KHKlı Milletvekili Adayları

yorumsuz
4.859
KHKlı Milletvekili Adayları

Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

HDP Kocaeli Milletvekili Adayı. 1.sıra

686 sayılı KHK ile İzmit Seka Devlet Hastanesi’ndeki görevinde ihraç edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu; Eski Mazlumder Genel Başkanı, insan hakları aktivisti. ArtıGerçek ve Ahvalnews yazarı.

KHK ve OHAL mağduriyetleri her fırsatta dile getiren ve gündem oluşturan Ömer Faruk Gergerlioğlu tutuklu bulunan ve iki engelli çocuğunun engelli aylığı kesilen  Kocaeli eski savcısı Seyfullah Çakmak’ı gündeme getirmişti.Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun çabaları sonucu engelli aylığı kesilen Seyfullah Çakmak’ın çocuklarına engelli aylığı yeniden bağlandı.

T24 internet sitesinde bu durumu şu şekilde açıkladı.

Engellemelere boyun eğmemek gerekir. Daha önceki makalelerimde bahsettiğim 2 engelli çocuğu olan tutuklu eski Kocaeli savcısı Seyfullah Çakmak’ın çocuklarıyla ilgili yeni bir gelişme oldu. Engelli aylığı başvurusu aylardır reddedilen ileri derecede engelli çocukların engelli aylığı bağlandı.

İşkenceyle öldürülen Gökhan Açıkkolu öğretmeni de makalesinde gündeme getiren Gergerlioğlu, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP grup toplantısında gündeme taşımasına vesile oldu.

 

Veli SAÇILIK

HDP Ankara 3. Bölge 1. Sıra

Burdur cezaevinde 5 Temmuz 2000’de koğuşa dozerle  girilmesi sonucu kolunu kaybetti.

677 sayılı KHK ile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü’ndeki sosyologluk görevinden ihraç edildi. 30 Kasım 2016 tarihinden beri, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi’nde “İşimi İstiyorum” eylemine destek vermeye başladı.

İşkenceyle öldürülen Gökhan Açıkkolu’nun mezarını ziyaret eden ve farklı Dünya görüşlerine sahip kişilerin hak mücadelesinde birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Veli Saçılık şu açıklamaları yapmıştı:

Gözaltında şiddet görmesi ve öldürülmesi, cesedine karşı yapılan saygısızlıga karşı çıkmak, insanlık göreviydi. Farklı görüşlerden olmamıza rağmen benzer şiddet görmüş olmamız beni oraya götürdü. Bir solcu, bir demokrat olarak zulme uğrayan Gökhan hoca’nın mezarı başında olmayı önemsedim. Geçerken uğramadık, arabayı ben kullandım ve gidiş dönüş 800 km yol aldık. Sembolik bir ziyaretti ama farklı mahallelerden insanların hak temelinde birbirine sahip çıkması gerekir. MEB müsteşarı ‘vefat ettiği için göreve iade ettik’ diyor ama yıllar önce ölen iki KESK üyesini KHK ile ihraç ettiler Biz aynı düşünmeye biliriz ama birbirimizin hakkına sahip çıkmak gerekir. İnsan olmak istiyorsak tâbi ki’ diyor.

Gazete Duvar’da yer alan röportajında Saçılık adaylığını şu şekilde açıklıyor.

Neden adaysınız?

7 Haziran seçimleri sonrası Türkiye bir kan deryasına dönüştürüldü. 400’ü vermediğimiz için huzurumuzu kaçırdılar. Onlarca milletvekili tutuklandı, gazeteciler hapsedildi. Türkiye bir toplama kampına dönüştü. Bu sürecin mağdurlarından birisi de ben oldum. Buna karşı bir duruş sergilemek gerekiyordu. Sokakta bir duruş sergileyebildiğimi düşünüyorum. Bugüne kadar örneklerini gördük ki sandık eksenli bir bakış açısı Türkiye’de demokratik mücadeleyi geliştirmedi. Sokak ve parlamentonun birleştirilebileceğini ve parlamenter rüyaların ötesinde verdiği oyun siyasi karşılığını sokakta arayan bir toplumsal kesimin adayı olabileceğimi düşündüm.

Taybet Ana’nın 7 gün ortada kaldığını, kendi annemin yerlerde sürüklendiğini, Perihan Pulat’a yapılanları bildiğim için bu acıları birleştirmek ve bir şekilde kanı durdurabilecek bir duruş sergilemek için aday oldum. Adaylığım bir seçilme meselesi değildir, bir duruş meselesidir.  Özgürlüklerin yanında duruyorum demektir. İşçilerin emekçilerin yanında duruyorum demektir. KHK ile ihraç edilmiş on binlerce emekçinin haklarının hesabını sorma meselesidir. Aynı zamanda devlet tarafından sakatlanmış bir kişi olarak da engelli mücadelesini parlamentoya taşıma anlamında bir karşılığı vardır. Koltukta oturan değil sokakta mücadele eden bir hatta yürümek için aday adayı oldum.

 

Prof. Dr. Ali SEYYAR

Saadet Partisi – Sakarya Milletvekili Adayı

Sakarya Üniversitesi Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalında görev yaparken çıkarılan  675 ve 676 sayılı KHK ile mesleğinden ihraç edildi.

90’a yakın  bilimsel makalesi ve 34 kitabı bulunmaktadır.

Seyyar milletvekili adaylığını sosyal medya hesabından şu şekilde duyurdu:

MAZLUMLARIN AHI İLE SEÇİME GİDİYORUZ…

Bir KHK Mağduru Akademisyen Olarak Şimdiye Kadar Eleştirel Yazılarımla İlgisiz ve Kayıtsız Kalmadım.

Bundan sonra da Mazlumların Feryatlarını Her Platformda Dillendirmek ve Haklarını Savunmak Adına Siyaset Sahnesinde de Mücadele Etmeye Karar Verdim. Sizin Sesiniz olacağım inşallah. Saygılarımla…

 

 

İbrahim KABOĞLU

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. Bölge. 1.sıra

Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı iken 7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edildi.

Düşünün, hukukçu olarak şu kadar on yıllık birikim ve deneyiminiz var. Mesleki yaşamınız boyunca hukukçu adaylarına “hak, hukuk ve adalet” anlayışını aşılamak için çabalamış bulunuyorsunuz… Bir gece, “darbe girişiminde bulunan teröristler “için oluşturulmuş bulunan “torba düzenleme”ye adınızın eklendiğini görüyorsunuz. Eğer belleğinizi ve özgeçmişinizi silme olanağınız varsa, ancak o durumda yatağa girdiğinizde kalbinizin sabaha kadar çarpmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz…

Türkiye’de insan hakları ve demokrasinin, hukuk devleti ekseninde temellenmesi için, ‘her zaman, her yerde ve herkes ile birlikte’ fikri olarak ve hukuki sınırlar içinde barışçıl yol ve yöntemler ile mücadeleye son nefesime kadar, devam edeceğim.

 

Cihangir İSLAM

CHP İstanbul 3.Bölge Milletvekili Adayı

Ankara Üniversitesi’nde 1983’de Tıp eğitimini, 1990’da Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlığını tamamladı. Minnesota Üniversitesi’nde Omurga Cerrahisi ve Klinik Araştırma eğitimi aldı. Ortopedi ve Temel Bilimler alanında yurtiçi ve yurtdışı ortamlarda yüzün üzerinde bilimsel makale ve bildiri yayınladı. Ayrıca İslami İlimler ve Felsefe Bölümlerinden de mezundur.

  • 07 Şubat 2017 tarih, 686 numaralı KHK ile kamu hizmetinden atılmamla başlayan süreç tahmin edilebileceği gibi on binlerce insanın olduğu gibi benim de hayatımı önemli ölçüde etkiledi.
  • Biz KHK’lılar işlerimizden atıldığımız günden itibaren hayatımızla ilgili plan yapmak şöyle dursun hayatlarımızın peşinde koşan, hayatı bir türlü ucundan da olsa yakalayamayan insanlar olduk.

 

  • Adalet Yürüyüşü’nü Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile baştan sona KHK’lılar için yürüdüm.
  • Halkımız teveccüh gösterir ve TBMM’ye gönderirse üzerime düşeni yapmaktan başka bir derdim olmaz.

 

Sema UÇAR

HDP İstanbul 1.Bölge Milletvekili Adayı

686 sayılı KHK ile 15 yıllık öğretmenlik mesleğinden ihraç edildi.Uçar Barış için Akademisyenler bildirisine KESK adına destek imzası atanlar arasında.OHAL ve KHK mağduriyetlerini Bakırköy,Kadıköy ve Kartal’da haftanın dört günü süren eylemler ile anlatıyor.

Gazete Duvar’da yer alan röportajında Uçar milletvekili adaylığını şu şekilde açıklıyor:

Neden adaysınız?

  • Yaşanan bir OHAL ve KHK zulmü var Türkiye’de. Alanlarda 66 haftadır anlatıyoruz fakat bunu daha çok insana duyurmak istedim. Yaşanan zulmün sadece KHK’da isimleri bulunanlarla sınırlı olmadığını, bütün bir toplumu, tüm ezilenleri etkilediğini geniş kitlelere anlatabilmek istiyorum.

 

  • Biz 20 Şubat günü sokağa çıktığımızda, “Sokağa çıktık devlet bize işimizi geri verecek” gibi bir durumun olmayacağını öngörebiliyorduk. Ancak orasının bir mücadele alanı olduğunu düşündük, halen de düşünüyoruz. Toplum nezdinde KHK’ların belli bir zamana kadar olumlanan bir yanı vardı. “Terörist oldukları için atıldılar”, “Gitsinler başka yerde çalışsınlar” gibi olumlama yoluna gidiyorlardı. Biz alanda bunu anlatmaya çalıştık. Diplomalarımızın iptal olduğunu, tek başına işten atılmadığımızı, yargılanmadan hakkımızda bir gecede karar verildiğini anlattık.

 

  • Bu topraklarda yaşanan hiçbir sorun birbirinden ayrı değil. Alanlarda söylediklerimizi Meclis’te ve sokaklarda söylemeye devam edeceğiz. Ben KHK’yı yaşadım ve bundan etkilenen emekçi sınıfı, ezilenleri daha fazla görünür kılıp sesleri olmak için aday oldum. Mücadele hem sokakta hem de parlamentoda.

 

Mahmut KONUK

Ankara 1.Bölge Bağımsız  Milletvekili Adayı

667 sayılı KHK ile mesleğinden ihraç edilen ve 27 Şubat 2017’den bu yana görev yaptığı iş yerinde eylem yapan Konuk OHAL hukuksuzluğuna dikkat çekmek için Ankara 1.bölge’den bağımsız milletvekili adayı oldu.

Evrensel gazetesinde yayınlanan röportajında Konuk adaylığını şu şekilde açıklıyor:

Amacım milletvekili olmak değil, yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekmek. Anayasal bir hakkı Kabahatler Kanunu’na koyarak işlem yapmak bir suç, bir milletvekili adayının açıklama yapmasını engellemek daha büyük bir suç. Sermaye partileri etrafta bağırırken, alın teri, emeğiyle çalışanların hakları gasbediliyor. İki elimiz yakalarında. Mücadeleye devam edeceğiz.

 

Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili Adayı 1.sıra

Iğdır’da doktor olarak görevine devam eden Eksik bir gecede çıkarılan KHK ile mesleğinden ihraç edildi.

Evrensel Gazetesinde yer alan röportajında Eksik adaylığını şu şekilde açıkladı:

‘İŞİNDEN EDİLENLERİN SESİ OLACAĞIM’

İhraçları “toplumun kanayan yarası” olarak değerlendiren Eksik, iktidarın sopası haline gelen KHK’lerle birçok başarılı arkadaşının sağlık,  eğitim ve diğer alanlarda işinden, aşından ve ekmeğinden edildiğini söyledi. İhraç edilenlerden birinin de kendisi olduğunu dile getiren Eksik, Meclis’te haksız yere işinden edilenlerin sesi olacağını belirtti.

Eksik: ” O insanların sıkıntılarını Meclis’te dile getireceğim. Sadece onların değil, toplumda ciddi anlamda sağlık sektörü ile ilgili bir karmaşa var. Her dönemde gelen bakan ile birlikte sistem değişiyor. İnsanlara sağlık alanında ciddi tüketime iten bir sistem var. Bunu Meclis’te fazlasıyla dile getireceğime inanıyorum. İş yeri hekimliği de yaptım. Meclis’te işçi arkadaşların sesi olarak iş cinayetlerinin önüne geçilmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

 

Atilla GÜNEY

HDP Mersin Milletvekili Adayı 3. sıra

689 sayılı KHK ile Mersin Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edildi. 

Güney adaylığını otekileringundemi.com’da şu şekilde açıklıyor:

“ZULME SESSİZ KALANLARA CEVAP VERMEK İÇİN ADAYIM”

Bilimin siyasetten bağımsız ideolojiler üstü bir alan olmadığına inandığım için yaptığım her bilimsel çalışma buram buram siyaset kokardı. Milletvekili aday adayı olmam kişisel bir beklenti ya da hesabın ürünü değil. Haksız bir şekilde KHK ile ihraç edilmiş partili bir kamu emekçisi olarak bunca yıldırma ve toplumsal/siyasal linç kampanyasına girişenlere, buna zımnen destek verenlere veya seyirci kalanlara bir mesaj vermektir.

Bizleri ihraç da etseniz, açlıkla terbiye etmeye de çalışsanız, yoldaşlarımızı tutuklasanız da bir gider bin geliriz ve bizden daha çok var diyebilmek için adayım. Asaleten aday gösterilip gösterilmemem hiç önemli değil, bizler binlerce yurttaş, yoldaş ve arkadaşımızla yine sokak sokak, mahalle mahalle eve ev gezerek neden bu ülkenin seçime giren tek sol ve demokrat partisi olduğumuzu anlatmaya devam edeceğiz.

 

Ferda FAHRİOĞLU AKIN

HDP Diyarbakır’dan 12. sıra adayı

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde araştırma görevlisiyken 7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi.

Akın adaylığla ile ilgili bianet.org’da yer alan röportajında şu açıklamalarda bulundu.

“İlk etapta tüm KHK’lıların sesi olacağım” diyen Akın, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Bu ülkede 150 bin kişi sadece kamu kurumlarından ihraç edildi. Bir travma, mağduriyet yaşayan bir insanın çevresinde en az on kişi etkilenir. Bir buçuk milyon birebir etkilenen, çok fazla sorun yaşayan KHK mağduru var. Ben de onlardan biriydim.

Bankaya para yatırdığı için insanlar ihraç edildi ama banka müdürü terfi aldı ya da siyasetçiyse siyaset yapamaya devam etti. Demek ki hukuku işletmiyorsunuz. Dershaneye çocuğunu gönderen aile işinden oldu. Ben KHK’lıların sesi olacağım. Çünkü bu süreci birebir yaşadım. Şu anda 700 bebek annesiyle birlikte cezaevinde. Gayriinsani yapılan her şeyin karşısında olacağım. Kim olursa olsun, bizim için önemli olan eşitliğin herkes için olması. İnsan hakları savunuculuğu budur. Benim insanım değil, bütün insanlar demeliyiz.

 

Kuvvet LORDOĞLU

HDP İstanbul 1. bölge 18. sıra

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’ndeki görevinden 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı KHK ile ihraç edilmişti.

Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerin kaleme aldığı öykülerden oluşan “Akademisyenlerden KHK Öyküleri” kitabını  yayına hazırladı.

Güzel bir dünya umudu sürmeli

Aslında öyküm çok eski zamanlarda başlıyor. Belki de babamın bir üniversitenin bahçesine, göbeğimi attığını öğrendikten sonra…Ve belki de tanıdığım ve bildiğim üniversite hocalarına öykündüğüm için mesleğe katıldım kim bilir… Bir grup akademisyen bir metin hazırladı. Metnin başlığı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ adını taşıyordu. İmza olayının duyulmasının ardından metni imzalayanlar en üst makam tarafından şiddetle azarlandığını, hakarete uğradığını televizyonlardan izledik. Elbette bir gün hepimiz için hayatın sonu gelecek; ancak o noktaya gelene değin değiştirmek, dönüştürmek ve daha güzel bir dünya yaratma inancımızı sürdürmeliyiz biraz da inatla…İnsanı umut var eder!

 

Nihat AKSOY

HDP  Bingöl Milletvekili Adayı 2.sıra

675 sayılı KHK ile 21 yıllık öğretmenlik mesleğinden ihraç edildi.İnsan hakları savunucusu ve eski İHD çalışanı.Bingöl Yenişehir mahallesinde Katıkçı ismiyle organik ürün satışı yapan şarküteri açarak mücadelesini sürdürmeye devam etti.

Bingolum.com haber sitesindeki açıklamasında şunları söyledi:

Yılmayacağız. Hem hukuki, hem de ekonomik mücadelemizi veriyoruz. Böylece, kimsenin bizi rızkımızla terbiye edemeyeceğini bilmelerini isterim. Mutluyum, çünkü onurlu ve gururluyum.

Adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamada ise: ‘Ben kamudan ihraç edilmiş bir öğretmenim.100 binden fazla kamu emekçisi şuan haksız yere ihraç edilmiş durumda bizde onların sesi olmak amacıyla bu temsiliyete talip olduk’ dedi.

 

Nuray TÜRKMEN CANLI

HDP Ankara 2. bölge 1. sıra

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde araştırma görevlisiyken 7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi.

İhraç edildiği Ankara Üniversitesi tarafından fazla ödediği 732 liralık yabancı dil tazminatını 64 liralık faizi ile Türkmen’den tahsil etmek için evine icra ilamı gönderdi.

Canlı “Ben 15 aydır işsizim, devlet bana borçlu. Dolayısıyla devletin bana borcu varken borç çıkaramaz” diyerek tepki gösterdi.

Pir haber ajansına verdiği röportajda adaylığı için şu açıklamalarda bulundu.

“Bir akademisyen olarak HDP’den milletvekili adayı olduğum ve safında olduğum için onur duyuyorum. Bu aynı zamanda şöyle bir onur: Yani kolektif bir onur. Bu onur aynı zamanda cezaevlerinde sayıları 70 bini aşmış olan tutsak öğrencinin onuru, aynı zamanda 100 günü aşkındır cezaevinde tutulan Onur Hamzaoğlu hocamızın, arkadaşımızın onuru. Dolayısıyla ben kolektif bir onuru savunuyorum. Bu onuru savunarak aslında mecliste olacağım.

Burada mücadeleme devam edeceğim. Elbette bu meclisin içerisinde mücadele ederek yapılabilecek bir şey değil. Hem mecliste hem de dışarıda sürdürülecek bir mücadele. Dolayısıyla bir akademinin daha da politikleştirildiği akademinin bütün mücadele zeminleriyle sarmalandığı, bir sürecin önünü açmaya, buna omuz vermeye hem meclis içinde hem de meclis dışında adayım diyorum.”

 

Yüksel TAŞKIN

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. Bölge 18. Sıra

7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı KHK ile Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edildi.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesiyle İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

2012 yılında İstanbul CHP İl Örgütü’nün AR-GE biriminde gönüllü olarak çalışmaya başladı. 2015 yılından beri ürkiye Sosyal, Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) yönetim kurulunda görev yapıyor. CHP’nin Parti Meclisi üyesi.

 

Benim Adayım İnisiyatifi / @BenimadayM

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın