Kazanılmış Hak Bu Defa Engellenemedi

yorumsuz
4.055
Kazanılmış Hak Bu Defa Engellenemedi

KHK ile kamu görevinden ihraç edilen bir polis memuru, emekli edilmesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli ikramiyesi verilmemesine karşılık Ankara İdare Mahkemesine açtığı davayı kazandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis memuru olarak görev yapmakta iken Kanun Hükmünde Kararname ile işten çıkarılan KHKlı, emekli edilmesine rağmen, Sosyal Güvenlik Kurumu, “işten çıkarılma şekline göre kıdem tazminatı ödenmesine gerek olmadığına” dair karar vermesi nedeniyle  emekli ikramiyesini alamadı.

KHKlı polis bunun üzerine SGK kararının iptali ve ikramiyenin yasal faizi ile birlikte ödenmesi talebiyle Ankara İdare Mahkemesine dava açtı.

Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda, 5434 sayılı kanunun 89/1. maddesi hükmü uyarınca ikramiye ödenmesi gerektiğine ve SGK’nın yaptığı işlemin hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Dileriz ki bu karar emekli olup halen ikramiyeleri gasp edilen KHKlıların haklarını almaları için emsal olur. Israrla, bile isteye hak ihlaline sebep olan ve görmezden gelen koltuk sahipleri ve kurumlara da önemli bir ihtar olmasını temenni ediyoruz.

Kararın tam metni aşağıdadır:

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın