İhraç Sonrası Gelen Disiplin Cezası

yorumsuz
2.429
İhraç Sonrası Gelen Disiplin Cezası

Kamu görevinden Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen,  Savaş İlhan’a, artık memur olmamasına rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aylıktan kesme cezası geldi.

Aydın’ın Efeler ilçesindeki Zafer İlkokulu’nda İngilizce öğretmeni olarak görev yaparken ihraç edilen İlhan hakkında, geçen yılın ekim ayında OHAL’in kaldırılması, kararnamelerin iptal edilmesi ve kamudan ihraç edilenlerin görevlerine iade edilmesi için başlatılan imza kampanyasına imza attığı için disiplin soruşturması başlatıldı. Başlatılan soruşturma, İlhan’ın bu süre zarfında KHK ile görevinden ihraç edilmesine rağmen sürdürüldü. Soruşturmaya gerekçe olarak imza metninin içeriği gösterilirken Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen tebligat, İlhan’ın imzaladığı metin için ‘korsan dilekçe’ benzetmesinde bulunuldu.

Müfettişler hazırladıkları raporda İlhan için ihraç talep etti ancak Mili Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu ihraç talebini fazla bularak talebi geri çevirdi. Dosyayı inceleyen Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanarak ceza verdi. Gönderilen tebligatta İlhan’ın KHK ile ihraç edildiği de belirtildi. Tebligatta “657 sayılı kanunun 125/C-(ı) ‘Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak’ maddesi kapsamında ‘1/30 oranında aylıktan kesme’ cezası ile tecziye edilmeniz tarafımca uygun görülmüştür” denildi.

Kaynak: BirGün

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın