Mezarda Gelen İade-i İtibar

yorumsuz
4.018
Mezarda Gelen İade-i İtibar

Çok Yabancı romanları okurken, satır aralarında Çanakkale Savaşı’ndan bahsedildiğini görüyorum bazen ve oldukça şaşırıyorum buna, Türkiye’yi hiç tanımayan insanlar tarihimizi araştırıyor ve en dikkate değer buldukları şey; ölüm kalım savaşımız…Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’yla özdeşleştirilmiş olması…Atalarımızın I. Dünya Savaşı’ndaki fedakârlığını yüceltmeyenine rastlamadım şimdiye kadar…O yazarlar belki de, vatanı için canını böylesine sunmaya saygılarını göstermek istiyor bu şekilde…Esasında Anadolu demek, savaş ve medeniyet çeşitliliği demek, bu topraklarda “savaşmak”, her zaman saygı getirmiş ve güç göstergesi olmuş…Günümüz Türkiye’sinde de gaziliğe ve şehitliğe saygı devam ediyor. Ancak istisnalar, anlam vermekte güçlük çektiğimiz olaylar yok değil. Bu yazım onlardan biri için.

Albay İsmail Gül, Kıbrıs gazisiydi, 14 Temmuz 2017’de yayınlanan 692 sayılı KHK’yla rütbeleri ve tüm hakları elinden alındı, er statüsüne indirildi. KHK’ları az da olsa takip ediyorsanız, ihraç edilenlere gerekçenin açıklanmadığını bilirsiniz, Gül de gerekçe öğrenemedi. Hastalandı, kalp ameliyatı geçirdi ancak durumu kötüye gitti. 11 Aralık 2017’de, er olarak vefat etti. Cenazesinde askeri tören yapılmadı.

Hürriyet’ten Eyüp Serbest’in haberine göre; İsmail Gül’ün haklarını kaybetmesinin gerekçesi, diş hekimi olan oğlu Ahmet Gül’ün telefonunda Bylock yazılımı olmasıydı. Emekliliğinden 21 yıl sonra, sadece baba-oğul yakınlığı nedeniyle rütbesi “er” e düşürülen İsmail Gül’e, 701 Sayılı KHK ile tüm hakları geri verildi, “albay” statüsüne çıkarıldı…

Gül’ün eşi Sevinç Gül, yaşananları şöyle anlatıyor:

O yaz güzel geçiyordu. Denize giriyor, çıkıyordu. Bir gece yarısı yakın bir akrabamız arayıp listeyi haber verdi. Eşimin yüzünün ne hale geldiğini anlatamam. Kıbrıs’tan geldiğinde bile yüzünü böyle görmemiştim. Büyük bir hata yapılmıştı. Bu hata ölümüne sebep oldu. Muhteşem bir insandı. Ailesine ve devletine çok bağlıydı. Bu olaydan sonra rahatsızlandı. Er olarak gömüldüğü mezarda albay oldu. Çok büyük yanlışlık yapıldı.

Can, insanın en önemli varlığıdır, candan vazgeçmek kolay değildir. Son 2 yılda, onlarca KHKlı intihar etti, açığa alınıp iade edilen polis memurları da var aralarında. Bu intiharları çok iyi irdelemek gerekiyor bana kalırsa…KHKlıların adalet arama çabasını;

  • sadece işini geri almak olarak değerlendiren ve bu nedenle küçümseyen,
  • çalışmamalarını, iş bulmalarındaki engellere değil tembelliklerine/memuriyette kolay para kazanma tercihine bağlayan,
  • KHKlıları “satılık insan”lar olarak ifade edip aşağılayan,

 

yani “ihraç olma”yı anlayamamış milyonlarca insan var…Eğer KHKlıların isteği yalnızca “iş” inin olmasıysa, çöpçülük de bir iş, (kötü koku içinde de olsa) saygıyı hak eden, evinizi geçindirebileceğiniz bir iş, haram lokması da yok yine ayrıca…Mesele sadece ihraç edildiği işte çalışmaksa, para kazanmaksa, iade olduğu halde intihar etmek neden…Milletimiz, özellikle de ihraçlara imza atanlar, göreve iadenin, hatta tazminat ödemenin yaşatılanları telafi edeceğini sanıyor…Temelde anlamadıkları şey şu; açığa alma ve ihraçlar, iş ve aştan önce onur meselesidir, adaletsizliktir. Saygınlığı bir KHK ile yerle yeksan edip, topluma; “bu kişi vatanını sattı, haindir” dedikten sonra, “Suçsuz olanlar dönecek” demek, adil olunduğunu değil, adaletin işlevsizliğini gösterir. 3 yaşındaki çocuğa tokat atsanız, ardından da; “Araştıracağım, yaramazlık yapmış olabilirsin diye tokat attım!” deseniz, o çocuk sizin adil olduğunuza inanır mı, adaletinize saygı duyar mı, duymaz…Kurum kanaati, okul, sosyal medya, akrabalık bağı gibi gerekçelerle, insanların şerefine leke sürmeye hiç kimsenin hakkı yok.

“Bağımsız adalet”li günler.

Zeynep Sırdaş

KAYNAK YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

  1. https://www.ntv.com.tr/video/turkiye/olumden-sonra-itibari-iade-edildi,oGjD7npheUiwfzI61ffosQ
  2. https://www.abcgazetesi.com/guncel/mezarda-iadei-itibar/haber-93332
Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın