Ben Buradayım, Ya Sen !

yorumsuz
7.601
Ben Buradayım, Ya Sen !

Herkesin, KHK, OHAL, adalet, ihraç, iade, vs. demeye korktuğu günlerde bir anket yapılmıştı. OHAL ve KHK’ların topluma etkisini anlamayı ve yaşanan mağduriyetleri sayılara dökmeyi amaçlayan bir anket…Nihayetinde anketin raporu kamuoyuyla paylaşılmış, İngilizce’ye çevrilmiş, başta insan hakları örgütleri olmak üzere uluslararası kuruluşların dikkatini çekmişti…Bu rapor, KHK’ların ve OHAL’in sebep olduğu sorunları konu alan tek rapor olma özelliğine sahipti. Güncellenmiş verileri içerecek olan ikinci raporun anketi oylamaya sunuldu.

KHK’larla doğrudan ilgili olan ve olmayan herkesin, bu anketi neden doldurması gerektiğini açıklamak istiyorum size.

**** Öncelikle, “Söz uçar, yazı kalır.”, (bu söz basmakalıp görünse de) yazılı olmayan şeylerin kanıt değeri taşımadığı, dikkate alınmadığı bir gerçek. Bakmayın yönetici görüşlerinin, sözlü asılsız ihbarların ihraç gerekçesi sayıldığına ! KHK’da adınız yazmasaydı, şimdi işinizin başında olmaz mıydınız ? İşinize dönmeniz için bir tebliğ belgesi yetmeyecek mi ? Sözler unutulur, yazılanlar kalıcıdır.

**** 26 aydır yaşanan adaletsizlikten yorulmadınız mı ? Geçmişinizin, geleceğinizin, emeklerinizin, saygınlığınızın çöpe atılması sizi de yıkmadı mı ? Yaşadıklarınızın, çekilen acıların, dışlanmanın, maddi-manevi kayıpların herkes tarafından bilinmesini istemiyor musunuz ? “Söz gümüşse sükut altındır” sözü, KHK’lar için geçerli değil !

**** Ön yargılara ve nefrete sabretmekten, “Suçsuz olsan dönerdin”, “Devlet, yanlış yapmaz” sözlerine susmaktan, tuzu kuruların (!) “adalet nasılsa yerini bulur ! ” tesellilerinden bıkmadınız mı… Son 26 ayı, yaşananları, örneklerle ifade etme, inanılırlığını arttırma fırsatını  neden değerlendirmeyesiniz…

**** İhraçları hiç duymamış veya KHKlıları 3-5 bin kişi sanan uluslararası kuruluşlara, ihraç edilen çoğu kişinin sicilinin temiz olduğunu, suç geçmişlerinin olmadığını, sayılarla duyurmaya hakkınız yok mu, var…Unutmayalım ! Sayılar, veriler olmadan, sözler, (tabiri caizse) havada kalır ve havada kalan sözler, yurt dışında bir toplantıda/kanalda açıklama yapan Bakanın sözleri kadar dikkate alınmayacaktır…

**** Boğulan KHKlı çocuğuna “Oh olsun ! “ diyecek kadar insanlığını kaybetmişleri, gözü siyasetle kararmışları, terfi almak için iş arkadaşına/idaresi altındakilere iftira atmaktan çekinmeyenleri, vefat eden, suçu kanıtlanmamış KHKlının selasını okutmayanları, cenaze namazı kılacak imam göndermeyenleri, adaletsizlik günlerini işkence fırsatına çevirenleri, sağlıklı olarak cezaevine giren tutukluları tabutla çıkaranları, hasta tutukluların-mahkûmların ilaçlarını geç verenleri, tedavileri geciktirenleri, ihracı gerekçe göstererek üniversite/yüksek lisans/doktora kaydını silenleri, sıradan bir hesap açmak isteyen KHKlıdan AYM vs. mahkeme evraklarını talep eden bankayı, “nasıl olsa KHKlı, hiçbir şey yapamaz ! “ deyip çalışan hakkı yiyen işverenleri, daha nice insanlık ve hukuk ayıbını tarihin yazması gerekmiyor mu…Görmezden gelinecek kadar önemsiz mi yaşananlar…

**** KHKlılar bile: “Ben buradayım, adalet istiyorum” demezse, kimden, ne umulabilir ?

**** Bir bebek acıkmışsa ağlıyor, doymak için ağlamak zorunda. Üzerine titrenen bir bebeğin dahi, ihtiyacını gidermek için çaba göstermesi gerekiyor, 26 aydır adalet bekleyen KHKlıların, Türkiye’nin, susarak adalete erişmesi mümkün olabilir mi ! Sesini duyurmanın tek yolu pankartla yürümek değildir !

Anketi, KHK’larla doğrudan ilgili olan, olmayan herkes doldurabilir, doldurmalı. Önceki ankette olduğu gibi, bu ankette de toplanan bireysel bilgiler ve değerlendirmeler gizli tutulacak, hiçbir kişi veya kurumla paylaşılmayacak. 15 Temmuz 2016 sadece ihraç edilenlerin hayatını değiştirmedi, toplumumuz birlik ve beraberliğini, birbirine güveni, bağlılığı, dostluğa sadakati kaybetti. Yazılmayan/unutulan yanlışlar tekrarlanır. Sesimizi duyurmak ve tarihe not düşmek için 15-20 dakikamızı ayıralım, anketin uzunluğundan yakınmayalım… “Vatan haini” damgasıyla yaşamanın ağırlığı düşünüldüğünde 15-20 dakika çok kısa değil mi !

“Bağımsız adalet”li günler…

Zeynep Sırdaş

ANKETİ DOLDURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın