İki Yeni İdare Mahkemesi Kuruldu

yorumsuz
4.401
İki Yeni İdare Mahkemesi Kuruldu

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, OHAL İnceleme Komisyonu kararlarına karşı yapılacak itirazlara bakacak mahkemeleri belirledi. Ankara’da 19. ve 20. İdare Mahkemeleri kuruldu. Her iki mahkemeye başkan ve 3’er üye atandı. OHAL İnceleme Komisyonu, kısa sürede ilk kararlarını verecek. Bu kararlara itirazları, kurulan yeni mahkemeler sonuçlandıracak.

Komisyona İtirazları Görüşecek
Kanun hükmünde kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenlerin, bursu kesilen öğrencilerin, rütbeleri alınan emekli güvenlik personelinin, kapatılan kurum ve kuruluşların itirazlarını değerlendirecek olan OHAL İnceleme Komisyonu’na başvuru süreci geçen ay tamamlanmıştı. Komisyonun ilk kararlarını kısa süre içinde vermesi beklenirken, HSK’dan da beklenen adım geldi.

OHAL İnceleme Komisyonu’nun kurulmasına ilişkin KHK’da, komisyonun kararlarına karşı yapılacak itirazlara bakacak mahkemelerin HSK tarafından belirleneceği hüküm altına alınmıştı. Önceki gün toplanan HSK 1. Dairesi, bu kapsamda Ankara’da iki yeni idare mahkemesi ihdas etti. Ankara’da 19. ve 20. İdare Mahkemeleri kuruldu. Her iki mahkemeye başkan ve 3’er üye atandı.

OHAL İnceleme komisyonuna başvurusu reddedilenler HSK tarafından belirlenen Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemelerinde dava açabilecek. Böylece OHAL kapsamında yayımlanan KHK’larla ihdas edilen işlemlere ilişkin yargı yolu açılmış olacak.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Habertürk

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın