Anayasa Mahkemesi Komisyonu İşaret Etti

yorumsuz
2.234
Anayasa Mahkemesi Komisyonu İşaret Etti

Anayasa Mahkemesinin 19/07/2017 tarihli ve 2016/29085 sayılı,19/07/2017 tarihli ve 2016/25923 sayılı kararları Resmi Gazetede yayınlanmış olmakla,ortak noktaları KHK ile yapılan işlemler olduğundan birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle bahse konu kararların orijinal metinlerini 26/07/2017 tarihli Resmi Gazetede görebilirsiniz.

1.Bölüm Karar Tıklayınız

2.Bölüm Karar Tıklayınız

Bu üç kararın ihtiva ettiği konular ise “KHK ile öğrencilikle ilişiğin kesilmesi,özel okulun kapatılması ve kamu görevinden çıkarma”dır. Size hitap eden karar metnini muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.

Karar metinlerinden yapılacak çıkarım; Anayasa Mahkemesinin AİHM’in kararına benzer gerekçelerle OHAL Komisyonunu işaret etmesidir. Ancak karar metninde alışılagelmişin dışında başvuru tarihinde var olmayan bir kuruma, yani OHAL Komisyonuna yönlendirme yapıldığı açık şekilde belirtiliyor. Bu cümle hepimizin zihninde bir kenarda durmalı. Başvuru tarihinde olmayan bir komisyona,başvuru tarihinden yaklaşık 8 ay sonra verilen bir kararla yönlendirme yapıp hak ihlalini gidereceğini belirtmek hukuk vicdanına sığmaz bir durumdur. Bu yüzden mevcut hukuki şartlar çerçevesinde bahse konu kararlarla yetinip işaret edilen OHAL Komisyonu önemle takip edilmelidir.

Herkesin aynı şablonla başvuru yapmasını örgüt dayanışması olarak yansıttılar kamuoyuna bazı yetkililer.

Komisyon başvurularında ise,sizlerin kendinize özgü bir üslupla aynı konulara müteşekkil de olsa, mağduriyetinizi pozitif hukuk normlarına entegre ederek açıklamanızı gerek sosyal medya platformlarında gerekse birebir görüşmelerde tavsiye etmiştim. Bu konuyu daha genele uyarlayıp ele almak gerekirse; OHAL Komisyonu başvurularında tazminat talep etmeye ve suçsuzluğunuzu ispat etmek için çeşitli çabalara girmeye gerek olmadığını tekraren belirtiyorum. Soyut bir şekle bürünen bu açıklamalarım sizler için uygulaması zor birer yöntem olarak algılanabiliyor,bu durumun farkındayım. Bu yüzden mükerrer defa örnek başvuru formu hazırlanması yönünde talep alıyorum. Ancak bu tür girişimlerin önceki AYM, İdare Mahkemesi veya Danıştay başvurularında pek hoş karşılanmadığını hep birlikte tecrübe ettik. Hatta ve hatta herkesin aynı şablonla başvuru yapmasını örgüt dayanışması olarak yansıttılar kamuoyuna bazı yetkililer. Tekrar böyle bir ithama maruz kalmamak için çerçevesini ana hatlarıyla çizdiğim bu süreçte sizlerden bireysel anlamda çaba bekliyorum.

Gerekirse kanun külliyatı karıştırarak veya daha önceki değerlendirmelerimizi alıntılayarak uğradığınız haksızlığın giderilmesini isteyeceksiniz. İnanın ki bu durum sizler için maruz kaldığınız hak ihlallerini daha iyi anlayabilme fırsatı… Ve çok etkili farkındalık yöntemi. Yoksa gerek şahsım adına gerekse Platform adına birbirimize yardımcı olduğumuzdan ve olacağımızdan şüpheniz olmasın. Kolaylıklar dilerim.

Değerlendirmelerinden dolayı Fatih Alkan’a teşekkür ediyoruz.

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın