Alev Şahin 379 Gündür Direniyor

yorumsuz
1.056
Alev Şahin 379 Gündür Direniyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ihraç edilen mimar Alev Şahin, Düzce AKP İl Binası önünde gerçekleştirdiği eylemine 379 gündür devam etmekte. Cumhuriyet’in Alev Şahin ile gerçekleştiği röportajın önemli bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Düzce’de 6 yıl görev yaptığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ihraç edilen mimar Alev Şahin, bir yılı aşkın süredir oturma eylemi yapıyor. OHAL Komisyonu’na yaptığı başvuru henüz sonuçlanmadı. İşine dönene dek eylemini sürdüreceğini dile getiren Şahin, “Umutluyum çünkü zulme, baskıya, adaletsizlik ve hukuksuzluklara karşı direniyorum… Nâzım Hikmet’in dediği gibi ‘insan denizin olmadığı yerde umut adına martı olmalı” dedi. Şahin, pazartesi, salı, çarşamba günleri Düzce çarşıda, perşembe günleri Düzce AKP İl Binası önünde, cuma, cumartesi, pazar ise Ankara’da Yüksel Caddesi’nde eylem yapıyor.

‘Zincirlerimden kurtuldum’

KHK ile 6 Ocak 2017’de görevine son verilen Alev Şahin’in eyleminin 379. günü bugün. Bir yıllık direnişin ardından hayatının ve kendisinin değiştiğini söyleyen Şahin şunları söyledi:

Nuriye ve Semih’in, Yüksel direnişinin verdiği meşrulukla direnme kararı aldım. Küçük burjuva yanlarım yani içinde yaşadığımız sömürüye dayalı bu sistemin bizlere dayattığı kültürün getirmiş olduğu alışkanlıklarımdan, ruh halinden, davranış biçimlerinden kurtuldum epeyce. Zincirlerimden başka kaybedecek bir şeyim yokmuş meğerse. Özgürlüğün yarattığı insan olma halim ile gurur duyuyorum. Öyle özgür hissediyorum ki iktidarın gözaltıları, baskısı, işkencesi hatta dört duvarı bile kanatlarımı kıramaz.

Umudunu sürekli diri tuttuğunu dile getiren Şahin, “Umutluyum çünkü haklıyım. Martı Jonathan Livingston hikâyesini bilirsiniz. Martı Jonathan, diğer martılar gibi sadece karnını doyurmak için uçmaz, o özgürlüğe sevdalıdır. Bu nedenle sürüden atılır, yalnızlığa mahkûm edilir ama o vazgeçmez tutkusundan ve yalnız olmadığını kendisi gibi sınırlarını aşmış başka martıların varlığını da böyle keşfeder. Ben de ranta, beton firmalarının hırsızlığına, müteahhitlerin kâr hırsına göz yummadığım yani AKP’nin memuru olmadığım için çalışırken amirler eli ile yalnızlaştırılmak istendim” diye konuştu .

Haberin tamamı için tıklayınız.

KAYNAK: Cumhuriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın