Komisyon Başvurularına Dair İpuçları

yorumsuz
16.723
Komisyon Başvurularına Dair İpuçları

Değerli KHK Mağdurları ve yakınları,

  • Hepinizin merakla beklediği OHAL Komisyonu bugün itibariyle başvuru almaya başladı. Malumunuz üzere,başvuru alma süresi 60 gündür. Bu yüzden başvuru yapmakta kesinlikle acele etmeyin. Zira yapacağınız başvurularda lehinize olan bütün durumları değerlendirmeniz gerekiyor. Kafanızı toplayın ve bahse konu “kriterlerle” ilgili gerek şahsımın yaptığı açıklamaları gerekse diğer değerlendirmeleri zihin süzgecinizden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Bu yüzden başvuru yaparken gruplarımız veya diğer platformlarda yer alan bilgilendirme metinlerini tekrar tekrar okumakta fayda var.

 

Benim banka hesabım-sendika üyeliğim yok,bunu ispatlamak için ne yapabilirim?

  • Öncelikle bu komisyon bağımsız ve tarafsız bir yargı merci değildir. Bunu aklımızda tutalım. Yani komisyon başvurularınızda kendinizi aklamaya çalışmanız gerekmiyor. Örneğin; “Benim banka hesabım-sendika üyeliğim yok,bunu ispatlamak için ne yapabilirim?” gibi arayışlara girmeye hiç gerek yok.

 

  • Komisyon başvuru formunda adli işlem geçirip geçirmediğiniz de sorulmuyor. Dolayısıyla bunu da belirtmenize gerek yok. Adli anlamda soruşturulan veya kovuşturulan kişilerin başvurularının sonraya bırakılacağı konusunda kesin ve somut bir bilgi YOKTUR! Bu yüzden içiniz rahat olsun. Adli süreç geçirirken göreve iade olsanız da bir problem olmaz. En fazla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca yargılama sonuçlanana kadar “açığa alınırsınız”. Ancak  adli işlem geçirdikten sonra savcılıklarKovuşturma Yapılmasına Yer Olmadığına Dair Karar veya mahkemelerden Beraat Kararı alanlar bu kararların onaylı örneklerini başvurularının ekine ekleyebilirler.

 

  • Tutuklu bulunan kişiler komisyon başvurularını CEZAEVLERİNDEN yapabileceği gibi yakınlarına VEKALET VEREREK de yapabilirler. Tekrar belirtmekte fayda var, TUTUKLU OLANLAR BAŞVURULARINI CEZAEVLERİNDEN YAPABİLİRLER.

 

  • Tebliğ metnine eklenen “Doğrudan KHK ile işlem tesis edilmesi” ibaresine göre de; İSMİ KHK LİSTELERİNİN HERHANGİ BİRİNDE YER ALMAYANLAR KOMİSYONA BAŞVURU YAPAMAYACAKLARDIR. Bununla birlikte ihraç edildiğiniz liste  sıranızı da beyan metnine yazabilirsiniz.İhraç listelerindeki kaç nolu sayfada ve kaçıncı sırada olduğunuzu aklınızda tutmanızda fayda var,zira Valiliklere ve ilgili kuruma başvuruyu teslim ederken size soracaklardır.

 

  • Başvurunun teslim edileceği merciler HERHANGİ BİR VALİLİK (-ki ikamet ettiğiniz yer valiliği olmasında fayda var) ya da SON GÖREV YAPTIĞINIZ KURUMDUR. Kurumlar; MEB,Adalet Bakanlığı,İçişleri Bakanlığı gibi merkez teşkilat birimleridir.

 

  • İdare Mahkemesine dava açanların dosyalarının komisyona mahkemelerce gönderileceği hususunu da bir kenara not edelim. Hem dava açıp hem komisyona başvuru yapmak sizin inisiyatifinizde.Mükerrer başvurunun marjinal faydasının olmadığını da belirtmiş olalım.

 

Esas ve usullerin yayınlanmasından bu yana sizlerin aklınızı kurcalayan soruların ana teması bunlardı. Genel hatlarıyla bilgilendirme yapmanın faydalı olduğu kanaatindeyim.

 

  • Başvuru yaparken çok fazla telaş yapmanıza gerek yok,belirli standartlar çerçevesinde inceleme yapacaktır komisyon. Ancak başvuru beyanlarınız KESİNLİKLE ve KESİNLİKLE özgün olsun. Banka,sendika,gazete gibi kavramların ( eğer bunlar size ihraç gerekçesi olarak bildirildiyse) suç olmayacağını belirtin. Kesinlikle şu tarihten sonra benim hesabım kapalıydı,üyelikten istifa etmiştim gibi savunmalara girmeyin. Bu yönde savunma yapacak olanlar banka ve sendika üzerine yazdığım yazıyı ( http://khkliplatformu.com/ihrac-bahaneleri-sendika-ve-banka.html ) lütfen bir kere daha okusunlar.Sonuçta bu komisyonu takip edeceğini belirten AİHM’in bağlı olduğu pozitif normlarına göre bunların hiçbiri suç değil!

 

  • Kendisine ihracı hakkında bilgi verilmeyenler ise bahse konu darbe ve terör örgütü faaliyeti olarak nitelendirilebilecek bir girişimde bulunmadıklarını belirtip yapılan ihraç işleminin AİHS ve Anayasada düzenlenen temel haklara aykırı olduğunu beyan edebilirler.Bu tür başvurunun esasına yönelik bilgiler kişiye göre değişebilir. Ancak başvuru şekline ilişkin kıstaslar için ise muhakkak tebliğ metnini incelemek gerekiyor.

          Kolaylıklar diliyorum.

Değerlendirmelerinden dolayı Fatih ALKAN’a teşekkür ediyoruz.
Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın