Bir Garip Ölüm: Halime Öğretmen

yorumsuz
6.867
Bir Garip Ölüm: Halime Öğretmen
Halime öğretmen.. 667 KHK ile kapatılan kolejde İngilizce öğretmeni.. Dün vefat etti ve masum bir insanın hesabı daha ahirete kaldı.. KHKlı Platformu olarak Halime öğretmenin ailesinden edindiğimiz bilgilere göre, Mersin’de eşi tutuklu olan KHKlı ailelere yardım etmek için içli köfte satıp, parçalanmış ailelere yardım ediyor gerekçesiyle gözaltına alınıyor.. Halime Gülsu, 20 Şubat 2018 tarihine tutuklanıp Tarsus Kapalı Kadın Cezaevine göderiliyor.. Sismik Lupus Eritematozus (bir çok organı etkileyebilen bir tür otoimmün bozukluğu) hastası.. Düzenli olarak raporlu ilaçlarını kullanması gerekmekte.. 15 gün gözaltı süresince ilaçları verilmiyor ve raporları kaybediliyor.. Cezaevinde raporları olmadığı gerekçesiyle hastaneye sevki gerçekleştirilmiyor.. Yakın arkadaşı cezaevinde kesinlikle hastaneye sevk edilmediğini sadece 25 Nisan’da ilk ve tek ve son sevki olduğunu belirtiyor.. Ailesi hastalığı ile ilgili Bimer ve Cimere başvurmalarına rağmen, hiç bir sonuç elde edememiş.. Annesi Mısır’da ve diğer abileri de yurtdışında yaşamakta.. Mevcut süreçte babasını da kaybeden Halime öğretmen, bugün ebediyete uğurlanıyor.. KHKlı Platformu ailesi olarak, Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz..
Yeni Asya Gazetesi’nde yer alan, Halime Öğretmenin ağabeyinin ve Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun açıklamalarının çarpıcı kısımlarını sizlerle paylaşıyoruz..
15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen kalkışma sonrası başlayan 20 Temmuz Olağan Üstü Hal dönemi aradan geçen onca zamana karşı devam ediyor. İlân edilen OHAL sürecinde gerçekleştirilen tutuklu yargılamalara ve yaşanan mağduriyetlere her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Sizlerden yardım bekliyoruz… Kardeşimin durumu çok ciddi

diyerek yetkililere seslenen ve feryad eden Zübeyir Gülsu, kardeşi Halime Gülsu’nun  vefat haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

Sorumlular Allah’a hesap verecek

“Kardeşim Halime Gülsu bu gece vefat etti. Başımız sağolsun. Bir hesap daha ahirete kaldı, sorumluluğunu yerine getirmeyenlere hukuk önünde Allah’ın izniyle hesap soracağız…”

diyerek acısını paylaşan kardeş günlerdir çırpınıyor ve seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyordu. 20 Şubat 2018 de Mersin’de tutuklanarak Tarsus Cezaevine götürülen Gülsu 21 kişilik bir koğuşta kalıyordu ve çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye çalışıyordu.

Yoğun bakımda olması gerekirken cezaevinde

Yaşanan sıkıntının bununla da kalmadığını belirten Gülsu’nun kardeşi şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Kardeşim 25 Nisan 2018 tarihinde Mersin Devlet Hastanesi Romotoloji bölümüne sevk edildi. Aynı gün geri cezaevine getirildi. O günden itibaren kardeşim 2 defa komaya girmiş ve dili boğazına kaçmış. Yanındaki diğer tutuklulular müdahale ederek nefes almasını sağlamışlar. Bu durum hastaneye bildirilmesine rağmen kimse ilgilenmemiş. Kardeşimin şu an yoğun bakımda olması gerek, fakat o cezaevinde ve 21 kişilik koğuşta.”

 

Zulümlere susanlar utansın

Kardeş Zübeyr Gülsu’nun vefat haberini paylaşmasının ardından olaya sosyal medyadan tepki yağdı. ‘ Cezaevi değil ÖLÜMEVİ oldu!’ diyerek cezaevlerinde yaşanan diğer vefaatlara da dikkat çeken gazeteciler, “Kıvrandık yaşayamaz diye. Bir tutam canı var diye. Bünyesi çok zayıf diye. Vefat etti” şeklinde paylaşımlarda bulunarak Adalet Bakanlığına seslendi.

Vefat haberine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan İnsan hakları aktivisti Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu da  Feryat edip, uyarmıştık..!’ diyerek şu paylaşımda bulundu: “SLE hastasıydı, cezaevinde ilaclarını vermemişleri. Sonunda dayanamadı, vefat etti. Yazıklar olsun, bunun hesabını kim verecek? Burası nasıl bir ülke, cezaevinde binlerce hasta, çocuk, anne? Bu inanılmaz bir ihmal mi, cinayet mi….ne desek, ne desek..! And olsun ki bu facianin hesabini sonuna kadar soracağım. Kaçıncı ölümden sonra Adalet Bakanlğı gereken tedbirleri alacak?

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Yeni Asya

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın