Görmezden Gelinen Kayıp: Ümit Horzum

yorumsuz
1.615
Görmezden Gelinen Kayıp: Ümit Horzum

Uzun zamandır kayıp olan Ümit Horzum’dan hâlâ ses yok, ailesi çaresizlik içinde Horzum’u aramaya devam ediyor. Diken’den AMBERİN ZAMAN, Ümit Horzum kaybını yazdı. Yazının çarpıcı bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Eşi Aynur, elektronik mühendisi. Türk Patent Enstitüsü’nde görevliydi. 11 yaşında Neba Dilber adında bir kızları, bir de yedi yaşında Hüseyin adında oğulları var. Darbe kalkışmasından sonra çıkan ilk KHK’yla her iki Horzum görevlerinden uzaklaştırıldı. Ardından bir komşuları Ümit Horzum’un oturdukları sitenin bahçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aleyhinde uluorta konuştuğu iddiasıyla polise ihbarda bulunuyor. Telefonla ulaştığım Aynur Horzum:

 “Site koyu AKP’lilerle dolu, biz deli miyiz böyle bir şey yapsın eşim”

dedi. Uzun hikaye ama özetle bu ihbar üzerine jandarma memleketi Aydın’da bulunan Ümit Horzum’u almak üzere Ankara’daki evlerine geliyor. Ümit Horzum’u bulamayınca Aynur Horzum’u kısa bir süreliğine gözaltına alıyor. Durumdan haberdar olunca Ümit Horzum gizlenmeye karar veriyor. Evine bir daha uğramıyor. Kızıyla Whatsapp üzerinden irtibat kurarak ailesiyle temasta kalıyor. Avukatlarının verdiği bilgiye göre Ümit Horzum, emniyetteki ‘mahrem imam’ yapılanması dosyasındaki sanıklar listesinde yer alıyor. 500 sayfalık iddianameyi inceleme fırsatım olmadı.

…Eşinin izini sürmeye koyulan Aynur Horzum kendisinin de sorgulandığı jandarma karakolu dahil civardaki tüm karakolları teker teker gezip eşinin kaybolduğunu bildiriyor. Sonunda cumhuriyet savcılığına başvuruyor. Ancak savcılık kayıp ihbarını kabul etmiyor.

…Savcılık sonunda konuyu araştırmayı kabul ediyor. Ancak Aynur Horzum’a göre soruşturma sürekli engellere takılıyor. Dosyaya bakan savcılar değişiyor, mimlenmekten çekinen avukatlar Aynur Horzum’dan sürekli kaçıyor. Çocuklarının psikolojisi bozulmuş. Oğlu babasını askerde biliyor:

“Keşke babam bu kadar güçlü olmasaydı, o zaman askere almazlardı değil mi anne ! ”

diyormuş sürekli. Son görüştüğümde annesine kalbinin sıkıştığını söylemiş. Kızları ise babanın cezaevinde olduğunu zannediyor.

Haberin tamamı için tıklayınız.

KAYNAK: Diken

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın