KHKlı Akrabası Olan Devlete Atanamıyor Mu?

yorumsuz
6.229
KHKlı Akrabası Olan Devlete Atanamıyor Mu?
15 Temmuz Darbe Girişiminden hemen sonra ilan edilen OHAL ve OHAL döneminde yapılan uygulamalar neticesinde, yüzbinlerce kamu emekçisi, bir gecede çıkarılan KHK’lar sonucunda, hiç bir araştırma soruşturma geçirmeden ya da herhangi bir savunması alınmadan, işinden, ekmeğinden, yıllarca vermiş olduğu emeğinden olmuşken,  şimdi ise, KHK ile ihraç uygulaması; eş, dost, yakın akrabaya devlet memurluğunun kapatıldığı sisteme dönüşmüş durumda.. Cumhuriyet Gazetesinden yer verilen haberin çarpıcı kısımlarını sizlerle paylaşıyoruz.
Öğretmen olma umuduyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmen sözlü sınavlarına giren adaylardan yakınları ihraç edilmiş olanlar skandal bir uygulama ile karşılaştı. OHAL KHK’si ile bir yakını ihraç edilmiş adaylar, akrabaları suçlamalardan beraat etmiş olsa bile MEB’in mülakatında baraj altında bırakılarak öğretmen olma şansını kaybetti. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan:
 KPSS’den 90’ın üzerinde puan alan meslektaşlarımıza mülakatta 50 verildiğine tanıklık ettik. İşte MEB’in adaleti dedi.

Gerekçe soruşturma

Mülakat sonuçlarında yaşanan krizin nedenini bakanlığın sözlü sınav öncesi yaptırdığı güvenlik soruşturması oluşturdu. Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre, öğretmen adayları atama öncesinde 2 kez güvenlik soruşturmasından geçiriliyor. Öğretmen adayları sosyal medyada “emeğimiz çalındı” diyerek isyan ederken, bu durumu yaşayan adaylar ise MEB’e itirazda bulunmaya hazırlanıyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan,

Mülakat uygulaması AKP iktidarı ile kadrolaşmanın, liyakati yok etmenin fiili aracı haline getirildi. Önce okul idarecilerinin belirlenmesi, sonraöğretmen atamaları ve 15 Temmuz sonrası yayımlanan KHK ile de proje okullarına öğretmen alımı da mülakat kriterine bağlanmıştır. Sayısı yarım milyona ulaşan, umudunu kaybeden ataması yapılmayan öğretmenlere mülakat uygulaması ile birlikte adaletsizliğin örgütlü hali yaşatıldı dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Cumhuriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın