Komisyonun Belirsizlikleri Meclise Taşındı

yorumsuz
3.916
Komisyonun Belirsizlikleri Meclise Taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 23 Ocak 2017 tarihinde kurulan, ancak aradan geçen 1 yılda birçok tartışmaya yol açan OHAL Komisyonu’nu bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Adıgüzel, OHAL Komisyonu’na ilişkin belirsizliklere dikkat çekerken açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça dosyalarını da sordu.

Komisyon Kaç Dosyayı Karara Bağlanmıştır?
Adıgüzel, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, aradan geçen 11 aya rağmen komisyonun bugüne kadar aldığı kararlara ilişkin kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadığını belirtti ve şu açıklamalarda bulundu:

OHAL Komisyonu Başkanvekili Esat Işık yaptığı bir açıklamada, 103 bin 206 başvuruya ilişkin bir grup başvurunun karara bağlandığını, bu kararların kişilerin ihraç edildiği kurum ya da kuruluşlara gönderileceğini açıklamıştır. Bu bağlamda, bugün itibariyle Komisyona yapılan başvurulardan kaçı bir karara bağlanmıştır? Bunlardan kaçı ilgili mercilere tebliğ edilmiştir? Komisyona yapılan başvuruların tamamının karara bağlanması için öngörülen bir tarih var mıdır? Örneğin, Başkanvekili Işık medyaya yansıyan açıklamalarında ‘Telefonundan her ByLock çıkanı FETÖ’cü olarak kabul etmediklerini’ ifade etmiştir. Bu bağlamda, Komisyonun aldığı kararların hangi dayanak, kural ve yetkilere göre verildiğine ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapılacak mıdır? İlgili kararlar kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Paylaşılmaması durumunda, Komisyonun şeffaflığı nasıl denetlenecektir?

Nuriye ve Semih’in Durumu Dikkate Alınıyor Mu?
İlk günden itibaren Komisyonun etkin ve etkili bir hak arama yolu olmadığı, aksine Komisyonun iç hukuk yollarının yavaşlatılarak kişilerin uluslararası hukuk yollarına başvurmasına ket vurduğuna yönelik eleştirilere değinen Adıgüzel, binlerce başvurunun karara bağlanması için öngörülen tarihi sordu.

Adıgüzel, ayrıca aylardır açlık grevindeki KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın dosyalarına ilişkin, “öne alın” çağrılarına yönelik bir adım atılıp atılmayacağını sordu.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Gazete Yolculuk

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın