Kurumlardan İhraç Gerekçeleri Beklenecek

yorumsuz
3.682
Kurumlardan İhraç Gerekçeleri Beklenecek

OHAL Komisyonu, KHK’larla oluşan mağduriyetleri, mağduriyeti yarattığı iddia edilen kurumdan teyit etme kararı aldı. Kurumlardan yanıt bekleyen komisyonun ilk kararını ancak kasım ayında alması bekleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL KHK’sı ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kararlarını kasım ayından itibaren almaya başlayacağını açıkladı. Geçmiş tarihli KHK’lar için son mağduriyet başvurusunu 14 Eylül’de alan, ilk kararını ekim ayında alması beklenen komisyondaki son rötarın “ihraç eden kurumlardan yanıt beklenmesi” nedeniyle yaşandığı belirtildi. KHK ile Cumhurbaşkanı’na bağlanan MİT’in de KHK ile Başbakan’a bağlı olarak kurulan OHAL komisyonuna bilgi ve belge sağlamak zorunda olduğuna işaret edildi.

Bilidindiği gibi OHAL Komisyonu 23 Ocak’ta çıkarılan 685 sayılı KHK ile kuruldu. Ancak çalışmaya 4 ay sonra, 23 Mayıs’ta çalışmaya başladı. Bu 4 aylık süre içinde, komisyonun üyeleri ve üyelere yardımcı olacak personel belirlendi. Komisyon ilk başvurularını da 17 Temmuz’da aldı. İki aylık ikinci rötarda da komisyona tahsis edilen binanın eksikleri tamamlandı. 14 Eylül itibarıyla komisyon tarafından oluşturulan bilgi işlem sistemi üzerinden 101 bin 243 kişi mağduriyet başvurusu yaptı. Başvurular yayınlanan çalışma usül ve esaslara göre, KHK’nın yayınlandığı tarihten itibaren ilk 60 iş günü içinde yapılıyor. İlk etap başvuruların tamamlanmasının ardından komisyonun incelemelerini ekim ayında tamamlayabileceği, ilk kararların da ekim ayı içinde verilebileceği ifade edilmişti. Ancak Başbakan Yıldırım, “Zannediyorum kasım ayından itibaren dosyaları ele alıp değerlendirecek” dedi.

Kurumlardan İhraç Gerekçeleri
Bir buçuk ay sürecek son gecikmenin ise başvuru dosyalarının tamamlanmamasından kaynaklandığı öğrenildi. Son başvurunun alınmasının ardından daha önce Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na yazılan yazı gereği, başvurucular hakkındaki açılan adli dosyalar beklendi. Başvuru süresi içinde başvurucular zaten ihraçlarına neden olduklarını düşündükleri iddiaları çürüten savcılık veya mahkeme kararlarını zaten dosyalarına eklemişti. Ancak komisyonun mahkeme dosyalarının kendisine de ihtiyaç duyduğu ifade edildi. Komisyonun, OHAL KHK’ları ile oluşan mağduriyetleri, mağduriyeti yarattığı iddia edilen kurumdan teyit etme kararı aldığı aktarıldı. Kasım ayına kadar kurumlardan, kişilerin hangi gerekçeler ile ihraç edildiğine dair yazıların gelmesinin bekleneceği ifade edildi. Buna göre kurumlardan gelen yanıtlar ve adli sürece ilişkin evrakında başvuru dosyalarına ekleneceği, bunun da zaman alacağı ifade edildi.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.

Kaynak: Cumhuriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın