Hukuk Geldiğinde İptal Olacaklar

yorumsuz
13.541
Hukuk Geldiğinde İptal Olacaklar

679 sayılı KHK ile İzmit Seka Devlet Hastanesi’ndeki görevinden ihraç edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu önceki gün TBMM’de yeminini etti ve ardından KHKlı olarak KHKlı temsilini şu sözlerle dile getirmişti: “Meclise girmemiz, yüz binlerce KHK’lının da haklarının iade edilmesini beraberinde getirir. Bir KHK’lı olarak, sosyal hayattan dışlanmış yüz binlerin temsilcisi olarak buradayız.” Dün yayımlanan son OHAL KHK’sı üzerine ise Artı Gerçekteki köşesinde KHKların “yok hükmünde” olduğunu yazdı. Yazının bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

 

701. KHK ile 18.632 kişi ihrac edilmiş. Dile kolay ama ne kadar fazla bir sayı ve ağır bir karar. Bu ülkenin tek adamın iki dudağı arasında olmasının ne demek olduğu ortada. Zalim, hukuksuz, vicdansız KHKların yaralarını sarmaya çalışırken 18.632 zulümle karşılaştık. Onlarca dernek ve muhalif medya kapatılmış, der belli ve muhalif görülen herkesi susturmak. Ancak unuttukları bir şey var. Susmayacağız! 

KHK’lılar belirsiz bir geleceğe gidiyor. Bu anlayış devam ettiği müddetçe yıllar sonra AİHM tarafından tazminat kazanacaklar. Ancak bu gecikmiş bir telafi olacak, zira KHK’lıların önemli bir çoğunluğu artık büyük sıkıntılar içinde. Aslında ülkede azıcık hukuk olsa KHK’lar iptal edilecekti.

 

KHK’lar yer, süre ve konu açısından OHAL’e uygun olmalıydı. Ancak OHAL bitiminde hükümlerin bitmemesi ve KHK’lara olağan halde olması gereken her türlü kararın eklenmesi anayasaya aykırıydı ve Anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmeliydi. Bu iptal edilmesi gereken KHK’ların yasalaşmasının bir anlamı yoktur. Yok hükmündedirler. Bir gün bu ülkeye hukuk gelecek ve KHK’lar iptal olacaktır. Ancak hukukun geri gelmesi hukukçuların siyasetten etkilenmediği günlerde olacaktır.

 

Yeni KHK’lılar çok üzülmesin, artık onlar yeni mücadele arkadaşlarımız. Anayasaya aykırı, yok hükmündeki KHK ile ihraç edildiler. Zamanı belli değil, bir gün ülkeye hukuk gelecek ve mutlaka işlerine geri dönecekler. Mahzun olmasınlar, yeni bir iş baksınlar ama sadece maddi olarak değil hak gaspı olarak KHK cinayetinin peşine de düşsünler. Buldukları işten iyi para kazansalar bile onurları, şerefleri için bu zulmü unutmasınlar ve haklarının peşini asla bırakmasınlar.

Bir KHK’lı olarak diğer KHK’lı arkadaşlarım gibi TBMM’deyim. Daha düne kadar her türlü kamu hizmetinden men edilmiş insanlar olarak bugün milletin meclisine, milletin oylarıyla gittik. Zalim, hukuksuz ve vicdansız uygulamalarla hem işimizden edildik hem de sosyal ölüm ve sivil linçe tabi tutulduk. Üyesi olduğumuz en basit derneklerden bile istifa etmek zorunda bırakıldık ancak bugün millet bu zorbalığı yenerek, bendleri aşarak KHK’lıları meclise milletin vekili olarak gönderdi. Allah’a sonsuz şükür ediyoruz ve milletimize bu takdirinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Zulme uğrayanın kimliğine bakmayacak. Kendi siyasi görüşüne yakın olanı görüp uzak olanı görmezseniz bu zulüm devam eder gider. Bu zulümler mücadeleyle giderilir, gökten zenbille zafer gelmez. KHK’lıların her kazanımı KHK’nın iptali yönünde atılmış bir adımdır ve bunu herkesin çok iyi görmesi gerekir. 

 

Yazının Tamamı İçin Tıklayınız

Kaynak: ArtıGerçek

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın