KHK Sopası Yine Sallandı

yorumsuz
16.306
KHK Sopası Yine Sallandı

25 Ağustos’ta yayımlanan son kararnamenin ardından, hükümet OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartmaya hazırlanıyor. İlk kararnamede ihraç ve iadeleri, kapatılacak veya açılacak, dernek vakıf gibi kuruluşları kapsayacak. İkinci KHK’da ise bakanlıkların talepleri doğrultusunda gündeme gelen düzenlemeler yer alacak.

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016’da ilk KHK çıkmıştı. Bugüne kadar 27 KHK yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’ların sonuncusu, 25 Ağustos 2017’de yayımlanmıştı.

Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre, Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nda, 2 yeni KHK ele alındı. Bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

Bakanlıkların Talepleri
Diğer KHK, bakanlıkların taleplerini karşılayacak şekilde düzenlenecek. Bu KHK’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm ile ilgili maddeleri yer alacak.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: T24

***

En son ihraç KHK’sından bu yana 3 ay geçmişken, yeniden Bakanlar Kurulu tarafından KHK sopası sallanmaya başlıyor. OHAL ilanının üzerinden 1,5 yıl geçmesine rağmen ihraç ve iadelerin halen hukuk dışı yöntemlerle yapılmaya devamında ısrar edilmesi, yürütmede keyfiyetin, denetimsizliğin, hesap sorulamazlığın, pişkinliğin alışkanlık haline geldiğini tartışmasız göstermektedir. Muhtemelen yeni KHK’larla yine binlerce vatandaşımız ne olduğunu, neden olduğunu bilmeden  işlerinden emeklerinde edilecek.

İadelerle ilgili konuda ise, hala KHK’larla iade yapılıyor olması yine bir sürü soru işaretini gündeme getiriyor. Eğer bakanlıklar kendi inceleme iade işlemlerini yürüteceklerse OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na ne gerek vardı da kuruldu? Bakanlıklarca değerlendirilen memurların ayrıcalıkları ve işe geri iade koşulları nelerdir? Neden binlerce vatandaş “Ben iademi istiyorum suçum yoktur” diyerek komisyon sırasına kuyruğuna girerken diğerleri bundan aylar önce Antalya Mv.nin kızı gibi jet hızıyla iade ediliyor?

Bu soruların yanıtlarını bilerek soruyoruz elbette… Son aylarda iadelerle ilgili estirilen umutvari havaların, görünürde hiçbir gerçekçi temele dayanmadığı ve halen her türlü adaletsizliğin alıp yürüdüğü bir keyfi düzende “sözlere inanmak” beyhudedir. KHKlılar yalan dolanla dolu bu sözleri 1,5 senedir duymaktadır. Yalnız elbette şunun da farkındayız. Hukuksuzca ve keyfiyetle yapılan her işlemin neticede iptal edilecek ve hepimiz hakkımızı alarak eninde sonunda işimize gücümüze geri döneceğiz. Ve bu adaletsizliklerin sorumluları elbet bir gün bunun bedelini ödeyeceklerdir.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın