İntihar Sonrası Gelen Takipsizlik Kararı

yorumsuz
3.141
İntihar Sonrası Gelen Takipsizlik Kararı

Bylock kullandığı gerekçesiyle açığa alınan Doktor Hasan Orhan Çetin’in intiharından sonra savcılık, takipsizlik istedi. İntihar eden hekim Hasan Orhan hakkında ‘Bylock tespit edilmediği’ kararı verildi.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda görevliyken geçtiğimiz yılın Şubat ayında hakkında soruşturma açılan ve ardından hastane başhekimliği tarafından açığa alınan asistan hekim Dr. Hasan Orhan Çetin hastanenin onuncu katından atlayarak yaşamına son vermişti.

Bylock Olmadığı Tespit Edildi
Asistan hekim Dr. Hasan Orhan Çetin hakkında yürütülen ceza soruşturması ile geçtiğimiz günlerde yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten savcı … Çetin’le ilgili herhangi bir delile ulaşamayınca takipsizlik kararı verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı 2018/8588 nolu kararında “…şüpheli Hasan Orhan Çetin’in ……nolu telefon hattında Bylock programını kullandığı tespit edildiği daha sonra güncellenmiş Bylock listesinde yapılan sorgulamada Bylock programını kullanmadığının belirlendiği” denildi.

SES İzmir: Vicdanınız Rahat Mı?
Konuyla ilgili SES İzmir Şubesi basın toplantısı düzenledi. Sendika binasındaki basın toplantısında “Hasan Orhan’ı, Melike’yi onlarca arkadaşımızı aramızdan alan yöneticiler vicdanınız rahat mı?” diye soruldu.

Basın metnini okuyan Şube Eş Başkanı Hülya Ulaşoğlu “Şimdi mahkemelere düşen görev bizim bir yıl önce haklı talebimizi dikkate alarak bu yöneticiler hakkında “ölüme sebebiyet vermekten” gereği yapılmalı. Hasan Orhan ölmedi, öldürüldü. Katilleri biliyoruz. Daha fazla kayıplar yaşanmadan OHAL kaldırılmalı, bu suçu işleyenlerden hesap sorulmalıdır” dedi.

Ailenin Üzerinde Baskı Var
Şube Eşbaşkanı Fatih Sürenkök de benzer durumda çok sayıda kamu emekçisi olduğunun bilgisini vererek şunları söyledi “Bu insanların telefonlarında Bylock’un olmadığı, olsa da kullanmadığı ya da inisiyatifleri dışında yüklendiği tespit edildi ama bu arkadaşlarımız ya açığa alındı ya da ihraç edildi. Cumhuriyet Savcılığı daha önce verdiği kararı kaldırılmasını ve sorumlularının yargılanması için suç duyurusunda bulunacağız. Orhan’ın ailesi yaptığımız görüşmede annesi üzerinde çok baskı olduğunu ve iki çocuğunun daha olduğunu söylemişti”.

***

Nitekim, Bylock kararları Yargıtaydan dönmeye başladı. “Hatalar çok az” “Binde bir bile değil” denilerek son sürat yapılan açığa almalar, ihraçlar ve adli kararların şu anda nasıl ‘titizlikle’ yapıldığını görebilecek duruma geldik. İşte Dr. Hasan gibilerin onlarcasını ölüme iten ve binlerce ailenin evine düşen ateşlerin sebebi kararların nasıl alındığına dair mahkeme kararı…

Yargıtay’dan Bylock’ta ‘Eksik Araştırma’ Kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Samsun’da bir sanığa ByLock nedeniyle ‘terör örgütü üyeliği’nden verilen hapis cezasını ‘yeterli araştırma yapılmadığı’ gerekçesiyle bozdu.

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, ByLock kullandığı iddia edilen Ç.Ç. hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. Sanık 7 yıl hapse çaptırıldı. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi’nin de onadığı karar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin gündemine geldi. Daire mahkûmiyet kararını bozdu. Sanığın ByLock kullanıcısı olduğunu kabul etmediğine işaret edilen kararda, özetle şu ifadeler yer aldı:

…İlgili birimlerden (BTK, emniyet) ayrıntılı ByLock tespit ve değerlendirme raporu ile HİS (CGNAT) sorgu kayıtları getirilip değerlendirilerek, sanığa sorulduktan sonra karar verilmesi gerekirken, sanığın ByLock kullanıcısı olduğuna dair yetersiz ByLock CBS (savcılık sorgu tutanağı) sorgu tutanağına dayanılarak, eksik araştırma ile yazılı şekilde hüküm verilmesi yasaya aykırıdır.

Dairenin, çok sayıda eksik araştırma ile kurulmuş ByLock mahkumiyet kararını bozduğu öğrenildi. Bozma kararı sonrasında mahkemeler, yeniden yargılamada gerekli araştırmaları yaptıktan sonra hüküm tesis edecek.

Haberin tamamı için tıklayınız (Evrensel)

 

Haberin tamamı için tıklayınız (Habertürk)
Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın