Görünen Köyde Adalete Uzaktan Bakan OLMA!

yorumsuz
1.263
Görünen Köyde Adalete Uzaktan Bakan OLMA!

Yeniasya Gazetesi’nden Hüsnü Şahit bugünkü köşesinde Adalet Bakanlığı çalışanı olan 5 kişinin dosyasına dair değerlendirmelerde bulundu. Delillerini gördüğü dosyalardaki hukuksuzluklara ve adaletsizliğe vurgu yaptığı yazısının bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz :

Orada bir köy var ya uzakta. Hani şu doğru söyleyenlerin kovulup kovulup en son gidecek yer bulamayıp sığındıkları 10. köy. Hak, hukuk ve adaletin de bizleri bırakarak saklandığı, sığındığı 10. köy.
Hepimiz bakıyoruz, görüyoruz o köyü. Gördüğümüze göre kılavuz istemez demi? Peki köyü görüp de idrak edemeyenlere, illa bana kılavuz lâzım diyenlere ne demeli.
Bazen böyle olur işte insanoğlu. 2 yeşil elması, 2 kırmızı elması olur da “4 elmam var.” diyemez. Görür, ama idrak edemez.
Meselâ adaletsizliği görür, ses çıkar(a)maz. Zulmü görür ses çıkar(a)maz.
Bir kötülük görür ne eliyle, ne diliyle, ne de kalbiyle kına(ya)maz. Belki taraftar olur, zulmüne ortak olur, o zalimle beraber ateşte kendine yer hazırlar.

***

Şimdi bunları neden yazıyorum.
Elime Adalet Bakanlığı çalışanlarından 5 kişiye ait dosya geçti. Okuduğum belgelerden hareketle yorum yapacağım.
İlki bir cezaevinde idareci olarak çalışan bir anne. Ortada bir ihbar, şikâyet yok. Somut bir delil yok. 3 gün gözaltı ve peşine tutuklama. 
Tutuklama kararı iki satır yazı. Neden tutuklandığına dair hiçbir somut ibare yok. Her halde hâkim “Ben senden şüphelendim, tipini beğenmedim, sen de olabilirsin“ mi dedi bilemeyeceğim.
Tutuklanan neden tutuklandığını bilmiyor. “Suçu nedir?“ onu bilmiyor. “Suçumu söyleyin.” diyor. Ama tık yok. Kimse senin suçun şu, delillerin de bu demiyor, diyemiyor, demeye de ihtiyaç duymuyor.

***

Bir diğeri de yine cezaevi çalışanlarına yönelik bir ihbar. Bir müdür, iki öğretmen ve bir sosyolog. Öğretmenlerden biri müdürün hanımı.
İnşallah Adalet Bakanı’nın bu yazıdan haberi olur ve bu insanların ve bu durumdaki insanların durumlarını tekrar gözden geçirirler. Zira ortada mağduriyet varsa, ki var gözüküyor, bir an önce giderilmesi gerek. Gerçi OHAL Komisyonu da var, ama 7 kişinin 150 bin dosyayı inceleyip karara bağlayacak olması, ipe un sermenin başka bir adı. Aylar geçti Komisyon çalışacak da adalet tecelli edecek. Nasrettin Hoca’nın borcunu ödemek için dikenleri dikip, koyunlar geçerken yünlerinin takılıp onları ip yapıp satıp para kazanıp borcunu ödeme hayali içinde olması gibi bir şey işte.

***

Mevcut delil durumuna göre söylüyorum; bu insanlar üç beş gün sonra masum olduğu ortaya çıkınca siz bu insandan nasıl helâllik alacaksınız. Ya da bu insanlar size haklarını helâl edecekler mi? Bu dünyada helâlleşilecek bir şey değil. Kabağın da Rabbi var. Yarın bu adamlar göreve dönerse hangi aşkla şevkle görev yapacaklar? İade-i itibarı ne ile sağlayacaksınız? Yoksa ölümü gösterip sıtmaya razı mı edeceksiniz?

Haberin Tamamını Okuyun

Kaynak: Yeni Asya

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın