KHK’lıların Askerlik Sorunu

yorumsuz
9.811
KHK’lıların Askerlik Sorunu

Halen yaşamakta olduğumuz OHAL süreci ve akabindeki gelişmeleri değerlendirdiğimizde yarım yamalak da olsa sürdürmeye çalışılan hayatlarda farklı niteliklerde sorunlar baş gösteriyor. Bunlardan birisi de ihraç edilen kamu görevlilerinden askerliklerini yapmayan veya görevi gereği askerlik hizmetinden muaf olan kişilerin askerlik durumları..

Askerlik konusunda çeşitli düzenlemelerin yapıldığı, 691 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin değerlendirmesini (691 Sayılı KHK Ve Değerlendirilmesi) genel hatlarıyla yapmıştık. Ancak görüyorum ki, askerlik konusunda askerlik şubeleri de dahil olmak üzere hem devletimizin kurum ve organları hem de askerlik konusunun muhatabı olan ihraç edilmiş memurlar bir bocalama içerisinde.

Bu bocalama içerisinde bir takım problemler ortaya çıkıyor. Bunlardan ilki, ihraç olan kimselerin askerliklerini kısa dönem 6/8 aylık er olarak mı tamamlayacakları yoksa uzun dönem 12 aylık er olarak mı tamamlayacakları. Bu konuda bir kişinin sırf ihraç edilerek kamu görevinden ayrıldığı için lisans mezunu olmasına rağmen 12 aylık er olarak askerlik yapması şüphesiz ki hem hukuka hem hakkaniyete hem de adalete ve vicdana uygun değildir. Zaten şimdiye kadar yapılan yasal düzenlemeler içerisinde de bu yönde bir hüküm bulunmamaktadır. Hali hazırda lisans mezunu olup da ihraç edilen ve askerlik hizmetini kısa dönem er olarak tamamlayan birçok insan var.

Eğer bu duruma rağmen askerlik şubesinden uzun dönem er olarak sevk yapılırsa ve bu sevk, sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmanız bakımından size bildirilirse idari yargı yoluna başvurmanız gerekmektedir. Önceden başvurulacak idari yargı yolu ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİYDİ, ancak 2017 yılı Nisan ayından itibaren bu yargı mercii Kanun Hükmündeki Kararname ile kapatıldığı için sivil idare mahkemelerine başvurmak gerekecektir.

Bu kapsamda idarenin yaptığı işleme karşı yürütmeyi durdurma talepli idari davası açılması gerektiğini değerlendiriyorum. Bu davanın gerekçeleri ise kişiye göre değişiklik gösterecektir muhakkak. Ancak bir örnek vermek gerekirse; ihraç edilen ve meslekte 10 yılını doldurmayan bir polis memuru uzun veya kısa dönem askerlik yapması konusunda celp alırsa bu celp evrakına karşı idare mahkemesine; kanun hükmünde kararname ile kamu görevinden çıkarıldığını, ancak OHAL komisyonuna başvuru yaptığını, eğer OHAL komisyonu başvuruyu reddettiyse Ankara 19 veya 20 nci İdare Mahkemelerine OHAL Komisyonu kararına karşı iptal talebinde bulunduğunu belirtmeli ve yargılama aşamasının henüz sonuçlanmadığı ve mesleğine geri dönüp tekrar askerlik hizmetinden muaf hale gelebileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurma talepli idari davayı açabilecektir.

Yazımızı sonlandırırken kışlalarda, taburlarda, tugaylarda ve birliklerde yer alan şu cümleyi bir kenara iliştirelim: “VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.” Saygılarımla..

Fatih ALKAN

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın