“Banka, Sendika ve Bylock”tan Beraat

yorumsuz
47.039
“Banka, Sendika ve Bylock”tan Beraat

Merhaba sevgili takipçiler,

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra yeni bir karar inceleme yazısında daha sizlerle beraberiz. Bu incelediğimiz kararı diğer kararlardan ayıran husus, genel anlamda daha önce değerlendirdiğimiz kararların somut doneleri referans alınarak İstinaf Mahkemelerinin birisinden çıkan ilk beraat kararı olması.

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesinin incelememize konu olan 2018/60 Esas, 2018/909 Karar sayılı ilamının geçtiği aşamaları genel çerçevesiyle sizlere aktarıp kararın içerisindeki somut donelere dikkat çekelim istiyorum.

Öncelikle sanık hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10/01/2017 tarihinde iddianame silahlı terör örgütü üyeliği iddiasıyla düzenlenmiş, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 06/06/2017 tarihinde sanık silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla mahkum edilmiş ve Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bu hüküm 16/10/2017 tarihinde onanmış ve Yargıtay 16. Ceza Dairesince mahkumiyet hükmü bozularak Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne yargılama yapması için dosya geri gönderilmiştir.

Tüm bu aşamalardan sonra Bölge Adliye Mahkemesi dosyada yeniden yargılama yapmaya başlamıştır. Bu yargılama aşamasında sanık;

1- Bylock isimli kriptolu yazışma programını kullanmak,
2- Bank Asya isimli bankada hesabı bulunmak,
3- Aktif Eğitim Sendikasına üye olmak, 

Gibi fiilleri işlemek suretiyle silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasından yargılanmıştır.

  • Bölge Adliye Mahkemesi bahse konu kararında MİT tarafından Bylock hususunda hazırlanan teknik inceleme raporuna geniş yer vermiştir. Bu bakımdan, mahkemelerde Bylock isimli kriptolu yazışma programını kullanmak suretiyle terör örgütü üyeliği suçlamasından yargılanan kişilerin somut durumlarını MİT’in hazırlamış olduğu rapora göre değerlendirmesi ve lehe olan hususları savunmalarda belirtmeleri gerekecektir. Bu sebeple tamamı 88 sayfa olan MİT raporunun içeriğine hakim olunması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

  • Bank Asya konusunda ise, öncelikle Mahkemenin sanığa ait hesabın 17/25 Aralık 2013 tarihinden önce açıldığına dikkat çektiğini belirtmekte fayda var. Sonrasında ise bilirkişi incelemesi ve hesap hareketleri sonucunda sanığın yapmış olduğu işlemlerin kredi kartı harcamaları ve rutin işlemler olduğu belirtilmiştir. Bu rutin işlemlerden anlaşılması gereken husus kanaatimce şudur; “ Mahkeme, kişinin sosyal ve ekonomik durumuna göre bankacılık işlemlerinin nitelendirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Yani somut olaydaki gibi bir öğretmek için kredi kartı harcamaları veya fatura tahsilatları rutin işlem olarak kabul edilebilecekken, Bank Asya’da hesabı bulunan bir ticari işletme sahibi için de ödemelerini aldığı pos hesabı veya ticari ilişki çerçevesinde yapmış/almış olduğu para transferleri olağan ve mümkündür.” Bu yüzden Bank Asya isimli katılım bankasına para yatırma suçlaması ile yargılanan kişilerin lokal bazda dosyalarının savunmalarında bu hususu gözetmeleri ve savunmalarına aktarmaları gerektiğini değerlendiriyorum. Zira Erzurum Bölge Adliye Mahkemesinin kabulüne göre; SANIKLAR HAKKINDA YUKARIDA BAHSETTİĞİM HUSUSLAR, ÖRGÜTSEL FAALİYET VEYA DAYANIŞMA OLARAK NİTELENDİRİLEMEYECEKTİR. Bank Asya isimli katılım bankasıyla ilgili diğer hususları banka ve sendika isimli geniş ölçekli yazımızda ele almıştık zaten, ilgilenenlerin bahsettiğim yazıyı gözden geçirmeleri kafidir.

 

 

  • Aktif Eğitimciler Sendikası hususunda ise; Bölge Adliye Mahkemesi gayet net bir şekilde; “BİR KİMSENİN; DEVLETİN, KURULUŞUNA VE TEŞKİLATLANMASINA İZİN VERDİĞİ, FAALİYETLERİNİ DENETLEME İMKANINA SAHİP OLDUĞU BİR ÖRGÜTLENMEYE/SENDİKA VEYA DERNEĞE ÜYE OLDU DİYE CEZALANDIRILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. CEZALANDIRMA YAPILABİLMESİ İÇİN SANIĞIN SENDİKA ÜYESİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ EYLEM VE FAALİYETLERİYLE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN NİHAİ AMACINIELDE ETMESİNİ SAĞLAMAYA YÖNELİK FİİLLERDE BULUNMASI GEREKİR VE BU FİİLLERİN DE HER TÜRLÜ ŞÜPHEDEN UZAK ŞEKİLDE KANITLANMASI GEREKİR.” İfadelerini kullanmıştır. Bu hususa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yargılama yapan Ağır Ceza Mahkemelerinin hiç birisinin sendika veya derneğe salt olarak üye olmak fiili neticesinde cezalandırma yapmaması gerekir. Zaten bahsedilen tüm bu hususları 5 Temmuz 2017 tarihinde kaleme aldığımız yazımızda geniş yelpazeli izahlarla ifade etmiştik.Yazının Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Bu değerlendirmelerimize bir yıldan fazla süre sonra da olsa değinilmesi mutluluk verici.. Darısı banka ve Bylock hususlarında belirttiğimiz hususların başına diyelim.

Kararın son kısmında, Bylock konusunda sadece CGNAT kayıtlarının bulunması hususunda izlenmesi gereken iki farklı ancak aynı kapıya çıkan yol vardır. Buna göre, Kişinin User ID ve şifresinin belirlenememesi ancak CGNAT kayıtlarına göre Bylock serverlarıyla iletişime geçtiğinin görünmesi durumunda ya sanığın tespit ve değerlendirme tutanağı henüz elde edilememiştir ya da kişi tuzak yöntemlerle Bylock sunucularına yönlendirilmiştir. CGNAT kayıtları uzun zamandır dosyalarında bulunan kişiler bakımından devam eden yargılamalarda Mahkemeler tespit ve değerlendirme tutanağının mevcut olmaması halinde kişinin Bylock isimli kriptolu yazışma programını kullandığına kanaat edemezler ve bu kişilerin müsnet suçtan beraat etmesi gerekir.

Tüm bu değerlendirmenin sonucunda, Bölge Adliye Mahkemesince daha önce onanan hükmün Yargıtay’ın bozma ilamı sonucunda beraat kararıyla neticelenmesi gayet olumludur. Tüm Ağır Ceza Mahkemelerinin ve Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi Başkanlıklarının önlerinde bulunan benzer nitelikteki dosyaları bu neticede beraat kararı ile sonuçlandırmaları zaruridir. Zira Yargıtay’ın somut değerlendirmesi bu yöndedir. Bu sebeple, sadece CGNAT kayıtları bulunan kimselerin, Bankadaki hesap hareketleri somut olaya benzer nitelikte olan kişilerin ve sedika/dernek üyeliği ile suçlananların mevcut gerekçe ile beraat ettirilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Mutlak adaletin tecelli ettiği nice aydınlık günlere..

Saygılarımla,

Fatih ALKAN

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın