Biri Çıkıyor Diğeri Giriyor

yorumsuz
2.605
Biri Çıkıyor Diğeri Giriyor

Türkiye’de anneleriyle birlikte 700’ü aşkın çocuğun cezaevlerinde tutuklu durumda. Dün onlardan biri olan Öğretmen Ayşe Çelik tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Gazeteciler ve aktivistler ise, diğer tüm annelerin tutuksuz yargılanması gerektiğini ifade ettiler.

Katıldığı bir televizyon programında ‘Çocuklar Ölmesin’ dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik 6 aylık bebeğiyle cezaevine gönderilmişti. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne konulan öğretmen Ayşe Çelik’in cezasının denetimli serbestlik tedbiri ile infaz edilmesi için yapılan başvuru hakkında karar verildi. İnfaz Hâkimliği, Ayşe Çelik’in cezasının denetimli serbestlik kapsamında infaz edilmesine ve tahliyesine karar verdi. Karar üzerine Ayşe Çelik, bugün akşam saatlerinde hükümlü bulunduğu Diyarbakır E tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Ayşe öğretmenin tahliye olduğu saatler de ise Niğde’de denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılan Büneyye Özmen 7 aylık bebeğiyle hapse atıldığı öğrenildi.

Bebekler Cezaevinde Olmamalı!
700’ü aşkın çocuğun bulunduğu hapishanelerdeki diğer anne ve bebeklerin de tahliye edilmesi için sosyal medyadan talepler geldi.

İnsan Hakları Aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

Ayşe Öğretmen tahliye oldu. Sıra yüzlerce bebek binlerce annede. Cezaevi koşulları çok kötü, emzikli bebeklere, süt veren anneler içinse hiç kabul edilemeyecek durumda.

Prof. Dr. Cihangir İslam ise şunları ifade etti:

Ayşe Öğretmen tahliye edilmiş, güzel bir haber. Bütün anneler tahliye edilmeli. Hatta hüküm giymemiş, mahkeme aşamasında olan bütün kadınlar ve erkekler tahliye edilmeli.

Gazeteci İsmail Küçükkaya açıklamasında şunları belirtti:

Ayşe Öğretmen tahliye edildi. Darısı bebeğiyle beraber tutuklu diğer annelere. Hiçbir bebek cezaevinde büyümeyi hak etmiyor.

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Kaynak: Yeniasya

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın