Herkese Adalet İçin

Herkese Adalet İçin

        9 Temmuz 2017, benim için özel bir gündü. İlk defa bir mitinge katıldım. Aslında mitingleri sevmem, bol bol vaat duyarsınız ve bunlar genellikle tutulmayacak vaatlerdir. Aynı sözleri haberlerden de dinleyebilirsiniz. Bu mitinge katılmamın nedeni, “Herkese Adalet” sloganıyla yola çıkılmasıydı. “Yola çıkmak” derken, yürümekten de bahsediyorum. CHP Genel Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlayıp İstanbul Maltepe’de sonlandırdığı Adalet Yürüyüşü. Parti temelli başlasa da, halkın geneline yayılan bir yürüyüş oldu. Her ne kadar “CHP, PKK, FETÖ, DHKP-C kolkola” diyenler olsa da, ben aynı fikirde değildim, sanırım halk da değildi ki yürüyenler giderek arttı…

       Gelelim neden yürüdüğüme, yazılarımı takip edenler, bazı konulara sürekli değindiğimin farkındadır, savunma alınmadan yapılan ihraçlar, cezaevlerindeki çocuklar, hukuk dışı uygulamalar vs. Bunları ısrarla vurguluyorum çünkü görmezden geliniyorlar, çözüme doğru bir ışık da görmüyoruz. Ancak bunlar dışında birçok hukuk dışı, insanlık dışı uygulama var ülkemizde. Tutuklanan kadınların çırılçıplak aranması, taciz edilmeleri, copla vs. tecavüzler, koğuşların aşırı kalabalık oluşu, 15 kişilik koğuşa 25 kişinin konup 15 kişilik yemek verilmesi, bunlardan birkaçı.
 
      Birkaç gün önce öyle bir yazı okudum, yapılanı, aklım hayalim almadı. Bir yandan da kendime şaşırdım, Türkiye’de yaşıyorum ve hâlâ şaşırabiliyorum. 4 yaşında bir çocuk, nasıl kelepçelenebilir ? O polis, o kelepçeyi nasıl takabildi acaba…Çocuğa kelepçe takan polisin psikolojik sorunları mı vardı ? Hiç sanmıyorum, FETÖ kapsamında ihraç edilenlere, tutuklananlara yapılan her türlü eziyet, mutluluk kaynağı oluyor. Kimilerine göre de vatanseverlik göstergesi !

   5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununun 16’ya 4. Maddesi: “Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır. Çocuk ölmüş veya anasından başka birine verilmiş olursa, doğumdan itibaren iki ay geçince ceza infaz olunur.” diyor ve bu kanunun 116. Maddesinde “tutuklular hakkında da uygulanır” deniyor. Başka bir deyişle, doğumdan sonra annelerin tutuklanması yasa dışı, ancak halen farklı illerden tutuklama haberleri alıyoruz.

Acil olarak eğilinmesi gereken bir diğer konu da  cinsel istismar, taciz ve tecavüzlerde, önleyici tedbirlerin alınmaması, eğilimi olanları caydıracak cezaların verilmemesi, cezalarda indirim uygulanması.

        Cinsel istismar davalarında indirim sebepleri:

1. “Yarım kaldı” indirimi

2. “Saygın tutum” indirimi

3. “Eski sevgili” indirimi

4. “Ruh sağlığı bozulmadı” indirimi

5. “Bakire değildi” indirimi

6. “Cilve yaptı” indirimi

7. “Babasını kamuoyunda mahcup etti” indirimi

8. Mahkemeye giderken takım elbiseyle gidene “iyi hal” indirimi

9. “Erken boşalma” indirimi

10. “Rızası vardı” indirimi

       “Herkese Adalet” demek için o kadar çok nedenim vardı ki…200’de fazla gazeteci cezaevinde, yüz binlerce insan, idare görüşüyle ihraç edildi. 1 gecede, mahkeme kararı dahi olmadan “vatan haini” ilan edildiler. Türkiye, adalete aç, Türkiye adalete susamış durumda. Suçu olan herkes cezalandırılmalı, ancak suç olup olmadığına bağımsız mahkemeler karar vermeli. Adalet, bir gün herkese gerekir, biz mitingdeydik, size gerekecek adaletin bağımsız olması için…
        Bağımsız adaletli günler…
Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın