İade Olamamak !

yorumsuz
8.854
İade Olamamak !

Bilindiği üzere, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu zaman zaman duyuru yapıyor; son ret, kabul sayıları vs. . 17/08/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (1.900 kabul, 28.100 ret olmak üzere) toplam 30.000. ‘KABUL’lerin az sayıda olması ve toplumda, KHK-OHAL hakkında konuşmanın neredeyse “yasak” sayılması, Komisyon kararıyla işe dönen KHKlıların neler yaşadığını, tebliğ-işe başlama işlemlerini öğrenmemizi güçleştiriyor. Şu bir gerçek; er ya da geç, Komisyon, Mahkemeler vb. yollarla adalet yerini bulacak, dönen kişilerin fazlalığı işlemlerin çok sistemli yapılmasını sağlayacaktır ancak bu süreçte işe başlayan KHKlıların da sorunlarının dile getirilmesi gerekiyor. Böylece, yeni mağduriyetler önlenebilir.

Birkaç gün önce okuduğum bir yazının başlığı: “OHAL Komisyonu kararı tebliğ edilmeyenler ne yapmalı? idi, hem şaşırdım, hem de “Burası Türkiye, her şey olur ! “ dedim içimden…Soruşturma yapılmadan ihraç edilmiş  on binlerce kamu çalışanına, mahkemeler yetkisizlik veya “incelenmeksizin red” cevabı verdi, Komisyon’dan başka itiraz makamı kalmadı. “Kabul” kararı alınmışsa işe başlanması için verilen süre pek uzun değil, tebliğ de yapılmayabiliyor, öyle mi…Kamuya güvensizliğin katlanması demek değil mi bu…Görevi ihmal değil mi…Adaleti, insanlığı unutmak değil mi…Ekmek parasıyla, onurla oynamak değil mi…Tebliğlerin ihmali ya da kasıtlı olarak yapılmaması ile ilgili olarak bir kamu çalışanının görüşünü sorduğumda, böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyledi, buna inanmak istesem de, artık sözler de, yasal haklar da güven vermiyor, en azından bana….Uygulamada ne gördüysem onu dikkate alıyorum, öyle yapmak zorunda kaldım, kaldık…

”Kabul “ kararıyla dönenlerin birkaç sorununu ifade etmek istiyorum:

**** İhraç olmadan önce çalışılan Bakanlıktan farklı Bakanlığa atanmak (Örneğin Sağlık Bakanlığınca ihraç edilmişken MEB’e atanmak)

**** Maaşın ödenmemesi, geciktirilmesi

**** Dilekçelerin işleme konması vb. zorlaştırma

**** Maddi ve sosyal sorunlar nedeniyle adres değişikliği yapan KHKlıların ikamet ettikleri yeni ile değil, önceki iş yerine atanması

**** (Uygulamada) Özlük haklarından yararlanamama, yıllık izin vs. verilmemesi/ geciktirilmesi

**** Birçok KHKlının kovularak, aşağılanarak, güvenlik eşliğinde çıkarıldığı kuruma tekrar dönmesinden kaynaklanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSB), diğer çalışanlar tarafından dışlanmak, psikolojik baskı görmek, suçlanmak (Bazı siyasilerin: “İade olmaları, suçsuz oldukları anlamına gelmez ! ” vs. dediği bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek, bu tepkilere şaşmamak gerek…).

**** İhraç olarak geçen zamandaki maaşların hâlâ ödenmemesi (“Sadece 1.900 kişinin birikmiş maaşını ödeyecek kadar parası yok mu devletimizin…” demeden geçemiyor insan…)

……

Yukarıda da belirttiğim gibi, ‘Kabul’ kararı ile görevine dönen sayısı az, kendilerini iletişim kuracak kadar güvende hissetmemeleri de anlaşılabilir bir durum, KHKlılar maddi, sosyal ve psikolojik açıdan çok sorun yaşadı, yaşıyor, yine de adalet yerine bulana kadar çaba devam etmeli, bu, emeklere, geçmişe, geleceğe, KHKlı yakını olmaları nedeniyle suçlanmış tanıdıklara/akrabalara borçtur…Eğer OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu ekranında KABUL kararı gördüyseniz, en kısa zamanda CİMER’e ve son çalıştığınız kuruma, evraklarınızın durumuyla ilgili bilgi almak için dilekçe yazmanızı tavsiye ederim. İleride sorun yaşarsanız, elinizde mahkemeye sunabileceğiniz yazı olur. 

  “Bağımsız adalet”li günler…

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın