Bir 24 Kasım Temennisi

yorumsuz
1.284
Bir 24 Kasım Temennisi

Maksut Balmuk, OdaTv’de yayınlanan yazısında, Milli Eğitim Bakanlığı’nda açığa alınmış ya da ihraç edilmiş öğretmenlerin neden iade edilmediklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte o yazının bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

MEB de sayıları binleri bulan öğretmenler halen açıkta beklemekte. Yani görevlerinden uzaklaştırılmışlar. Geri dönüş için ise maalesef bakanlık adım atmıyor. Çünkü bakanlıkta ve belki de bakan Sayın İsmet Yılmaz’da “FETÖ fobiye” kapılmış durumda. Eğer göreve iade ettikten sonra kişi FETÖ’cü çıkarsa, ne yaparım kaygısı değil adeta korkusu hakim.

Öğretmenlere açığa alınırlarken, ihraç edilirlerken bile hiçbir gerekçe sunulmadı. Sadece FETÖ/PDY ve terör denildi resmi yazılarda da. İçerik ise yok.

Aylardır Aynı Lafları Duyuyorlar
Birçok öğretmen savcılıklara kendini ihbar etti adeta. Ve bir kısmına savcılıklarca takipsizlik yani kovuşturmaya yer yoktur kararı verildi. Adeta belgelendi suçsuzlukları.

Buna rağmen, yani savcılıktan belge aldığı halde iade edilmeyen öğretmenler var. Üstelik bir yıldan fazladır da açıkta bekliyorlar. Adeta psikolojileri bozuldu. Dertlerini kimseye anlatamıyorlar, anlatacak birini bulduklarında da “tamam döneceksiniz, sorun yok” gibi lafları duyuyorlar aylardır.

Oysaki benzer durumda olup, yani kovuşturmaya yer yoktur kararı alıp, göreve dönen öğretmenler de var.

Aynı ilde A kişisi dönüyor, B kişisi dönmüyor. Bu kabul edilebilir değil. Karar aynı ama sonuç farklı. Çünkü B kişisinin dayısı yok. Aynen öyle, maalesef.

Bakan Fobiden Kurtulmalıdır
Sayın bakan, artık bu fobiden kurtulmalıdır. Kurtulmanın yolu da yüzleşmektir. Üzerine gitmektir. Öyle ise korkuları bir kenara bırakıp hem kamu zararı yaratan, insanları ciddi şekilde mağdur edene hem de korkulara yarayan bu “fobi”den kurtulmak gerekir.

Bakanlıkta durum böyle olunca, illerde de valiler aynı korkuya kapılmış durumdalar. Bir insanı durup dururken, sebep ortaya koymadan görevden uzaklaştırıyorsunuz ve geçici bir tedbir olması gereken bu uygulamayı bir yıldan fazla zamandır sürdürüyorsunuz. Üstelik yargı kararına rağmen adım atmıyorsunuz. Bir de bunun üstüne dayısı olana ayrı muamele yapıyorsunuz. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

Bu İş Artık Çözülmelidir
Bir çoğunun sosyal çevre incelemesi dahi yapılmış ve olumlu dönüşler alınmışken bu korku niye? Bu korkunun ne kadar insanı, çoluğunu, çocuğunu mağdur ettiği düşünülüyor mu?

Öğretmenleri 24 Kasım’da süslü güzel kelimelerle kandırmayı bırakalım. Onları mesai arkadaşları ile buluşturalım.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: OdaTv

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın