OHAL İhraçları Eziyeti Raporlandı

yorumsuz
1.920
OHAL İhraçları Eziyeti Raporlandı

OHAL ihraçları araştırması, kamu çalışanlarına yapılan eziyeti gözler önüne serdi.Diyarbakır merkezli SAMER’in işlerinden ihraç edilen 40 KHK mağduruyla yaptığı araştırma, yaşanan travmayı gözler önüne serdi. Görüşmeciler, atıldıkları için başka yerde iş verilmediğini ve gelecekle ilgili ciddi kaygı yaşadıklarını söylerken KHK’leri muhalifleri “hizaya çekme” sopası olarak değerlendirdi.

 

Sosyal ve Siyasal Araştırma Merkezi (SAMER), OHAL ilanı ile gelen KHK’ler ile ihraç edilenlerin toplumsal-psikolojik-ekonomik-hukuksal boyutlarına ilişkin yaptığı çalışmayla yaşanan travmaları gözler önüne serdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’larle örgüt üyeliği tespit edilmemiş binlerce insanın kamudan ihraç edilmesinin ardından SAMER, “İhraçlar ve İhraçla Yaşama Deneyimleri” başlıklı çalışmasını yayımladı. Haklarında bir suçlama ve karar bulunmayan kişilerin ihraç edilmesinin toplumsal bir yara açtığı belirlenen çalışmada, “İhraçlarla birlikte oluşan büyük mağduriyetler, mağduriyetlerin giderilebilmesi için başvurulan tüm hukuki yolların kapanmış olması bu mağduriyetleri derinleştirerek büyütmektedir” tespiti yer aldı.

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak: Cumhuriyet

Araştırmanın detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.ssamer.com/

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın