Komisyon Muamması Sürüyor

yorumsuz
5.341
Komisyon Muamması Sürüyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, geçtiğimiz günlerde OHAL İnceleme Komisyonu‘na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sonrası üyelerden ve medyadan birbirinden farklı açıklamalar ve haberler yapıldı. Bilgi kırıntıları ile neler olup bittiğini anlamaya çalışan KHKlılar nezdinde yaşananları her yönden sizlerle paylaşıyoruz.

OHAL Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu tarafından karşılanan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ömer Serdar ve üyeler, komisyonun dosyalarının düzenlendiği evrak tasnif odası ile arşiv bölümünü de gezerek bilgi aldı. Komisyona 10 Ocak 2018 itibarıyla gelen başvuru sayısının 104 bin 398, toplamda ihraç sayısının da 108 bin 736 olduğu bilgisi verildi.

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Serdar da özetle şunları söyledi:

Bizler de özellikle oluşturulan DATA kısmını ziyarette gördük ki burada çok önemli bir çalışma yapılmış. Düzenli bir veri akışı olduğunu gördük. Başvurunun ilk aşamasından rapor aşamasına gelinceye kadar bütün inceleme süreçleri bir barkod üzerinden yürüyebilen bir süreç. Kurul, ihraç işlemi ve kanun hükmünde kararname çıkması ile birlikte kendi kurumuna gelebilme ihtimali olan işlemleri kendi datasına alıyor. Daha sonra başvurular geldiğinde bu datalar üzerinden başvuruları incelemeye çalışıyor. Bugüne kadar fiziki altyapı ve bilgi toplama süreçleri uzun sürdüğü için bundan sonra kurulun çok daha seri karar çıkaracağını düşünüyoruz ve bu şekilde de ifade edildi. Bu konuda kamuoyunun beklemiş olduğu süreç tamamlanmış olacak.

Haftada Bin Dosya Karara Bağlanır Mı?
OHAL Komisyonu yetkilileri, 200 personelle çalıştıklarını belirterek, “Fiziki koşullar düzeldi. Artık haftada 1000 dosyayı karara bağlamayı planlıyoruz” dediler. Komisyon yetkilileri, başvurularda haklarında beraat ya da takipsizlik kararı olanların dosyalarının öne çekileceğini vurguladılar. Yetkililer, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudaki görevlerinden ihraç edildikten sonra açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın başvurularının da şu anda incelenen dosyalar arasında olduğu bilgisini aktardılar.

Aynı ziyarette bulunan İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri, CHP Milletvekili Şenal Sarıhan ve HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise görüşmede komisyona ilişkin merak edilen bilgilerin kamuoyuna açıklanmaması, çalışma prensiplerinin, nasıl neye göre karar alınıp değerlendirme yapıldığı bilgilerinin halen bir muamma olduğunu dile getirdiler.

Neyi Niye Gizliyorsunuz?

Başaran, bugüne kadar toplamda kaç dosyanın görüşüldüğü, bir raportöre kaç dosya düştüğü gibi sorulara karşılık verilmediğini belirtti. OHAL Komisyonuna ısrarla bugüne kadar kaç dosya ile ilgili karar verdiklerini sorduklarını ancak üyelerin ısrarla cevap vermediklerini, ‘Spekülatif tartışmalara yol açmamak’ gerekçesinin ileri sürüldüğünü söyledi. Başaran, “Hâlâ başvurular var. Nasıl kararlar verdiklerini de bilmiyoruz. Bugüne kadar vermiş oldukları bir kararın örneği yok. Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor, amacı ne anlam veremedik” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan ise, yaklaşık 1 yıldır talep ettikleri bu görüşmenin gecikmeli de olsa gerçekleşmesinin önemli olduğunu, bundan sonra da temasların sürmesini beklediklerini söyledi.

Görüşmede komisyonun belli kriterler oluşturduğu ve bu kriterlere göre kararlar verdiği ifade edildi. Yapılan başvuruları değerlendirirken komisyon, kendine göre araştırma yaptığı, kendine göre deliller bulduğu ve bir karara bağlıdığı ve bunun çok sağlıklı bir yöntem olmadığı belirtildi.

Komisyona Yargı Mekanizması Verilmiş
Komisyona başvuranların haklarında kesinleşmiş bir yargı kararının olmadığına dikkat çeken Başaran, Komisyonun ayrıca yargı mekanizması görevi de üstlendiğini ifade etti. Sonuçta insanların haklarında verilmiş bir yargı kararı olmadan ihraç edildiklerini ve Komisyonun da bunu değerlendirdiğini kaydeden Başaran, “Normal hukuk devletlerinde tek bir kriterin olması gerekiyor. O da başvuruyu yapan kişi hakkında bir yargı kararı var mı? Ama Komisyon böyle bir yargı kararının olup olmadığına bakmıyor. Komisyonun görevi, insanları yargılamak değil. Ki böyle bir yargı mekanizması görevi verilmiş olsa bile insanların gidip orada kendilerini savunmaları gerekiyor. Ama Komisyonun böyle bir işlevi de yok” diye konuştu.

Kaynaklar: Hürriyet, Gazete Duvar, Evrensel

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın