KHK İle İhraç Edilen Anakin Skywalker

yorumsuz
1.502
KHK İle İhraç Edilen Anakin Skywalker

Size burada kendi mağduriyetimi de anlatmak isterdim ama bir yerden sonra olan biteni tekrar anlatmaya insanın takati kalmıyor. Resmi kurum ve mahkemeler olaylara ilgisiz, dosyaları okumadan matbu metinleri kopyala yapıştırla “karar verdik, işte adalet” diye insanların eline tutuşturuyorlar. Medyanın durumu ise ayan, bir şey açıklamaya gerek yok. İnsanlar kimi söylenenlere inanarak kimi başıma bir şey gelir diye korkarak iş vermiyor, konuşmuyor, hatta selam bile vermiyorlar. İşin içine siyasi tercihler girince maalesef bu kervana bazı mağdurların ailesi bile dahil oluyor. Velhasıl, ben kendimi İbni Sina’nın “uçan adam” metaforunda olduğu gibi karanlıkta ve boşlukta asılı duran, sadece kendi benliğinin, kendi acılarının farkında bir varlık olarak hissediyorum. Adaletine güvenebileceğim bir ülkem; hatıralarımı ve dostluklarımı paylaşacağım bir geçmişim; en fırtınalı zamanlarda sığınabileceğim bir ailem; ortak bir geleceğe umutla bakabileceğim bir sosyal çevrem yok.

Üzüldüğüm tek şey, önü alınamaz adaletsizlik ve kötülük karşısında, yeterince süren her çatışmada tarafların birbirine benzemesi gibi, benim de daha merhametsiz, daha kötü birine dönüşüyor olmam. Kimse bilmiyor, eşim bile duymuyor, ancak karakterimde meydana gelen kırılmalar içimde gök gürültüsü gibi sesler çıkarıyor.

Ben önceki hayatımda (OHAL öncesi hayatım için bu tabiri kullanıyorum) sosyo-ekonomik adaletsizliklere ciddi canı sıkılan, günlük hayat pratiklerinde insanlara karşı nazik ve yardımsever olmaya çalışan biriydim. Geçtiğimiz kış pazara gitmiştim. Yerlerde kar vardı. Kaldırımda, yirmi metre kadar önümde benim gibi elinde pazar poşetleriyle giden yaşlı bir kadın bir an kayıp sendeledi ve apartmanın duvarına dayanıp yarı ayakta yarı yerde tutundu. Bu sırada aradaki farkı kapayarak kadına yaklaşıyor, bir yandan da ne yapacağımı bilemiyordum. Eski tecrübelerim kadının elindeki poşetleri alıp gideceği yere kadar eşlik etmem gerektiğini söyledi düşünmeden. Hemen ardından akşam televizyonda dinlediğim anketçinin sözleri saplandı beynime: “Halkın yüzde 90’ı OHAL KHK’larını destekliyor”… Sonraki 20 saniyede aklımda erdemli olmak, Hz. Ali’nin iyilik-kötülük üzerine sözleri, yaşanan cinnet karşısında toplumun umursamaz tavrı, adaletsizliğin yukarıdan aşağıya mı yoksa aşağıdan yukarıya mı şekillendiği gibi birçok şimşek çaktı. Yaşlı kadın yeni yeni doğrulup saçılan poşetlerini toparlarken işte ben oraya varmıştım; tam o hizadan geçen aydınlık-karanlık çizgisine. Ve adaletsizliğe, merhametsizliğe, halden anlamazlığa karşı içimde biriken öfke Maradona’nın İngiltere’ye elle attığı gol gibi ufak bir dokunuşla beni karanlık tarafa itti. Yürüyüp gittim, dönüp bakmadım.

Sokağın köşesinden dönünce üniversitede sınavlara çalışırken pizza sipariş ettiğimiz o gün geldi aklıma. Sipariş hem geç hem de yanlış gelmişti. Pizzacıya sert çıktım. Tepki vermedi, kafasını bile kaldırmadı. Belki benim gibi onlarcasıyla karşılaştığından, belki işini kaybetmek istemediğinden insanlık dışı davranışımı görmezden gelmişti de onun vakur duruşu karşısında kapıdan mutfağa gelmeden ağlamaya başlamıştım. Pizzacının kalbi kırıldı diye ağlayan ben, artık bir kaza, bela, musibet haberi okuyunca derin bir sessizlik hissediyorum. Kalbimin damarları arasında, kıyısında köşesinde dolaşıp; en azından “tüh ya yazık olmuş” diye bir fısıltı duymayı umuyorum. Ama sadece sessizliği duyuyorum.

Bu satırları okuyanlar “insanlıktan çıktığımı” düşünecektir; ki ben de öyle düşünüyorum ve bu yazıyı da paylaşımdan ziyade bir özeleştiri olarak kaleme aldım. Ancak, içinden geçtiğimiz dönemin adeta bir kehaneti niteliğindeki George Orwell’ın “1984” romanında dediği gibi “İnsan sevilmekten çok anlaşılmak istiyordu belki de”. Ben de “eşekten düşeni, eşekten düşen anlar” kaidesi mucibince özeleştirimi sizlerle paylaşıp, bu psikolojik vakıayı da Türk hekimlerine emanet ediyorum. Güç sizinle olsun.

Hasan Sezai

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın