Bank Asya Kriteri Kimlere İşler?

yorumsuz
5.032
Bank Asya Kriteri Kimlere İşler?

16 sene Bank Asya’da çeşitli görevlerde bulunmuş Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanlığına getirildi. Normalde sıradan bir haber konusu olabilecek bu atamanın KHKlılar ve OHAL Mağdurları için özel bir yanı var. Tarihe not düşmek adına bunu da kaydediyor, sizlerle paylaşıyoruz…

Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) ilişkin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, boş bulunan SPK Başkanlığı görevine Ali Fuat Taşkesenlioğlu atandı. Taşkesenlioğlu, 6 Ocak 2012’ye kadar Bank Asya’da Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmişti.

Söz konusu atama 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 119’uncu maddesine göre Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldı.

2013’de SPK Başkanlığı görevine getirilen Vahdettin Ertaş, geçtiğimiz Ocak ayının başında görevden alınmıştı.

Ali Fuat Taşkesenlioğlu Kimdir?
Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 1964 yılında Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü mezunu olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu, iş hayatına 1988 yılında Yenidoğan Yayın Dağıtım Şirketi’nde başladı.

1988-1996 yılları arasında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’de Baş Uzman olarak görev yaptıktan sonra, 1996 yılı Ekim ayında göreve başladığı Asya Katılım Bankası A.Ş.’de sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter Şube ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

30.03.2012 – 06.02.2014 tarihleri arasında Vakıflar Bankası T.A.O Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 17 Aralık 2013 tarihindeki soruşturma kapsamında Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan‘ın tutuklanmasının ardından BDDK’nın 07.02.2014 tarihli onayı ile Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Sayın Ali Fuat Taşkesenlioğlu, aynı gün Halk Bankası Genel Müdürü olarak atandı.

Taşkesenlioğlu 2017 yılının Haziran ayına kadar bu koltukta kalmıştı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Haber kaynağı için tıklayınız.

Kaynak: Sputnik TR

***

Bank Asya’ya para yatırmanın silahlı örgüt üyesi olarak görülüp, bunun üzerinden ceza yağdırılmaya başlanmasının üzerinden 21 ay geçmiş. Örgüt yargılamalarındaki iddianamelere ve kararlara bakanlar çok iyi bilir ki; burada bir milat, bir miktar, bir talimat, bir kullanım niteliği ayrımı yoktur. Yeri gelince “kırk yıllık terör örgütü” tanımını kullanarak istenildiği kadar geriye götürülen keyfi bir suç karinesi, başkaları için “ama 17-25 Aralık miladından önceydi” gibi bir savunma ile karine ya da delil olmaktan çıkarılmaktadır. Buna göre vatandaşın, diyanetin hac ücretleri için 2014 yılında açtığı Bank Asya hesabını ya da aynı yıl bazı AK Partili belediyelerin Bank Asya ile yaptıkları işlemleri sorması, sorgulaması elbette yanıtsız kalıyor.

Kırk yıllık cemaatçilerin, cemaati savunan kitaplar yazan insanların televizyonlarda “örgütle şöyle mücadele edilmeli” “bunlar böyle sinsi şöyle ahlaksız” kavlinden sergiledikleri oyunlara her gün tanık oluyoruz. Elbette böyle bir dönemde 16 senedir Bank Asya’da çalışıp sonradan “yerli ve milli” olan bir üst düzey görevlinin; bankaya kirasını, bireysel emeklilik parasını yatırdı diye işinden ve özgürlüğünden edilen vatandaşlar gibi bedel ödemesini bekleyemeyiz.

Yanlış anlaşılmasın, devletin onay verip de faaliyetini denetlediği, hizmetinin sürmesine izin verdiği bir bankayla işlem yaptırmanın neresi suç kabul edilebilir? Ya da 16 yıl bankada çalıştı diye Ali Fuat Bey neden atanmasın, ceza alsın ya da tutuklansın? Ancak işin gülünç yanı da tam da burada. Vatandaş bunlardan ötürü terörist ilan edilip işinden edilirken, tutuklanıp örgüt üyesi diye yıllarca ceza verilirken “önemli” kişiler, istedikleri kadar cemaatle içli dışlı olsalar da bu yargılamalardan ayrı tutuluyor hatta önemli görevlere getiriliyorlar. Buradaki çifte standart herkesin gözü önündedir.

Adaletsizliğin, keyfiyetin devlet için olağan hale geldiği şu olağanüstü hal dönemlerinde, derdimiz kamuoyunun bu çarpıklığın farkındalığına varabilmesidir. Efendim “talimatla yatırdılar” “mülklerini satıp satıp paralarını bankaya yatırdılar” şeklinde söylemlerle kamuoyuna servis edilen tüm soruşturmaların orantılı olduğu düşünenler KHKlıların ve OHAL Mağdurlarının yaşadıklarını dinlesinler, iddianamelerini okuyup, yargının verdiği kararları görsünler lütfen. Sloganla düşünmeyin. Sloganla inanmayın. Gerçekler iddiadan fazlasıdır.

Bugün Ali Fuat Beye bizler içimiz rahat bir şekilde hayırlı olsun diyemeyiz.

Aynı durumda olup da işinden atılanların, tutuklu olanların, cezası olanların olduğu bir düzende bunu demek bizlere zuldür, işkencedir. Dolayısıyla bu atama bizler için ikiyüzlülüğün, çifte standardın, adaletsizliğin ve keyfiyetin belgelerinden biridir. Birine ceza olarak reva görülen bir kriter ötekine makam oluyorsa bu mağdura edilen bir küfürdür. Haklar yerine iade edilene kadar da öyle kalmaya devam edecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın