunda,

“Bildirimizin reddedildiğine dair hiçbir sebep gösterilmeden, açıklama yapılmadan sadece bir e-posta aldım. Kararın bilimsel komite tarafından alınmadığını vurgulamak isterim. Bu kongre bilimsel etiği göz ardı ettiği için bilimsel akıl yürütmesini kaybetmiştir. Bu karar birliğinizi küçük düşürecektir”

dedi. Karabulut’un da aralarında bulunduğu dört akademisyenin, Türk ve yabancı akademisyenlerin desteğiyle hazırladıkları bildiri, İzmir’in Dikili ilçesindeki tektonik yapıları konu alıyordu. Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Bilim Kongresi’nden, Karabulut’a hitaben gönderilen e-posta’da, “Göndermiş olduğunuz bildiri, kongre organizasyon kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu reddedilmiştir” denilmişti. Karabulut, IUGG’ye gönderdiği mektupta aldığı e-postanın ardından Türkiye’deki birliğe ret kararının gerekçesini sorduğunu ancak hâlâ yanıt alamadığını belirtti.

Mektubunda, kongre duyurusunun yer aldığı web sitesinde “Ülkelerin ve toplumların çağdaş uygarlık seviyesindeki yerini alabilmesi, bilimi ve bilimsel çalışmayı desteklemekten ve işbirliğinden geçmektedir” ifadelerinin yer aldığını değinen Karabulut şöyle devam etti:

Ne yazık ki çalışmamızın neden Bilim Kurulu yerine Organizasyon Kurulu tarafından değerlendirildiği anlaşılmamıştır. Benim durumuma baktığınızda, 2002-2016 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde çalıştım. Darbe girişiminden sonra ihraç edildim. İlerici, demokrat ve sosyalist bir bilim insanıyım. Herhangi bir terör örgütüyle hiçbir ilişkim yok..

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Cumhuriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın