İhbarcı Cinneti: 4 Ölü

yorumsuz
3.514
İhbarcı Cinneti: 4 Ölü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi Volkan Bayar’ın silahlı saldırısı sonucu dekan yardımcısı, fakülte sekreteri, öğretim üyesi ve okutman; 4 kişi yaşamını yitirdi. Olaya ilişkin husumetin, iddiaların, FETÖ soruşturmaları, ihraçlar ve ihbarlar yoluyla yapılan işlemler olduğu ortaya çıktı.

Ne yazık ki, kurumlardaki adaletsizliğin ve muhbirliğin ne boyutlara ulaştığı yine insan hayatına mal olduğunda açığa çıkıyor, yiten canlar geri getirilemiyor. Hukuki işlemlerin yerini; ihbarın, koltuk kaydırmacaların, adam kayırmacaların ve korumacaların almasının neticelerini bir daha görmemek; ilgili makamların  devletin, milletin ve vatanın selameti için koltuklarını bu işlerin ehillerine bırakarak, sebep oldukları suçların ve acıların cezasını görmelerini dileyerek haberi sizlerle paylaşıyoruz.

KHKlı Platformu

Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, fakülte binasının 3. katında Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Serdar Çağlak’ı silahla öldürdü, 3 kişiyi yaraladı.

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen yaptığı açıklamada saldırgan Volkan Bayar hakkında soruşturma olduğunu duyurdu. Bayar, öldürdüğü kişiler hakkında daha önce FETÖ’cü oldukları iddiasıyla şikayette bulunarak dava açtırmış.

Rektörden Açıklama
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektör. Prof. Dr. Hasan Gönen, Eğitim Fakültesindeki silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 4 olduğunu açıkladı.
Gönen, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Volkan ismindeki bir araştırma görevlimiz, dekan beyin odasına giriyor. Dekan bey orada tesadüfen yokmuş. Fatih bey varmış, onu vurmuş. Daha sonra dekan yardımcımız ve üst katta 2 araştırma görevlimizi de vurmuş. Daha sonra elinde tabanca ile binayı terk ettikten sonra güvenlikçilerimiz takip etmişler. Biraz ileride polis derdest etmiş. Durum bundan ibaret. Şu anda şimdilik 4 ölümüz var. Başımız sağ olsun. Osmangazi Üniversitesi camiası olarak inşallah bu tür hadiseleri bir daha yaşamayız. Başımız sağ olsun.

Saldırının Hedefindeki Dekan Video Paylaştı
Eğitim Fakültesi Dekanı Cemil Yücel, olay sonrası Twitter’dan paylaştığı videoda şunları ifade etti:

Arkadaşlar ben iyiyim saldırgan Volkan Bayer isimli araştırma görevlisi. Akli dengesi yerinde değil, pek çok kişiyi şikayet eden bir insan. Önce benim odama geliyor, beni bulamayınca diğer odalara giriyor. 4 arkadaşımızın görev başında şehit düştüğünü öğrendik. Okula henüz ulaşamadım, bir program için dışarıdaydım. Ancak korkulan bir insandı.

***

İhraç Edilen Akademisyen Şikayetçiymiş
7 Şubat tarihinde KHK ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç.Dr. Yalçın Bay, 2017 yılında Orta Doğu gazetesine yaptığı açıklamalarda, iftiralar yüzünden görevinden ihraç edildiğini belirterek, verdiği detaylarla âdeta Volkan Bayar’ı tanımlamış.

Bay, gazeteye yaptığı açıklamalarda, “7 Şubat 2017 KHK ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki görevimden hakkımda hiçbir somut delil sunulmadan ihraç edildim. Üniversitedeki soruşturma komisyonu 10 Ekim 2016 tarihinde sorguya çağırdı. Sorgulamada hakkında hiçbir somut delil yok dediler. O zaman ismini bilmediğimiz iftira dilekçeleri olduğunu söylediler. Ancak 1 Kasım 2016 tarihinde görevime iade edildim. Aradan 100 gün geçtikten sonra tekrar nasıl bir somut delil buldularsa hiçbir gerekçe göstermeden ihraç edildim.” ifadelerini kullanmış.

Bir Araştırma Görevlisi Birçok Kez Mesnetsiz İhbarlarda Bulunmuş
Bay, hakkında FETÖ’cü iftiralarında bulunulduğunu belirttiği açıklamalarında verdiği detaylarla, Osmangazi Üniversitesi saldırganını anlatmış.

Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay, saldırgan Volkan Bayar’ı anlattığı düşünülen, ismini belirtmediği şahsın ESOGÜ Eğitim Fakültesindeki 45 hocanın 25’i hakkında iftira dilekçesi yazdığını öne sürerek, kendisini “FETÖ’cü olmakla” suçladığını iddia etmiş.

Yalçın Bay’ın, konuyla ilgili Orta Doğu gazetesine yaptığı açıklamalar şöyle:

Benim hakkımda, kendisini daha önce tanımadığım, psikolojik sorunları olduğunu duyduğum, tetikçi birisi olan ESOGÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsünde görev yapan bir araştırma görevlisi birçok kez mesnetsiz iftiralarda bulunmuş. Oysa bu kişiyi lisanstan tanıyan hocalarının belirttiklerine göre kendisi lisans eğitiminde çokta başarılı olmamasına rağmen, FETÖ’nün MEB’te en güçlü olduğu dönemde bu kişi, eşi ile birlikte MEB bursuyla yurt dışına gitmiş. ABD’de Denver Üniversitesinde yüksek lisansı tamamlamış, doktora tez aşamasında doktoradan atılmış. Kafası her türlü hinliğe çalıştığı için Nisan 2011 de doktordan atılma aşamasında, atılmadan hemen önce öğrenci işlerinden “3 ay sonra doktoram bitecektir” diye bir yazı almış. MEB bursuyla ilgili kanuna göre normalde yurtdışında doktoradan atılan birisinin bu şekilde göreve başlatılmaz. Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ’cüler tarafından yapılan darbe girişimini fırsata çevirerek kişisel husumet besledikleri hakkında, ilgili birimlere iftira dilekçeleri yazmaya başlamış. ESOGÜ Eğitim Fakültesinde 45 hocadan, 25’i hakkında iftira dilekçesi yazmış. Bu dilekçelerden bizde nasibimizi aldık. Beni yurtdışında FETÖ okullarını ziyaret etmekle suçlamıştı. Tam bir akıl tutulması. Bende daha öncede belirttiğim gibi 29 ülke/bölge ziyareti, 100 bin km yol kat ettim, 80 bin fotoğraf ve video çekimi yaptım. Bir tane FETÖ’cü gösterin gereğini yapacağım dedim. Ben tamamen devletin kurumlarıyla işbirliği içinde saha araştırmalarını yaptım.

Prof. Dr. Ayşe Aypay: 1,5 Yıldır Dilekçe Verdik Hepsinin Üzerine Yattılar
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Ayşe Aypay, yaşanan olayın ardından sinir krizi geçirdi. Arkadaşları uzun süre Aypay’ı sakinleştirmeye çalıştı.

Doç. Dr. Aypay şu açıklamayı yaptı:
“YÖK’e, Rektörlüğe, Bakanlığa dilekçe verdik. Rektörlük korudu. Defalarca dilekçe verdik. Dilekçelerimizi işleme bile almadılar.

Volkan Bayar’ın dosyasını rektörlüğe çektiler. 4 tane insanın hayatına mal oldu. Bugün adliyedeydim. Eğer ben bugün adliyeye ifade vermeye gitmemiş olsaydım, Volkan Bayar’ın beşinci cenazesi bendim.

YÖK niçin işlem yapmadı? Rektörlük neden işlem yapmadı? 1,5 yıldır defalarca dilekçe verdik, hepsinin üstüne yattılar. Dokundurtmadılar Volkan Bayar’a. Şimdi açıklasın YÖK Başkanı. Şimdi açıklasın Rektör. Benim eşim Volkan Bayar’ın iftiraları yüzünden işinden atıldı. 5,5 ay hapis yattı. Kim ödeyecek bunları?

Bütün bunlara rağmen rektörlük sonuna kadar korudu. YÖK de korudu. Suç duyurusunda bulunuyorum Rektörlük, YÖK hakkında. İşlem yapmadılar, ta ki bugün 4 tane arkadaşımız cenaze olmuş durumda. Ve ben savcılığa ifade vermeye gitmemiş olsaydım Volkan Bayar’ın birinci hedeflerinden biri olarak ben de beşinci cenaze olarak yatıyordum.

Rektörlük, Volkan Bayar hakkında dilekçelerimiz sisteme girmemesi için memurlara talimat verdiler. Kavga dövüş işleme soktuk dilekçeler. Soktuk da ne oldu? Hiçbirine yanıt alamadık. Şimdi kim verecek 4 tane canın hesabını?
Mikail’in engelli küçücük çocuğu var, Yasin’in iki tane bebeği var. Fatih Özmutlu, vatansever tertemiz bir insan.Serdar, gencecik bir insan. Yazık değil miydi bunlara?”

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Birgün

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın