KHKlı Öğretmen Pazarda

yorumsuz
3.567
KHKlı Öğretmen Pazarda

KHKLI ÖĞRETMENDEN PAZARIN NABZI

15 Temmuz’dan sonra tutuklanıp ceza evine girmiş, 5 ay içeride yatmış, tahliye olduktan 3 ay sonra semt pazarlarında üniversite öğrencisi olan kayınbiraderim ile beraber çalışmaya başlayan ihraç edilmiş bir öğretmendim.

Pazar tezgahında sadece alışveriş değil yeri geldiğinde müşterilerle değişik diyaloglarımız da yaşanıyordu.. Müşterilerin çoğu yeni olduğumuzu fark ediyor ve kimisi de pazarcılara benzemediğimizi zaman zaman dile getiriyordu.. Bu diyaloglardan bazılarını aktarmak istiyorum.

İlk haftaydı, tezgahı yeni kurmuş düzeltmekle uğraşıyordum.. Yaşlı bir amca tezgaha yanaştı ve sen esnaf mısın, memur musun, öğrenci misin? Pazarcı tipi yok sende dedi.. Ben bu tezgaha bakan ihraç edilmiş bir öğretmenim dedim.. Amca nasıl olduğunu sorunca durumu anlattım.. Çok üzülmüştü amca ,kendisinin de bir doktor tanıdığının aynı kaderi yaşadığını, psikolojik olarak çok kötü olduğunu, evden dışarıya çıkmadığını söyleyerek, ona nazaran benim çok daha dirayetli olduğumu söyledi.. Ben de; Allah büyük, bir gün her şey düzelecek, adalet elbet tecelli edecek inşallah, rızkı da veren Allah’tır dedim.. Ayrılırken hem bana hem de tüm mazlumlar için dualarda bulundu yaşlı amca..

Bir başka gün, orta yaşlarında bir adam, alışverişi yaptıktan sonra ödeme yaparken; siz de hiç pazarcı tipi yok dedi. Öğretmen olduğumu, ihraç edildiğimi söyleyince yüzünde bir kızgınlık ifadesi belirdi ve bizlere bu yapılanların bir an önce son bulmasını diledi. Giderken siz topluma örnek olacak şahsiyetlersiniz, duruşunuz şayana takdir, sizi tebrik ediyorum dedi ve elimi sıkarak ayrıldı..

Bir başka diyalog da söyle gelişmişti.. Bir adam yanında eşi ve annesiyle birlikte alışveriş maksadıyla tezgahın önüne geldiler ve bize bakarak: şu pırlanta gençlerden alışveriş yapalım dedi yanındakilere.. Sonra da aranızda Mardin’li var mı diye sordu.. Kayınbirader Diyarbakırlı olduğunu, ben de Bingöllü olduğumu ama Mardin’de 5 sene öğretmenlik yaptığımı söyledim.. Adam yüzünde bir tebessüm ile öyle mi, biz de eşimle beraber 35 yıl Mardin’de öğretmenlik yapmış 2 emekli öğretmeniz dedi.. Eşi de sohbetimize katılmıştı ve biraz Mardin muhabbeti ettikten sonra şimdi nerede öğretmenlik yapıyorsunuz diye sordular.. Şimdi burada çalışıyorum, 15 temmuzdan sonra ihraç edilenlerden biriyim diye cevapladım.. Kadının boğazı düğümlenmiş, gözleri dolmuştu.. Ne diyeceğimi bilemiyorum şu an dedi ağlamaklı sesiyle.. Allah hakkınızı yerde bırakmasın, sizin gibi nice pırlantalara kıyıldı diye ekledi adam.. Yaşlı teyze de dualarda bulundu.. Giderken çok üzülmüşlerdi ve çokça dua ettiler…

Yine geçenlerde nur yüzlü, beyaz sakallı bir amca tezgaha geldi.. Biz Güneydoğulu erkekler diye söze girerek bir şeyler anlattı.. Amca’ya Urfa’lı mısınız, Mardin’li mi diye sordum.. Mardin diye cevap verince her zamanki gibi yine Mardin’de 5 sene öğretmenlik yaptığımı dile getirmeden edemedim.. Amca öylece bakakaldı ve sen de mi ihraç olanlardansın diye sordu.. Evet dedim.. Sizlere dua ediyorum inşallah tekrar mesleğinize kavuşursunuz dedi. Ben de; Küfür devam etse de zulüm devam etmez, elbet bir gün adalet tecelli edecek amcam dedim.. Amca, Allah’ın sabredenlerle beraber olduğunu anlatan bir ayetin Arapçasını okuyup, mealini verdi.. Anladım ki amca boş biri değil.. Ve anlatmaya başladı.. Bir oğlum akademisyendi. Üniversiteyi dereceyle bitirdi, ardından Moskova’da 3 sene tahsile devam etti ve Türkiye’de 8 senedir akademisyenlik yapıyordu.. 15 temmuzdan sonra ihraç edilip, göz altına alındı ve 7 buçuk ay içeride kalıp tahliye oldu.. Diğer oğlunun da yıldızlı bir komiser olduğunu ve onun da ihraç olduğunu söyledi.. Çocuklarıyla her zaman gurur duyduğunu ve sizin gibi insanların zayi olmayacağına inancım sonsuz dedi.. Allah büyüktür dedik yine son cümle olarak ve hayır dualarda bulunarak ayrıldı amca…

Bu diyaloglara benzer daha birçok diyalog yaşadım pazar tezgahında.. Yeri geldiğinde ihraç arkadaşlar tezgahta ziyarete geldiler, yeri geldiğinde alışveriş yaparken tanıştığımız ihraç arkadaşlar oldu..

Diyalog kurduğumuz insanlardan olumsuz bir tavır ile hiç karşılaşmadım, herkesin ortak tavrı; bize yapılanların haksızlık ve hukuksuzluk olduğuydu.. Kısacası pazarın nabzı mazlum, mağdur ve masumlardan yana atıyordu…

Bu yazıyı kaleme alan SEDAT öğretmenimize teşekkür ederiz

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın