Bylock Cemaatle Sınırlı Bir Uygulama Değil

yorumsuz
2.790
Bylock Cemaatle Sınırlı Bir Uygulama Değil

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, İngiltere’de yayınlanan bylock raporu, 75 bin kişinin sadece Bylock uygulamasını indirmekten dolayı tutuklanmasının keyfi ve hukuksuz olduğunu ortaya koyuyor. Londra’da yayınlanan hukuk raporuna göre, binlerce kişinin telefonlarına şifreli haberleşme programı Bylock’u indirmesine dayanarak, vatandaşların tutuklanması ya da işlerinden atılması bir insan hakkı ihlalidir.

Çalışmada, Türkiye’de yakın zamanda devam eden mahkemelerde, FETÖ ile ilişkili olduğu iddia edilen sanıkların dava dosyaları ile birlikte Bylock’a ilişkin Türk istihabarat raporları da incelenmiş. Şu ana kadar sonuçlanan davalara bakıldığında, Türkiye’nin de imzacısı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ihlal edildiği raporda ifade ediliyor.

Çalışmayı yapan avukatlar, William Clegg QC ve Simon Baker şöyle diyor:

Bylock uygulamasının, özel olarak cemaati destekleyen ya da ona üye olan kişilerce kullanıldığı iddiası, herhangi bir delile dayalı ve inandırıcı değildir. Uygulamanın birçok farklı ülkede yaygın olarak kullanıldığına, bunların bir kısmının Türkiye ile hiçbir bağlantısı olmadığına dair önemli deliller bulunmaktadır.

Bylock’un herkesin kullanımına açık olduğu, dünya çapında indirildiği ve 41 ülkede en çok indirilen ilk 500 uygulama içinde olduğu dile getiren avukatlar, toplu tutuklamaların savunulması için başka güçlü dellilerin bulunması gerektiğine işaret ediyor. Rapor, bu temele dayanılarak tutuklama yapılmasının keyfi olduğu ve özgürlük hakkını garanti altına alan AİHS’in 5. maddesinin ihlaline neden olduğunu belirtmektedir.

Başka bir yetkili, İngiliz bir Adli Bilişim Uzmanı olan Thomas Moore, Bylock’un Apple App Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebilir olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

Uygulama, tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından, Nisan 2014 ile Nisan 2016 yılları arasında 600 bin kere indirildi. Bana göre bu nedenle, programın kullanımının sadece belli bir grup insanla sınırlandığını öne sürmek saçmadır. MİT raporlarında da sadece belli bir bölgeden ya da yetki alanından yüklendiğine dair bir iddia bulunmuyor.

Haberde, Türkiye’deki bylock davaları için henüz AİHM’e başvuran olmadığı fakat, neticede bir kısmının Strasbourg’a gideceğinin beklendiği de ifade ediliyor. Bu davaların, halen tutuklu olan avukatlar, kamu görevlileri, hakimleri, askeri görevlileri, gazeteci ve yazarları dahil geniş bir kesimi ilgilendirdiği belirtiliyor.

Haberde ayrıca, terör örgütü üyeliği ve Bylock gerekçesi ile yapılan tutuklamalara örnek olarak, geçtiğimiz haziranda Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü olan Taner Kılıç’ın tutuklanması verilmiş. Ağustos 2014’te telefonuna yüklendiği iddiasına dair, Taner Kılıç’ın, telefonuna indirdiği ya da kullandığı iddialarını tamamen reddettiği; iddiayı kanıtlayan bir delil sunulmamasına rağmen tutukluluğunun devam ettiği yer alıyor. Londra Türkiye Büyükelçiliğine yapılan hukuki başvurulara henüz bir yanıt alınmadığı da belirtiliyor.

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın