Karadeniz’de Bir Bayram

yorumsuz
1.529
Karadeniz’de Bir Bayram

Size anlatacağım köy, sıradan bir Karadeniz köyü. Yemyeşil ağaçlar ve masmavi gökyüzü, huzurun dili gibi…Telefon ve internet bağlantısı zayıf, kasabaya özel araçlarla gidilip geliniyor, dünyadan kopuk bir yaşam var. Köyün nüfusu daha çok yaşlılardan oluşuyor, bayramlarda şehir dışından, yurt dışından kardeşler, çocuklar, torunlar geliyor ziyarete birkaç günlüğüne. Bayramlarda herkes, her eve bayramlaşmak için giriyor, yemekler yeniyor, çaylar, kahveler içiliyor, ziyaret fırtınası esiyor evlerde. Birkaç dakikalık zamanda, bir yıla değer sohbet yapılıyor.

Gelelim terörizm ve Karadeniz’e. Karadenizli, terör olaylarına askerden/polisten önce tepki gösterir. 15 Temmuz sonrası, Karadenizli’nin vatanseverliği buna paralel oldu, ancak KHKların kriteri vatan sevgisi değildi ve KHKlar Karadenizlilerin de hayatını darmadağın etti. “Devlet, ne yapıyorsa doğrudur” diyen insanlar, ihraçların ve tutuklamaların ardından ikileme düştü. Genellikle çocuklarının, akrabalarının vatan haini olamayacağı düşüncesi baskın çıktı ve devletin de yanlış yapabileceği düşüncesi hakim oldu. Yine de Kurban bayramında yaşanan sohbetler, Karadenizli’nin KHKları iyi değerlendiremediğini gösteriyor. İşte birkaç örnek:

A:
-Nasılsın, iyi mi çocuklar?
B:
-Çok şükür iyiler, bildiğin gibi işte, soranlara selamları vardı, ellerinizden öperler
A:
-Her şey yolunda o zaman, değil mi ? (Ses tonunda huzursuzluk, korku var, ihraç, tutuklama vs. bir sorun yaşanıp yaşanmadığı sorulmak isteniyor ama açık açık sormaktan da çekiniliyor)
B:
-Çok şükür, sağlığımız sıhhatimiz yerinde, bugünümüze şükür (üniversiteyi yeni bitirmiş kızı, 1,5 ay tutukluluk sonrası adli kontrolle serbest bırakılmış)

X:
-İyi bayramlar, nasılsın teyze?
Y:
-Hoşgeldin kızım, Allah ömür versin, yaşayıp gidiyoruz (teyze dalgındır, bir şey söylemek isteyip de söyleyememe hâli var)
X:
-Çoluk çocuk iyidir inşallah, işleri yolunda mı, aynı ilde mi çalışıyorlar, memlekete taşınmıyorlar mı sana yakın olurlar ?
Y:
-Herkes düzenini kurmuş, torunlar büyük şehirde okusun, büyük adam olsun da can sağlığı (gelini ihraç olmuş)

E:
-İyi bayramlar, nasılsın abla?
F:
-İyi bayramlar, şükür, sizde ne var, ne yok?
E:
-Çok şükür, ne olsun (ihraç olmuş)
F:
-Allah yardımcınız olsun, biz köyde yaşayıp gideriz de sizin kiranız, çocuklarınız var, dikkat edin kendinize, geçinmek zor.

Sohbetler böyle sürüp gidiyor, kimsenin dilinde KHK kararları, uzatmalı OHALler, AİHM, AYM, Danıştay redleri, hak ihlalleri yok. Karadeniz’de bir bayram, kanun dışılıkları, cezaevinde annesiyle kalan 668 çocuğu, doğumdan sonra gözaltına alınan/tutuklanan anneleri, mahkumiyet gibi yaşanan tutukluluk sürelerini, sürgün niyetine yapılan tutuklu nakillerini, aşırı kalabalık koğuşları, vatana ihanet damgasıyla tutuklanan gazileri, şehidin ihraç oluşunu, KHK kriterlerinin hukukiliğini vs. konuşmadan geçiyor. Karadeniz’de bir bayram, irdelemeden, sorgulamadan, tıpkı son 14 aydır tüm Türkiye’de olduğu gibi geçiyor…
Bağımsız adaletli bayramlar Türkiye…

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın