Mağdurun Hukuki Zemin İsteği

yorumsuz
3.091
Mağdurun Hukuki Zemin İsteği

Yeniasya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, bugünkü yazısında siyasi partilerin OHAL vaadlerine ve Türkiye’nin acilen normalleşmesi gerektiğine vurgu yaparak Mehmet Altan tahliyesi ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararını değerlendirdi. Yazının bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

OHAL’in ilan edilişinden beri, sebep olduğu keyfi ve hukuksuz uygulamalar yüzünden yaşanan mağduriyetler hızla artar ve yaygınlaşırken, Türkiye’nin acilen normalleşmesi gerektiğini ısrarla vurgulayageldik.

Buna karşılık iktidar da aynı ısrar ve inatla OHAL’i defalarca uzatarak devam ettirdi.

Hattâ baskın seçim kararı öncesinde dahi aynı şeyi yaptı. Dahası, seçim beyannamesinde bile “OHAL’e devam” mesajı verdi.

Millet İttifakında birleşen partiler ise tam tersine “İlk işimiz OHAL’i kaldırmak” taahhüdünde bulundular. Ve bu vaad, kitlelerde kabul gördü, mâkes ve destek buldu.

 

İktidarın seçime ramak kala bu konuda da keskin bir U dönüşü yaparak “Biz de OHAL’i kaldıracağız” deme gereği duymasının asıl sebebi bu durumu görmüş olmasıydı.

Gerçi sonra “İhtiyaç olursa yine getiririz” gibi eklemelerle bu taahhüdünü belirsizleştirip, ayrıca OHAL kalksa bile KHK’larıyla yapılanların devam edeceği mesajı verdi.

 

Ama netice itibarıyla “Seçimden sonra OHAL kalkacak” lâfının telâffuz edilmesi dahi hissedilir bir rahatlamaya sebep oldu.

 

Normalleşme işaretleri gelmeye başladı.

 

AYM’nin Ocak ayında verdiği tahliye kararına rağmen altı aya yakındır içeride tutulmaya devam edilen Mehmet Altan’ın İstinaf Mahkemesi kararıyla nihayet serbest bırakılması, bu işaretlerin en sonuncusu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Bylock mahkûmiyetlerini terör örgütü üyeliği suçlamasını kesin olarak ispatlayacak içeriklerin tesbiti şartına bağlayan son kararının duyurulması da.

 

Gerçi bu olumlu işaretlere karşı, keyfî  gözaltı ve tutuklamaları devam ettirerek, normalleşme sürecini sabote edip engellemek isteyenlerin gayretleri de sürüyor.

Ama galiba artık şartlar onların aleyhine dönüyor, dengeler pozitif yönde şekilleniyor ve siyasî iklim de o yönde değişiyor.

 

Haberin Tamamı İçin Tıklayınız..

Kaynak: YeniAsya

 

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın