İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Mektup

yorumsuz
1.619
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Mektup

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye’de KHK ile ihraç edildikten sonra kaçırılan dört ayrı kişiye dair vakaların araştırılmasını istedi. Örgüt, bu taleple Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘e bir mektup gönderdi. Örgüt, Mart ayından bu yana Türkiye’de en az dört kişinin kaçırılma sonucu kaybolduğuna dikkat çekerek soruşturma açılmasını istedi.

New York merkezli örgütün gönderdiği mektupta, Ankara’da yaşandığı belirtilen kayıp vakaları yer aldı. Kamu görevlisi olan ve Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınan bu kişilerin nerede olduklarının tespit edilmesi istendi.

Gül’e gönderilen mektupta “Türk makamlar, acilen bu kaçırılma vakalarının yasaklanması için kararlılık sergilemeli, hukuksuz bir şekilde insanların özgürlüğünü elinden alan, işkence ve kötü muamelede bulunan güvenlik güçleri, istihbarat birimleri ve diğer kamu görevlileri hakkında etkili soruşturma yapmalıdır” denildi.

HRW’nin Araştırılmasını İstediği Kayıplar Kim?
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün mektupta yer verdiği vakalardan biri Önder Asan. Ankara’dan yaşayan 41 yaşındaki Asan’ın, Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınan bir öğretmen olduğu belirtiliyor. Asan’ın Gülen yapılanması ile ilişiği olduğu gerekçesiyle yargılandığı aktarılıyor.

42 gün boyunca kayıp olan Asan’ın gözaltına alındığı, polis merkezinden ailesine telefon edilmesinin ardından tespit edilmiş. HRW’nin mektubunda Asan’ın polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından zorla bir araca bindirilirken görüldüğü bilgisi yer alıyor.

Asan’ın vakası ile benzerlik taşıyan dört kişinin daha olduğu belirtiliyor. Mektupta Turgut Çapan, Mustafa Özben, Cemil Koçak ve Fatih Kılıç adlı kişilerin de zorla kaçırıldığı vurgulanıyor. Bu kişilerden yaklaşık dört aydır haber alınamadığı belirtiliyor.

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak:birgun.net

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın