‘KHK’lılara Yargıdan Bir Güzel Haber Daha

yorumsuz
13.747
‘KHK’lılara Yargıdan Bir Güzel Haber Daha

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. Dava Dairesi, ihraç edilen kamu görevlileri için önemli bir karara imza attı.

İstinaf mahkemesi, idare mahkemelerinin, idarenin yaptığı ve ihraçlara gerekçe gösterilen “terörle irtibatlı” tespitinin denetlenmesine karar verdi. Bu kararla idare mahkemesi, bu kişilerin dosyalarını inceleyerek, “terörle irtibatlı” tespitinin hukuki olup olmadığına karar verecek.

Dava dosyasına göre, devlet hastanesinde görev yapan bir hekim, 14 Temmuz 20017 tarihli 696 sayılı KHK ile kamudan çıkarıldı. Hekimin, kamudan ihraç edilmesine “terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı” şeklindeki tespit gerekçe gösterildi.

Yargıdan ‘KHK’lılar için ilk ışık

 

O TESPİTE DAVA AÇTI

Hekim, avukatı Ziynet Özçelik aracılığıyla kamudan ihraç edilmesine gerekçe gösterilen “tespitin iptali” için Ankara 17. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

NE ANLAMA GELİYOR

Yüzbinlerce KHK’lıyı yakından ilgilendiren kararı değerlendiren avukat Özçelik şu görüşü savundu: “Bundan sonra mahkemenin, müvekkil hakkındaki idari tespit dosyasını istemesi, orada gerçekten müvekkilin bir örgütün mensubu ya da irtibatlı, iltisaklı kişi sayılmasını gerektiren bir kanıt olup olmadığına bakması ve buna göre karar vermesi gerek.”

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Hürriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın