Dağ Başı Değil Başkent

yorumsuz
2.896
Dağ Başı Değil Başkent

KHKlı Orçun Şenyücel, 21 Nisan 2018 gece 00:04’te alışveriş yaptığı marketin önünde bir siyah transporter’a bindirilerek kaçırıldı. Kaçırılma anları marketin güvenlik kamerasıyla kaydedilen Şenyücel hakkında yetkili emniyet müdürlüğünden ve savcılıktan henüz akıbetine dair bir yanıt alınamadı.

Orçun Şenyücel, Rekabet Kurumu’nda başuzman olarak görev yaparken 672 sayılı kanun hükmünde kararname ile işten çıkarıldı. 20 ay boyunca bir adli soruşturma geçirmedi. Evli ve iki çocuk babasıydı.

21 Nisan akşamı Ankara’nın Türkkonut semtinde marketten alışveriş yapmak üzere evden ayrılan Şenyücel’den bir daha yanıt alınamadı. Yakınları Şenyücel’in gitmiş olduğu marketin güvenlik kamera kayıtlarına ulaştıklarında kaçırılma olayına şahit oldular. Biri beyaz toyota diğeri siyah transporter iki araç marketin önüne hızlıca park ediyor, araçlardan inen kişiler Orçun Bey’i etkisiz hale getirip transporter’a bindirerek gözden kayboluyordu…

**

Olay sonrası yakınları emniyet müdürlüğüne başvurdu ancak halen kendisine dair bir haber alınamadı. Ailesine, savcılıktan soruşturma açılması beklendiği ifade edildi.

Yakınları twitter’da açtıkları sosyal medya hesabı ile kaçırılma görüntülerini ve yaşadıklarını anlatarak ilgililere seslerini duyurmaya çalışıyor.

**

Böylece OHAL boyunca bilinen 13 kaçırılma vakasına, Orçun Şenyücel de eklendi. Geçtiğimiz günlerde 133 gün sonra ‘bulunan’ Ümit Horzum‘un sağlık durumunun iyi olmadığı, halen gözaltında tutulduğu eşi tarafından ifade edilmişti.

90’lı yılların beyaz toroslarla insanların şehir merkezlerinden kaçırılması olaylarının 2018 yılında Türkiye’nin başkentinde bu insan hakları rezaletinin halen devam ediyor oluşu içler acısı bir tablodur.

Bu insanların güvenliklerini sağlamak, sağlıklarını korumak, yaşadıkları hakkında bilgi sahibi olup yakınlarına vermek devletin vatandaşına sağlamak zorunda olduğu temel haklardandır. Doğrudan devletin bu olayları yaptığı ya da yaptırdığına dair şüpheler oluşturan olaylar sonrası, ilgili yetkililerin; Ankara Valiliği, yetkili savcılık ve emniyet makamlarının kamuoyunu aydınlatmaları gerekmektedir. Burada tehdit altında olan insan hayatı, kamu düzeni ve güvenliğidir. OHAL’in ilan edilme ve sürdürülme gerekçesi olan güvenlik ve terör olaylarının, Ankara’nın göbeğinde alenen gerçekleşmeye devam ediyor olması, neden ülke kamuoyunda ve yetkililerin gündeminde hiç yer almamaktadır?

Olayların tekrar tekrar yaşanması ve hiçbir aydınlatıcı yanıtların alınamaması nelerin olup bittiğine dair bizlere önemli fikirler verse de, hiçbir yaptırımın görülememesi ve olayların devam etmesi sabırları taşırmaktadır.

İnsanının hayatı ne zaman devletin ilgi alanına girecektir?

Orçun Şenyücel ve diğer kaçırılma olaylarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Dileriz ki en kısa sürede ailelerine kavuşurlar, bu yüz karası olayların sorumluları da adil yargı önünde cezalandırılırlar…

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın