Listeler Bitmiyor: Sakıncalı

yorumsuz
4.002
Listeler Bitmiyor: Sakıncalı

OHAL devam ederken bağımsız habercilik alanında cılız da olsa gelişmeler yaşanıyor. Aynı anda üç dilde yayın yaparak ve çoğulcu yorum sitesi olarak tasarlanan Ahval yayın hayatına 1 Kasım 2017’de başladı. Sadece bağımsız habercilik ve rasyonel yorumculuk yapacaklarını ifade eden genel yayın yönetmeni Yavuz Baydar, içinden çıkılmaz hale gelmiş gibi görünen Türkiye’nin “hallerini” anlamak ve anlatmakta kararlı olduklarını belirtiyor. Yayın hayatlarında başarılar diliyoruz ve ihraçlar sonrası sosyal tecrit olarak da nitelendirilebilecek “Lekenmeme Hakkı” nın gasp edildiği haberlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Ardahan’da öğretmenlik yapan H.A., ‘FETÖ’ üyesi olduğu iddiasıyla ihraç edildi. Ardından hakkında soruşturma açıldı. 4 Günlük gözaltıdan sonra kendisine yapılan suçlamaları reddeden H.A., serbest bırakıldı.

Savcılık tarafından da Eylül 2017’de takipsizlik kararı verilen H.A., mesleğine de iade edildi. Ancak 27 Ekim’de araç satışı için gittiği Noter’de karşılaştığı manzarayla şok geçirdi. Satış işlemleri yapılırken H.A., noterlik sorgu ekranında, kendisi için ‘sakıncalı’ listesinde bulunduğuna dair bir kayıt tutulduğunu gördü.

H.A. ardından savcılığa başvurarak, hakkında takipsizlik kararı verilmiş olmasına rağmen böyle bir kayıt tutulmasının nedenini sordu. Savcılık yetkilileri ise söz konusu kaydın kendileri tarafından tutulmadığını iletti.

Noter sisteminde Öğretmen H.A. hakkında, ‘sakıncalı listede’ bulunmaktadır uyarısı yer alıyor.

Öğretmen H.A.’nın avukatı Eylem Hakverdi, uygulamanın bir ‘fişleme’ olduğunu ifade ediyor:

Müvekkil üzerine kayıtlı aracın satışı için notere gittiğinde noterdeki görevlinin ekranına ‘sakıncalı kişi’ kaydı olduğu bilgisi düşmüştür. Bunun üzerine savcı ile görüşmüş, bu kaydı biz koymadık, bizimle alakası yok demiştir. Fişlemeyi kim yapmıştır? 12 Eylül darbe dönemini hatırlatan uygulamalar bunlar. Müvekkilin lekenmeme hakkı ihlal edilmiştir.

***

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ne demişti hatırlayalım. 694 sayılı KHK ile hayata geçirilen düzenleme için; “Artık her ihbar için soruşturma başlatılmayacak. İhbar asılsız bulunursa, işleme konulmayacak. Amaç, “lekelenmeme hakkı”nın korunması.

‘Düzenlemeyle, soyut ve dayanaksız ya da konusu suç oluşturmayan şikayetler için soruşturma öncesi ön değerlendirme süreci getirilmiştir. Bu tür ihbar ve şikayetler üzerine artık doğrudan soruşturma yapılması, kişilere yersiz biçimde şüpheli sıfatı verilmesi ve kişilerin gereksiz biçimde soruşturma işlemlerine muhatap edilmeleri söz konusu olmayacaktır” dedi.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan değişikle savcılık bir ihbarla ilgili, soruşturma açmadan, “Soruşturmaya yer yok” kararı verebilecek. Bu durum, ihbar sahibine iletilecek.

Düzenlemeler, yaşanılanlar ve söylemler hepsi ortada. Daha insanca yaşayabileceğimiz adaletli günlerimiz olması dileğiyle..

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın