KHK Mağduriyetleri Ne Zaman Giderilecek?

yorumsuz
7.773
KHK Mağduriyetleri Ne Zaman Giderilecek?

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Meclis’te Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. KHK’larla işten atılan memur ve işçilerden bir kısmı hakkında beraat ya da takipsizlik kararı verildiğini, bir kısmının hakkında hiçbir soruşturma olmadığının belirten Kuyucuoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a bu durumda olan kamu çalışanlarının işlerine ne zaman iade edileceğini sordu. Haberin çarpıcı bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, KHK mağdurlarının işe iade taleplerini meclis gündemine taşıdı.
Genel kurulda gündem dışı söz alan Kuyucuoğlu şöyle konuştu:

Türkiye’de 20 Temmuz sonrası oluşan çok sayıda mağduriyet devam ediyor. Çok sayıda memur, işçi, öğretmen, akademisyen görevlerinden alındı, ya ihraç edildi ya da açığa alındı. Bu insanların bir kısmı mahkemelerde beraat etti, bir kısmı için de cumhuriyet savcılıklarınca takipsizlik kararı verildi. Bir kısmı da savcılıklardan haklarında hiçbir takibat yapılmadığına dair belge aldılar. Bu insanların daha fazla mağdur olmamaları için itibarlarını iade etmeye ve işlerini iade etmeye ne zaman başlayacaksınız?

Kuyucuoğlu Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başta kamu kuruluşları olmak üzere devletin birçok kademesinde görev yapan insanların asılsız ihbar ve iftiralar sonucunda haksız yere tutuklandığını, görevinden atıldığını veya açığa alındığını kaydetti.

Bu kişiler mahkeme kararlarıyla aklanmalarına rağmen işlerine ve eski hayatlarına dönmeleri konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntıları sadece kendileri değil, aile ve akrabaları da yaşamaktadır. Örneğin, işine dönen bir çalışan açığa alındığı sürenin yasal hakkı olan imkânlarını tanınmış bir hak olarak alması gerekirken, bürokratik engellere takılmakta ve keyfi muamelelere maruz kalmaktadır. Yine ailesinden çeşitli kuruluşlara iş başvurusu yapanların güvenlik soruşturmalarının olumsuz sonuçlandığı ifade edilmektedir. 

 

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

  • Haksız yere görevinden alınan, işinden olan insanların yeniden kurumlarına dönüşü nedeniyle karşılaştıkları zorlukların giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
  • 15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK veya mahkeme kararlarıyla görevine iade edilen kişi sayısı nedir?
  • KHK’larla işlerinden atılan veya açığa alınan kişilerden mahkeme kararıyla aklananların, aile mensupları ve akrabaları da kamuya iş yapan taşeronda, çalışırken bu olaylar nedeniyle işten çıkarılmıştır. Bu kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?
  • Taşeron firmalarda çalışan ve çalıştıkları firmaların terör nedeniyle kapatılması sonucu sözleşmeleri fesih edilen, ancak daha sonra yeniden ihale edilmesi sonucu işlerine geri dönen kişilerin 696 sayılı KHK’da yer alan kadro hakkından yararlanamadıkları bilinmektedir. Bu kişilerin mağduriyetine yönelik bir adım atılacak mıdır?

Haberin tamamı için tıklayınız.

KAYNAK : CHP.org

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın